Biznes i finanse

Polskie programy offshore: wykorzystanie aukcji CfD w 2025 roku jako klucz do sukcesu

RWE, jeden z liderów w branży energii odnawialnej i numer dwa na świecie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, uważa Polski rynek morskiej energii wiatrowej za strategiczny dla swojej działalności.

Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland, RWE, jest przekonany, że transformacja energetyczna stanowi jeden z najważniejszych punktów do rozważenia dla nowego rządu w Polsce.

„Oparcie jej [transformacji energetycznej – red.] o sektor morskiej energetyki wiatrowej to z pewnością słuszny kierunek. Konieczna jest ciągłość inwestycyjna, czyli płynne przejście z fazy pierwszej do fazy drugiej rozwoju programu offshore” – powiedział wiceprezes Chodkowski.

Rozwiązaniem zeroemisyjnym i wielkoskalowym jest offshore. W ramach systemu wsparcia do 31 marca 2021 r. zostało udzielone wsparcie dla morskich farm wiatrowych na poziomie 5,9 GW. Inwestorzy mogli składać wnioski o decyzje przyznające prawo do pokrycia ujemnego salda, a także dla wskazanych obszarów morskich.

Kolejnym krokiem w rozwoju offshore jest uruchomienie aukcji, w których zostaną ustalone ceny gwarantowanego wsparcia. Aukcje będą miały na celu wyeliminowanie najbardziej kosztownych projektów, a dodatkowo ograniczyć koszty wsparcia.

Wsparcie offshore stanowi bardzo ważną część strategii zeroemisyjnej, która będzie wspierać kraje w ich dążeniu do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Większość państw już wprowadziła systemy wsparcia dla morskich farm wiatrowych, w tym aukcje, które pozwalają ustalić ceny gwarantowanego wsparcia dla najbardziej wydajnych projektów.

Offshore to technologia zeroemisyjna i wielkoskalowa, która ma ogromny potencjał w zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych. Do 31 marca 2021 r. inwestorzy mogli składać wnioski o wsparcie w postaci decyzji przyznania prawa do pokrycia ujemnego salda, a także dla wskazanych obszarów morskich, co pozwoliło uzyskać wsparcie dla 5,9 GW mocy pochodzącej z morskich farm wiatrowych.

Aby dalej wspierać rozwój offshore, państwa wprowadzają systemy wsparcia, w tym aukcje, które pozwalają wyeliminować najbardziej kosztowne projekty i ograniczyć koszty wsparcia. Zatem, wprowadzenie aukcji jest kolejnym ważnym krokiem w zapewnieniu wsparcia dla morskich farm wiatrowych w całej Europie.

Druga faza systemu wsparcia to faza aukcyjna. Aby aukcje morskich farm wiatrowych zostały uruchomione, muszą zostać zgłoszone co najmniej trzy projekty spełniające określone ustawowo kryteria. Wygra ją ten uczestnik, który zadeklaruje najbardziej korzystną cenę energii. Pierwsze aukcje zostały zaplanowane na rok 2025 i będą przewidziane tylko dla instalacji o łącznej mocy nieprzekraczającej 4 GW, a prawo do pokrycia ujemnego salda w tej aukcji będzie przyznane tym instalacjom.

„Do pierwszej zaplanowanej aukcji w 2025 roku zostało bardzo niewiele czasu. Jako RWE, jesteśmy otwarci i gotowi na nawiązanie strategicznych partnerstw dla obszarów z tak zwanej fazy drugiej, tak aby móc skutecznie i szybko przygotować projekty do wspomnianej aukcji. Umożliwi to zrealizowanie założeń ustawy >>offshorowej<<, a w konsekwencji założeń polityki energetycznej Polski. Na pewno zmityguje to też ryzyko przesunięć w czasie realizacji projektów, co z pewnością dałoby negatywny skutek dla procesu transformacji energetycznej w Polsce” – wyjaśnia wiceprezes Chodkowski.

Grzegorz Chodkowski przypomniał, że ze względu na czynniki makroekonomiczne, firma musiała zrewidować harmonogram działań i przesunąć oddanie do użytku projektu F.E.W. Baltic II na koniec tego dekady. Ten projekt farmy wiatrowej zlokalizowany jest w polskiej części Morza Bałtyckiego na powierzchni ok. 41 km², w odległości ok. 50 km od polskiego brzegu. Oczekuje się, że jego moc wyniesie 350 MW, dzięki czemu będzie on w stanie zapewnić czystą energię dla około 350 tys. gospodarstw domowych.

Grzegorz Chodkowski zaznaczył, że przedsięwzięcie F.E.W. Baltic II zostało przesunięte na koniec dekady z powodu niezależnych czynników makroekonomicznych. Projekt farmy wiatrowej zlokalizowany jest na ok. 41 km² w polskiej części Morza Bałtyckiego, ok. 50 km od brzegu. Jego docelowa moc ma wynieść 350 MW, co zapewni czystą energię dla ok. 350 tys. gospodarstw domowych.

„Zdecydowanie chcemy ten projekt zrealizować. Rynek polski traktujemy jako rynek strategiczny. Prace przebiegają zgodnie z naszymi założeniami i osiągamy kolejne kamienie milowe. Rewizja harmonogramów umożliwia nam wprowadzanie nowatorskich rozwiązań technologicznych jeszcze nie planowanych na polskim rynku. Na każdym rynku, na którym prowadzimy prace, stawiamy na innowacyjne rozwiązania. Chcemy zastosować je też tutaj, żeby Polska mogła korzystać z pionierskich rozwiązań” – zapowiedział wiceprezes Chodkowski.

W listopadzie 2019 roku, Wiceprezes Grzegorz Chodkowski uczestniczył w konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, aby podzielić się swoim doświadczeniem w zakresie inwestowania w odnawialne źródła energii w Polsce. W swoim wystąpieniu Grzegorz nakreślił perspektywy energetyki wiatrowej na morzu w Polsce i omówił jak RWE wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie do tworzenia innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska projektów.

Grzegorz Chodkowski, wiceprezes RWE w Polsce, uczestniczył w konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, aby przedstawić jak RWE wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie inwestowania w odnawialne źródła energii w naszym kraju. Podczas swojego wystąpienia Grzegorz zaprezentował perspektywę energetyki wiatrowej na morzu w Polsce oraz jak koncern RWE wykorzystuje innowacyjne, przyjazne środowisku projekty, aby odpowiedzieć na wymagania rynku.

RWE, jeden z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii w Polsce, wszedł na rynek w 2007 roku. Przez lata firma rozwijała, budowała i obsługiwała projekty związane z energetyką wiatrową na lądzie, energetyką wiatrową na morzu i fotowoltaiką.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM