Biznes i finanse

Baltic Power: Innowacyjny projekt MEW w Polsce

Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power, donosi, że 1,2 GW zielonej energii z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power będzie gotowe do podzielenia się z 1,5 mln gospodarstw domowych już w 2026 roku. Jest to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – „Prace konstrukcyjne już są widoczne.” – wyjaśnia Ostrowski.

Na obrzeżach Łeby można zaobserwować prace budowlane, związane z projektem farmy wiatrowej Baltic Power. Niedługo rozpocznie się etap instalacji wiatraków, zgodnie z planem, budżetem i podpisanymi kontraktami, począwszy od fundamentów. Stacja elektrolityczna jest już w trakcie budowy.

„Jesteśmy już na etapie realizacji projektu. Teraz skupiamy się na prefabrykacji poszczególnych elementów: fundamentów, kabli, turbin. Wszystkie działania nasze i naszych dostawców w projekcie koncentrują się wokół tego, żeby z sukcesem zakończyć etap realizacji i w 2026 r. oddać farmę do eksploatacji” – podkreśla Piotr Ostrowski, zastępca dyrektora ds. projektów w Baltic Power.

„Szybkie przejście przez cały cykl przygotowań inwestycyjnych – od decyzji o wdrożeniu projektu – było możliwe dzięki temu, że w Polsce zostało przygotowane środowisko regulacyjne, w którym można było rozwijać te projekty. Tymczasem słyszymy wiele komunikatów np. z rynku amerykańskiego, gdzie poszczególne projekty są po prostu stopowane. To niepokojące ze strony łańcucha dostaw” – zaznacza Piotr Ostrowski.

Istnieje wiele sposobów, aby ułatwić rozwój sektora MEW w Polsce, dzięki czemu rynek może wyprzedzać swoje europejskie odpowiedniki. Baltic Power wskazuje na kilka możliwych działań, w tym zmiany w regulacjach, większą elastyczność w przepisach dotyczących lokalizacji, a także wsparcie ze strony administracji publicznej.

Baltic Power wskazuje, że udoskonalenie procedur i regulacji jest kluczowe dla zachęcenia inwestorów do wykorzystania sektora MEW w Polsce. Zespół stara się wykorzystać swoje 6-letnie doświadczenie w sektorze offshore w celu wypracowania bardziej elastycznych ram prawnych, które mogą pomóc zarówno sektorowi MEW, jak i lokalnym społecznościom.

Zgodnie z wypowiedzią Eksperta, Baltic Power podkreśla, że wyeliminowanie barier regulacyjnych może sprzyjać szybkiemu rozwojowi sektora MEW w Polsce. Spółka proponuje szereg konkretnych działań, które mogą wesprzeć sektor w jego wzroście, w tym zmiany w ramach regulacji oraz wsparcie administracji publicznej.

Baltic Power zwraca uwagę, że wprowadzenie ulepszeń w regulacjach sektora MEW w Polsce pomoże zachęcić inwestorów do wykorzystania możliwości rozwoju dostarczanych przez ten sektor. 6-letnia praktyka firmy oraz posiadana wiedza pozwolą wypracować rozwiązania, które pozwolą uwolnić potencjał sektora MEW w korzyści zarówno dla inwestorów, jak i lokalnych społeczności.

„Mamy to doświadczenie, będziemy się nim dzielić i będziemy starali się wskazywać te elementy, których poprawienie wpłynie na rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” – podkreśla Piotr Ostrowski.

W 2026 roku, w wyniku wspólnego przedsięwzięcia Grupy ORLEN i kanadyjskiej spółki Northland Power, powstanie pierwsza farma wiatrowa Baltic Power, która zapewni Polsce dostęp do 1,2 GW czystej energii. Ta wydajna i niezawodna energia wystarczy, aby zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM