Biznes i finanse

Dialog jako narzędzie do osiągania porozumienia

Paragraf można zmienić na:

Wykazane dane dotyczące oszczędności większości Polaków budzą niepokój, dlatego tegoroczna edycja Kongresu Bankowości Detalicznej (KBD) poświęcona była edukacji społeczeństwa w kwestii odpowiedzialnych finansów oraz długoterminowego oszczędzania, w tym m.in. poprzez szeroką promocję listów zastawnych.

W dniu 29 listopada 2023 r. Minister Infrastruktury Alvin Gajadhur wraz z przewodniczącym Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu Waldemarem Jaszczurem spotkał się z przedstawicielami branży transportu drogowego, którzy uczestniczyli w akcji protestacyjnej na granicy polsko-ukraińskiej. Po zakończeniu spotkania minister A. Gajadhur ogłosił ustalenia i postanowienia, które zostały podjęte w trakcie spotkania.

Miło było zobaczyć tak wielu przedstawicieli branży, którzy poświęcili swój czas, by wziąć udział w dzisiejszym spotkaniu. Dyskusja była bardzo interesująca i szanuję elastyczność wszystkich uczestników w trakcie negocjacji – podsumował minister Alvin Gajadhur.

Protest branży transportowej ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec dwóch niedawno wprowadzonych przepisów. Pierwszy z nich dotyczy zniesienia obowiązku posiadania pozwolenia dla kierowców z Ukrainy, a drugi – systemu elektronicznej kolejki, który wydłuża proces powrotu kierowców bez ładunku z Ukrainy do Unii Europejskiej. Branża transportowa wyraża także swoje oburzenie wobec nierzetelnych praktyk, jakie wykorzystują ukraińskie firmy.

Branża transportowa wystosowała zdecydowany sprzeciw wobec nowych regulacji, które naruszają ich interesy. Protest wybuchł dnia 6 listopada 2023 roku i jest wynikiem zniesienia pozwoleń dla kierowców ukraińskich oraz wprowadzenia systemu elektronicznej kolejki. Protestujący wskazują, że te działania powodują opóźnienia i zwiększają koszty, a także że niektóre ukraińskie firmy działają nieuczciwie.

Minister Infrastruktury poprosił Komisję Europejską o powołanie komitetu, który sprawdziłby skutki wprowadzenia umowy Unia Europejska-Ukraina, która zawiesiła obowiązek posiadania zezwoleń. Ponadto wezwał rząd ukraiński do tymczasowego wyłączenia systemu e-kolejki na przynajmniej dwóch przejściach granicznych.

Podczas spotkania W. Jaszczur przekazał Ministrowi Infrastruktury, że nie zamierzają kończyć protestu, ale jednocześnie rezygnują z rozszerzenia go na kolejne przejścia graniczne. Pan Jaszczur zaznaczył także, że są skłonni wycofać się z protestu, jeśli Polska zdecyduje się na wzmocnienie skutecznych kontroli ciężarówek wjeżdżających do kraju. Wyraził też zaniepokojenie, że do tej pory liczba nieprawidłowości, do których dochodziło w przypadku kierowców z Ukrainy, była znaczna, mimo iż służby państwowe wykonywały swoje obowiązki.

Minister Infrastruktury wyraził swoje uznanie dla rozważnego podejścia przedstawiciela branży transportowej do sprawy. Zadeklarował także, że rząd zrobi wszystko, aby skutecznie kontrolować ciężarówki wjeżdżające do Polski.

Waldemar Jaszczur podziękował za owocne spotkanie, wyrażając nadzieję, że jego efekty przyczynią się do złagodzenia narastających problemów w branży transportowej.

Minister A. Gajadhur zapewnił, że jego rozmowy z Ministrem Finansów, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji zaowocowały wolą wsparcia wzajemnych działań, które mają na celu zagwarantowanie wyższego poziomu nadzoru i kontroli.

A. Gajadhur wyraził nadzieję, że zadeklarowane przez strony brak zaostrzania protestu oraz rozważenie jego złagodzenia po podjęciu skutecznych kontroli przez odpowiednie instytucje państwowe będzie miało wpływ na posiedzenie Rady ds. Transportu UE.

Polska strona zawnioskowała, aby jednym z tematów obrad była dyskusja na temat skutków wynikających z umowy Unia Europejska-Ukraina, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Wcześniej Ministerstwo Infrastruktury również zawnioskowało do Komisji Europejskiej o powołanie komitetu zajmującego się weryfikacją tych skutków.

Ponadto Komisja Europejska zapewniła, że posiedzenie Rady ds. Transportu UE, które odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Brukseli, będzie okazją do wprowadzenia konkretnych reform w celu złagodzenia skutków stosowania umowy.

Branża transportowa jest pełna nadziei na posiedzenie Rady ds. Transportu Unii Europejskiej, aby dać głos swoim interesom. Jest to szczególnie istotne, aby przemawiać w imieniu unijnej branży transportowej – podsumował Waldemar Jaszczur.

Serwis PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez ich nadawcę. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM