PKO Leasing otrzymał wyróżnienie w konkursie „Diamenty Innowacji”, przyznawanym przez Executive Club liderom biznesu, którzy wyznaczają trendy w swojej branży. Kapituła doceniła firmę za stworzenie jedynych w swoim rodzaju usług dla klientów PKO Banku Polskiego prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki usłudze iPKO, ci klienci mogą załatwić całą formalność leasingową wyłącznie online. Ta kolejna nagroda w 2023 roku jest potwierdzeniem cyfrowego rozwoju firmy.
Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło działania wspólne MSWiA, Ministerstwa Finansów oraz KAS na granicy polsko-ukraińskiej. W dniu 2 grudnia 2023 r. ministrowi Alvinowi Gajadhurowi, podsekretarzowi stanu Bartoszowi Grodeckiemu oraz szefowi Krajowej Administracji Skarbowej insp. Bartoszowi Zbaraszczukowi udało się uspokoić protestujących przedstawicieli branży transportowej.
Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że działania wspólne MSWiA, Ministerstwa Finansów oraz KAS na granicy polsko-ukraińskiej, zapoczątkowane przez ministra Alvina Gajadhura, podsekretarza stanu Bartosza Grodeckiego oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Bartosza Zbaraszczuka, okazały się skuteczne i doprowadziły do uspokojenia protestujących przedstawicieli branży transportowej.
Minister Infrastruktury ogłosił wzmocnienie kontroli granicznych między Polską a Ukrainą. A. Gajadhur poinformował, że po ostatnim spotkaniu z branżą transportową ustalono wzmocnienie kontroli ciężarówek w rejonie granicy. Służby państwowe wysłały do tego terenu większą ilość inspektorów, aby dotrzymać słowa i spełnić postulaty branży.
Szef Ministerstwa Infrastruktury wyraził swoje zadowolenie z wzmocnienia kontroli granicznych – To jeden z naszych priorytetów. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność transportu drogowego.
Minister infrastruktury wyraził przekonanie, że rząd będzie wspierał działania podjęte w instytucjach europejskich, mające na celu zapobieżenie nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym. Wymienił szczyt Rady ds. Transportu Unii Europejskiej, który odbędzie się w poniedziałek 4 grudnia, jako okazję do debaty na temat skutków wynikających z zniesienia wymogu posiadania zezwoleń na wjazd do UE dla kierowców z Ukrainy.
Od 1 stycznia 2023 r. do 30 listopada 2023 r. inspektorzy ITD przeprowadzili ponad 180 670 kontroli drogowych. Z nich aż 84 198, czyli blisko połowa, dotyczyła przewoźników zagranicznych, w tym 14 767 z Ukrainy. Wyniki tego przeglądu okazały się dość niekorzystne: stwierdzono 9409 naruszeń obowiązków lub warunków przewozu drogowego, skutkujących nałożeniem kar pieniężnych.
Chociaż pojawiają się dyskusje na ten temat, polskie służby mają pełne prawo do kontrolowania przewoźników z Ukrainy. Czynności kontrolne przeprowadzane przez ITD dotyczą zgodności z prawem operacji transportowych, uprawnień do ich realizacji, czasu pracy kierowców, stanu technicznego pojazdów i ich maksymalnego tonażu.
ITD nadal prowadzi działania wobec ukraińskich przewoźników w kwestii opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Od 1 stycznia 2023 r. do 22 listopada 2023 r. inspektorzy wykonali 38 870 kontroli mobilnych, w tym 9347 zagranicznych pojazdów, z czego 3855 (41%) pochodziło z Ukrainy. Z 969 kontrolowanych ukraińskich pojazdów nieprzestrzeganie przepisów stwierdzono w 969 przypadkach.
System Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) weryfikuje także naruszenia, zarejestrowane przez system fotoradarowy. W okresie od 1 stycznia 2023 r. do 22 listopada 2023 r. zarejestrowano 27 938 przypadków niestosowania się przez kierowców pojazdów ciężarowych z zagranicy, w tym 7872 przez pojazdy ciężarowe zarejestrowane na Ukrainie.
PAP SA informuje, że komunikaty publikowane w serwisie są dostarczane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl