Już 7 grudnia o godzinie 10:00 w Hotelu Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48/54, sala Ballada (1 piętro) będzie okazja do premierowego prezentowania raportu „Start w dorosłość. Sytuacja młodych dorosłych po doświadczeniu życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej”. Inicjatorem tych badań jest Fundacja Dobrych Inicjatyw (www.fdi.org.pl). Podczas konferencji prasowej zostanie przedstawionych wiele osób, w tym m.in. Rzeczniczka Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak, przedstawiciele NGOsów działających na rzecz podopiecznych instytucjonalnej pieczy zastępczej, dyrektor Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu oraz usamodzielniona wychowanka placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Fundacja Dobrych Inicjatyw powstała w 2014 roku, aby zapewnić opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze dzieciom wsparcie i niezbędne narzędzia, by z łatwiejszymi przejściem zaczęły dorosłe życie, po trudnych doświadczeniach z dzieciństwa.
„Nie bez powodu spotykamy się właśnie w grudniu. Przedświąteczny czas otwiera serca ludzi na potrzeby innych. Jednak mamy świadomość, że nasi podopieczni potrzebują pomocy na życie, nie tylko od święta. Chcemy podarować im samodzielność wyposażając w narzędzia niezbędne w dorosłym życiu. Obok bieżących działań wspierających młodych dorosłych, w perspektywie długofalowej dążymy do wdrożenia zmian systemowych” – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Aby właściwie zdiagnozować sytuację i potrzeby osób, które znalazły się pod opieką instytucjonalnej pieczy zastępczej, niezbędne jest udostępnienie rzetelnych danych. Fundacja Dobrych Inicjatyw wskazuje, że publiczne instytucje nie dostarczyły danych dotyczących wychowanków domów dziecka i usamodzielnionych od dekady. Przygotowanie adekwatnych działań naprawczych wymaga więc zgromadzenia wiarygodnych informacji.
Aby wypracować efektywne działania naprawcze w systemie instytucjonalnej pieczy zastępczej, niezbędna jest dokładna diagnoza sytuacji i potrzeb wychowanków domów dziecka oraz osób, które opuściły te placówki. Fundacja Dobrych Inicjatyw podkreśla, że instytucje publiczne od dekady nie przedstawiają wiarygodnych danych dotyczących tych osób. Dlatego też, aby właściwie zdiagnozować i rozwiązać te problemy niezbędne jest udostępnienie rzetelnych informacji.
Instytucje publiczne powinny wspierać wychowanków domów dziecka oraz osoby usamodzielnione poprzez udostępnienie rzetelnych danych na ich temat. Fundacja Dobrych Inicjatyw zwraca uwagę, że od dekady instytucje publiczne nie przekazały wiarygodnych informacji dotyczących osób, które doświadczyły życia w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Aby zapewnić adekwatną opiekę oraz właściwe działania naprawcze, niezbędne jest zgromadzenie kompletnych danych i ich weryfikacja.
Raport „Start w dorosłość” to analiza sytuacji, wyzwań i potrzeb osób usamodzielnionych oraz wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jest to także okazja do przedstawienia potrzeb tych placówek, które chcą lepiej przygotować swoich wychowanków do samodzielnego życia w dorosłości. Raport stanowi merytoryczne podstawy do opracowania rekomendacji, mających na celu poprawę sytuacji wychowanków placówek w całej Polsce.
Raport został przygotowany we współpracy z przedstawicielami instytucjonalnej pieczy zastępczej, przedstawicielami trzeciego sektora oraz profesorem dr hab. Marią Kolankiewicz z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zajmują się wsparciem usamodzielnienia wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych.
- Agata Nowak – CSR manager, ABC Corporation
- Krzysztof Wysocki – dyrektor ds. społecznej odpowiedzialności biznesu, XYZ Group
- Kamila Kaczmarek – koordynator programu „Dobre Praktyki”, Fundacja Dobrych Inicjatyw
Konferencja prasowa i debata ekspercka z udziałem praktyków poświęcona wynikom badań dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce odbędzie się w dniu 30 czerwca 2021 roku.
Mirella Panek-Owsiańska będzie moderatorką konferencji, a prezentację wyników badań przedstawią: Agnieszka Szczurek z Ośrodka Ewaluacji, Bartłomiej Jojczyk – prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw oraz Szymon Bubiłek – przewodniczący Rady Fundacji.
Debata ekspercka w której wezmą udział praktycy będzie przeprowadzona przez: Agatę Nowak – CSR manager z ABC Corporation, Krzysztofa Wysockiego – dyrektora ds. społecznej odpowiedzialności biznesu z XYZ Group oraz Kamilę Kaczmarek – koordynatora programu „Dobre Praktyki” z Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na konferencję, która odbędzie się o godzinie 10:00 w siedzibie Fundacji Dobrych Inicjatyw w Warszawie.
Konferencja poświęcona wynikom badań dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce odbędzie się w dniu 30 czerwca 2021 roku. Na miejscu spotka się wyjątkowy zespół ekspertów wspierany przez praktyków CSR.
Moderatorką konferencji prasowej i debaty eksperckiej będzie Mirella Panek-Owsiańska – ekspertka CSR i komunikacji społecznej.
W prezentacji wyników badań wystąpią Agnieszka Szczurek z Ośrodka Ewaluacji, Bartłomiej Jojczyk – prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw oraz Szymon Bubiłek – przewodniczący Rady Fundacji.
Panel dyskusyjny z udziałem praktyków poświęcony zostanie temu, jak CSR wpływa na współczesny biznes. W debacie wezmą udział: Agata Nowak – CSR manager z ABC Corporation, Krzysztof Wysocki – dyrektor ds. społecznej odpowiedzialności biznesu z XYZ Group oraz Kamila Kaczmarek – koordynator programu „Dobre Praktyki” z Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na konferencję, która odbędzie się o godzinie 10:00 w siedzibie Fundacji Dobrych Inicjatyw w Warszawie.
Monika Horna-Cieślak jest Rzeczniczką Praw Dziecka, Bartłomiej Jojczyk – prezesem Fundacji Dobrych Inicjatyw, Damian Szwagierczak – dyrektorem Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu, a Ewa Fiedorek to usamodzielniona wychowanka instytucjonalnej pieczy zastępczej. Anna Ejme jest prezeską Fundacji Atalaya, a Magdalena Kępka członkinią zarządu Fundacji Robinson Crusoe oraz Fundacji Samodzielni Robinsonowie. Kamilla Gibas jest prezeską Fundacji Szczęśliwej Drogi. Wszystkie informacje pochodzą z Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl