Gdańscy naukowcy opracowali prototyp szczepionki zwalczającej wirusa Zika. Przeprowadzono już badania skuteczności tego rozwiązania na modelu mysim zwierzęcym.
Wirus Zika to często niezauważalna choroba przenoszona przez komary. Jednakże, zakażenie wirusem w okresie ciąży może skutkować poważnymi wadami wrodzonymi u dzieci.
W 2015 roku ludzkość zaczęła zmagać się z narastającym problemem wirusa Zika, który zaatakował szczególnie kraje Ameryki Środkowej i Południowej. W odpowiedzi na tę sytuację gdańscy naukowcy zaproponowali skonstruowanie szczepionki przeciwko temu wirusowi.
„Prace trwały od 2016 do 2022 r., a rozpoczęły się już w trakcie epidemii wirusa Zika w Ameryce Południowej” – mówi Nauka w Polsce dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, kierowniczka projektu.
Oprócz wielu badań prowadzonych w tamtym czasie w różnych ośrodkach naukowych i firmach biotechnologicznych oraz farmaceutycznych, doniesienia o nowych rodzajach szczepionek i ich lepszej skuteczności pojawiały się co chwilę. Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań, aby ocenić skuteczność preparatu, zajęło dużo czasu. Niemniej jednak, pomimo wielu prób, do tej pory żadna szczepionka przeciwko ZIKA nie została wprowadzona na rynek – wyjaśnia naukowczyni.
Polscy naukowcy ogłosili właśnie, że opracowali prototyp szczepionki przeciwko wirusowi Zika. Szczepionka ma za zadanie zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa i ochronę przed chorobami, które wywołuje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: naukawpolsce.pl.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl