Nauka i technologie

Bazy danych roślin – klucz do postępu naukowego

Dr Alan Paton, opiekun kolekcji roślin zielnikowych w Ogrodach Królewskich Kew w Londynie, wyraził nadzieję, że zdigitalizowanie 7 milionów okazów roślin i udostępnienie ich za darmo w internecie będzie inspiracją dla innych krajów. Uważa on również, że tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki.

Zielniki to nie tylko cenne źródło wiedzy dla naukowców, ale także bezcenna biblioteka dla przyszłych pokoleń. Digitalizacja tych skarbów wiedzy stanowi jedną z najważniejszych inicjatyw, które skłaniają nas do wspólnego działania na rzecz ochrony naszego środowiska. Przykłady Francji i Holandii, które zakończyły swoje projekty digitalizacji w 2014 i 2018 roku, pokazują, że wysokie koszty projektu to nie jedyna bariera. Aby skutecznie chronić naszą planetę, musimy wzmocnić swoją świadomość dotyczącą zielników i ich wpływu na klimat, a także wykorzystać je do prognozowania przyszłych zmian i planowania działań ochronnych.

„W 1996 r. dawałem wykład w Ogrodzie Botanicznym Missouri w USA. Według moich obliczeń z tamtego czasu, ówczesna technologia pozwoliłaby na digitalizację zbiorów Ogrodów Królewskich Kew, ale zajęłoby to 200 lat. Dzisiaj wiemy, że cały projekt zajmie nam cztery lata. Umożliwiają to kamery, którymi możemy robić zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Mamy też dużej pojemności dyski, na których możemy wszystko przechowywać. W końcu możemy umieszczać wszystko na platformach internetowych, które dają możliwość przetwarzania takich obrazów” – powiedział PAP dr Alan Paton, szef działu kolekcji roślin zielnikowych w Royal Botanic Gardens Kew w Londynie.

„W ciągu czterech lat zdigitalizujemy 7 mln okazów roślin zielnikowych i udostępnimy je za darmo w internecie. Mamy nadzieje, że zadziała to jak spirala i inne kraje też będą chciały iść naszym śladem. Tworzenie baz danych z bezpłatnym dostępem jest kluczowe dla rozwoju nauki”.

Digitalizacja nieustannie zyskuje na znaczeniu, ponieważ nowoczesne technologie i dostępność taniego sprzętu znacznie wpływają na ułatwienie procesu.

Ponadto, bezpłatny dostęp do baz danych roślin jest jednym z ważniejszych elementów wspierających digitalizację.

Korzystanie z nowoczesnych technologii w zakresie digitalizacji zwiększa produktywność i oszczędza czas.

Digitalizacja pozwala także zmniejszyć koszty związane z wykonywaniem działań, które w przeciwnym wypadku byłyby trudne i czasochłonne.

Firmy na całym świecie coraz bardziej korzystają z możliwości digitalizacji, aby zwiększyć wydajność i obniżyć koszty.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM