Polityka i społeczeństwo

Akt Oskarżenia w sprawie Śledztwa ABW: Przyjrzyjmy się Bliżej

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM informuje, że w wyniku śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego został pozostawiony akt oskarżenia wobec obywatela RP podejrzanego o planowanie zamachu z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, w porozumieniu z innymi osobami, które reprezentowały organizację terrorystyczną „Państwo Islamskie”.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM wyraża głębokie uznanie i wdzięczność dla czynności podejmowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które doprowadziły do zakończenia śledztwa i pozostawienia aktu oskarżenia.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM zapewnia, że będzie wspierał wszelkie działania mające na celu zwalczanie terroryzmu i wszelkich innych przestępstw, które zagrażają bezpieczeństwu państwa oraz obywatelom.

28 listopada 2023 r. Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego w Świdnicy akt oskarżenia przeciwko obywatelowi RP. Mężczyzna został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała z zamiarem popełnienia przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz dokonania zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, który mógłby spowodować poważne zastraszenie wielu osób, a także zagrażać ich życiu lub zdrowiu oraz mieniu wielkich rozmiarów.

Ustalono, że obywatel RP dokonał konwersji na islam w 2022 roku, czyniąc za wzór do naśladowania osoby takie jak Osama Bin Laden, Ibrahim Awwad – Abubakr Al-Bahdadi czy Anwar Al-Awlaki. Zainspirowany działalnością organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” (ISIS) miał on zamiar stać się męczennikiem i odpłacić „niewiernym” w Polsce.

Aby to osiągnąć, gromadził informacje, instrukcje i surowce potrzebne do wykonania pasów szahida, które miały służyć do przeprowadzenia zamachu. W celu utrzymania łączności z członkami organizacji terrorystycznej ISIS, wykorzystywał komunikatory internetowe, w tym szyfrowane.

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że osoby zidentyfikowane w trakcie jego przebiegu aktywnie propagowały i indoktrynowały obywatela RP, dostarczając mu m.in. instrukcji dotyczących wykonania ładunków wybuchowych w domowym zaciszu. 16 czerwca 2023 roku oskarżony został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego został objęty środkiem zapobiegawczym w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo zostało przeprowadzone przez Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu, a nadzór nad nim sprawował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM wydaje komunikaty, które są publikowane bezpośrednio przez serwis PAP. Są one prezentowane bez żadnych zmian w treści i formie, jakie zostały dostarczone przez nadawcę. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi wyłącznie nadawca, zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM