Polityka i społeczeństwo

Polska wieś chroniona przed ukraińskim zbożem: Zakaz przywozu do 2023 r

KPRM informuje: Polski rząd podejmuje działania, by chronić interesy polskich rolników i uchronić je przed zagrożeniami ze strony ukraińskich produktów rolnych. 15 września 2023 r. wygasa unijne embargo, które aktualnie chroni polski rynek rolny i cztery inne państwa. Rada Ministrów postanowiła więc przedłużyć embargo, co zapewni stabilny rynek rolny w Polsce. Jesteśmy zdecydowani, by bronić interesów polskiego rolnictwa i milionów polskich konsumentów, dla których jest ono tak istotne.

Premier Morawiecki ogłosił dziś, że Rada Ministrów podjęła ważną decyzję w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju. Od 15 września Polska będzie kontynuować trwały embarg na ukraińskie zboże. Rząd Prawa i Sprawiedliwości stoi po stronie interesów polskich rolników, polskiej wsi i milionów polskich konsumentów. Nie dopuścimy, by ukraińskie zboże zagroziło naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że Rada Ministrów podjęła decyzję o utrzymaniu zakazu przywozu ukraińskiego zboża. Ta decyzja ma na celu ochronę interesów polskich rolników, polskiej wsi oraz polskich konsumentów. Wiemy, jak ważne jest dla nas bezpieczeństwo żywnościowe, dlatego zdecydowanie zachowujemy trwały embarg na ukraińskie zboże!

Kiedy Putinowska Rosja bezwzględnie napadła na Ukrainę, Polacy bez wahania udowodnili swą solidarność i odwagę. Rodziny z całej Polski otworzyły swoje serca i domy, aby przyjąć uciekających przed terroryzmem Rosjan kobiety i dzieci. Polacy dla Ukrainy wykonali więcej niż ktokolwiek inny w Europie – zarówno w sferze humanitarnej, jak i militarniej i politycznej. Dzięki temu niezwykłemu gestowi solidarności, cała Polska może się zawsze pochwalić swoim wielkim sercem. Dziękuję z całego serca.

Sytuacja polskich rolników została narażona na niebezpieczeństwo po decyzji Komisji Europejskiej, która otworzyła drzwi dla importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Niestety, wybuchł kryzys rolny, który szczególnie dotknął kraje przygraniczne, w tym Polskę. Co gorsza, produkty z Ukrainy zostały wykorzystane do zalewania Polski, zmuszając polskich rolników do konkurowania z tańszym ukraińskim zbożem. Niestety, znalazły się też firmy, które wykorzystały tę sytuację do osiągnięcia zysków kosztem polskich rolników.

Unia Europejska długo ignorowała problem importowanego zboża z Ukrainy. Jednak w połowie kwietnia, polski rząd wraz z Rumunią, Słowacją, Węgrami i Bułgarią, postanowił wdrożyć zakaz importu zbóż z Ukrainy. Tym samym przymusił Komisję Europejską do podjęcia stanowiska chroniącego polski rynek przed importem zboża z Ukrainy. Obecnie w Polsce obowiązuje embargo, które ma wygasać 15 września. Ministerstwo Rolnictwa wraz z panem Januszem Wojciechowskim są w trakcie starania o przedłużenie tego embarga. Jednak decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie jeszcze nie została podjęta.

Jako jeden z największych producentów zbóż w Europie, jesteśmy zdecydowani ochronić polskie rolnictwo, które odgrywa znaczącą rolę w polskiej gospodarce. Nie dopuścimy do tego, aby międzynarodowe korporacje i oligarchowie wykorzystali polskiego rolnika w celu zarobku. Zamiast tego, sprzeciwiamy się wszelkim zaniedbaniom z Brukseli i wyraźnie zaznaczamy, że polscy producenci zbóż nie będą na nie cierpieć. Proponujemy koncentrację na wsparciu eksportu i tranzytu do Afryki i Azji, zamiast destabilizowania polskiego rynku. Zrobimy wszystko, aby zapewnić polskim producentom zbóż ochronę, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej.

Chcemy podkreślić, że nie przyjmujemy postawy uległości, która była charakterystyczna dla naszych poprzedników. Powiedzieliśmy Brukseli „STOP” – nie oczekujemy aprobaty z Berlina ani decyzji brukselskich urzędników w imię obrony polskich interesów. Dzisiejsza decyzja ma na celu zabezpieczenie interesów naszej wsi, jednakże nie możemy zapomnieć o europejskim rolnictwie. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, ale Ukraina powinna również zrozumieć, że Polska ma prawo do ochrony swoich interesów. Ten konflikt ma być rozwiązany za cenę Rosji, a nie polskich rolników.

Jesteśmy determinowani, aby zapewnić Polsce i polskim rolnikom bezpieczeństwo i ochronę. Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ustąpi ani na krok w obronie polskich interesów. Działania te są uzasadnione, ponieważ ukraińskie zboże może zaszkodzić polskiej wsi. Dlatego Polska nadal będzie trzymać się zdecydowanego embarga na ukraińskie zboże. Ochronimy polskiego rolnika i zapewnimy stabilność polskiej wsi!

Serwis PAP publikuje komunikaty bez jakichkolwiek zmian w ich treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z zapisami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM