Wiadomości Polska Nauka i technologie Nowa analiza dawnego odkrycia: Kręg gada z czasów triasu na Pomorzu
Nauka i technologie

Nowa analiza dawnego odkrycia: Kręg gada z czasów triasu na Pomorzu

85 lat po wydobyciu kręgu gada w Darłowie przed II wojną światową, paleontolodzy ponownie go przebadali, odkrywając, że 250 mln lat temu gady żyły także w strefie równikowej. To jedyna kość z okresu triasu pochodząca z Pomorza, która dotychczas została odkryta.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Przegląd Geologiczny”, w którym znajdują się wyniki badań.

„Skamieniałości kręgowców z wczesnego triasu są w naszym kraju niezwykle rzadkie, a na Pomorzu ich zapis ogranicza się do jednego okazu. Chociaż ustalenie dokładnego wieku znaleziska pozostaje trudne, kręg z Darłowa należy do najstarszych szczątków mezozoicznych czworonogów Polski i Europy” – powiedział pierwszy autor artykułu dr Dariusz Gałązka z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

Naukowiec wyjaśnił, że odkrycie kości pochodzącej z 1938 roku nie było dotąd znane w polskojęzycznej literaturze przedmiotu. Choć w 1943 roku ukazała się publikacja na ten temat, była ona napisana w języku niemieckim, ponieważ Darłowo w tamtym czasie należało do Niemiec.

Naukowiec dodał, że mimo starości tego odkrycia, do tej pory nie było znane w polskojęzycznej literaturze. Jedynie w 1943 roku ukazała się publikacja w języku niemieckim, która była przygotowana w czasie, gdy Darłowo należało do Niemiec.

Badanie wykazało, że skamieniałość ta jest wydłużonym kręgiem bez wyrostków bocznych, którego przekrój poprzeczny jest niemal kwadratowy. Jego maksymalne wymiary to 8 mm długości oraz 3,8 mm wysokości, a trzon ma 6,4 mm długości i 2,8 mm wysokości w środkowej części.

Fragment szczątków gada został odkryty w rdzeniu otworu badawczego pobranym w Darłowie. Szczątki te pochodzą z osadów dolnego triasu i są starsze niż 245 milionów lat, ponieważ znaleziono je na głębokości 630,5-634,3 m.

„To naprawdę niesamowity zbieg okoliczności, żeby w rdzeniu o średnicy zaledwie 8 cm udało się nawiercić pierwotnie kompletny kręg gada na głębokości ponad 600 m – to prawie trzykrotność wysokości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie” – podkreślił Gałązka.

Gdy badacze opracowywali nową mapę geologiczną okolic Koszalina, natrafili w trakcie sprawdzania profili otworów geologicznych z tego regionu na skamieniałość. Jak głosi historia, Gałązka zasłynął, odkrywając kręg z Darłowa, który przetrwał do naszych czasów i obecnie znajduje się w archiwum niemieckim.

W ostatnim czasie wykonano szczegółową analizę odkrytego wcześniej żółwia z okresu triasu, który znajdował się na Pomorzu. Badania pozwoliły na uzyskanie nowych informacji na temat tego stworzenia. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Nauka w Polsce.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version