Wiadomości Polska Biznes i finanse sukcesu „Osiągnij Sukces w Biznesie – Cykl Spotkań Idea Rozwoju
Biznes i finanse

sukcesu „Osiągnij Sukces w Biznesie – Cykl Spotkań Idea Rozwoju

Wszystkie trzy edycje cyklu spotkań online #Idea Rozwoju Biznes zostały zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) z myślą o polskich przedsiębiorcach. Cykl spotkań dobiegł końca, a uczestnicy mogli cieszyć się wiedzą i doświadczeniami nabyte podczas wykładów i warsztatów.

Cykl spotkań poświęconych tematom związanym z prowadzeniem biznesu przyciągnął wielu słuchaczy, poszukujących nowych narzędzi i inicjatyw, które mogłyby wspomóc ich przedsiębiorczość, szczególnie w sektorze MŚP.

Na jednym z spotkań mali i średni przedsiębiorcy uzyskali informacje o nowej polityce zakupowej państwa, która może znacznie ułatwić im dostęp do przetargów publicznych. Dzięki certyfikacji wykonawców zamówień publicznych mają szansę mocniej zaistnieć na rynku zamówień publicznych.

Eksperci PARP wierzą, że certyfikaty znacznie ułatwią proces starania się o zamówienia publiczne, zmniejszając liczbę wymaganych dokumentów i zaświadczeń. Ponadto, jeszcze w przyszłym roku zostanie wdrożony pierwszy moduł specjalnej platformy internetowej, który będzie udostępniał przydatne informacje o zamówieniach publicznych.

Firmy i inne podmioty gospodarcze mają szansę na zgłębienie wiedzy, czym są i jak uzyskać kontrakty na rynku międzynarodowych zamówień publicznych. Nie trzeba wyjeżdżać z Polski, aby stać się dostawcą towarów lub usług dla NATO, dlatego warto śledzić witryny internetowe Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, gdzie znajdują się informacje o przetargach oraz wymaganiach. Do dyspozycji jest również platforma United Nations Global Marketplace, która dostarcza informacji o tym, jak ubiegać się o zamówienia od instytucji ONZ. Z kolei Bank Światowy oferuje doradztwo w tej kwestii.

Dla przedsiębiorców, którzy planują ekspansję za granicą, istnieje wiele bezpłatnych narzędzi wsparcia, które pomagają w rozpoczęciu działalności gospodarczej poza granicami Polski i Unii Europejskiej. Przykładowo, Access2Markets to platforma zawierająca aktualne informacje o handlu UE z krajami trzecimi, a ePing to narzędzie na poziomie WTO, wskazujące obowiązujący otoczenie regulacyjne na różnych rynkach. Dzięki stronie trade.gov.pl przedsiębiorcy mogą dodawać swoje wizytówki kontaktowe, co ułatwia wyszukiwanie partnerów handlowych z zagranicy. Możliwości te zapewnia również Enterprise Europe Network.

Aby zapewnić skuteczne wprowadzenie nowego produktu na rynek, należy wziąć pod uwagę zróżnicowane oczekiwania konsumentów. Eksperci podkreślają, że przeanalizowanie wszystkich potrzeb i wykorzystanie właściwych narzędzi marketingowych jest niezbędne dla sukcesu firmy. W ten sposób zagwarantowana zostanie wysoka jakość nowego produktu i zadowolenie klientów.

Dzięki programowi Firma Bezpieczna Cyfrowo, który został udostępniony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), przedsiębiorcy mogą uzyskać unikalne umiejętności oraz certyfikaty w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego i cyberzagrożeń. Program pomaga zwiększyć świadomość cyberbezpieczeństwa w małych i średnich firmach, a także umożliwia szybkie i skuteczne wdrażanie aktualnych przepisów prawnych.

Wejście w życie dyrektyw unijnych dotyczących zasady zrównoważonego rozwoju w 2027 roku będzie dotyczyć wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Raportowanie ESG – działań firmy na rzecz środowiska, ekonomii i społeczeństwa – stanie się obowiązkiem zarówno dla dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw.

Eksperci zwracają uwagę, że wdrożenie ekoprojektu stanowić będzie duże wyzwanie dla MŚP, jednak warto zdecydować się na ten krok szybko, gdyż może przynieść firmie przewagę nad konkurencją. Nowe rozporządzenie wprowadzać ma koncept ekoprojektu, który będzie obowiązywał wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne w Unii Europejskiej, a jego celem jest ujednolicenie wymogów dotyczących pomiarów środowiskowych wpływu produktów na rynek UE.

Przedsiębiorcy poznali również, że koncepcja ekoprojektu jest związana z pojęciem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) lub gospodarki cyrkularnej (Circular Economy). To model biznesowy, który ma na celu minimalizację kosztów i zmniejszenie wpływu na środowisko, poprzez wykorzystanie surowców, zasobów i energii wielokrotnie. Przyczynia się to do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii.

Według wybitnych specjalistów, wprowadzanie zmian w zakresie GOZ ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne, a także ułatwia osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku, obniża wydatki na prowadzenie biznesu oraz wspiera wysoką jakość świadczonych usług. Aby skutecznie wdrożyć gospodarkę obiegu zamkniętego, należy preferować małe kroki w stronę trwałego rozwoju, czyli ewolucję zamiast rewolucji.

Eksperci podczas spotkań z cyklu #IdeaRozwojuBiznesu zgodnie twierdzą, że inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) jest koniecznością, z uwagi na konieczność ochrony klimatu i wzrost cen energii elektrycznej. Jednak to nie tylko obowiązek, ale również szansa dla gospodarki, zwłaszcza dla małych i średnich firm.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version