Polityka i społeczeństwo

MS: Decyzja Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o zakończeniu delegacji prokuratorów do Prokuratury Krajowej (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że w dniu 4 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny postanowił zakończyć delegację 94 prokuratorów prokuratur rejonowych oraz okręgowych, jak również 50 prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych, z zachowaniem okresów wypowiedzenia.

Decyzja ta została podjęta ze względu na konieczność zakończenia delegacji do Prokuratury Krajowej, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości.

Prokurator Generalny podjął decyzję mając na uwadze trudną sytuację kadrową prokuratur rejonowych i okręgowych, w celu zapewnienia stabilizacji kadrowej tych jednostek. Ważnym aspektem decyzji była troska o zapewnienie szybszego i bardziej efektywnego prowadzenia postępowań. Z perspektywy obywatela oznaczać to będzie szybsze i efektywniejsze prowadzenie spraw.

Delegacja prokuratora ma charakter tymczasowy, co oznacza, że osoba delegowana nadal pozostaje zatrudniona w swojej jednostce macierzystej, ale nie prowadzi tam postępowań. To może wpływać na obciążenie pozostałych pracowników.

Delegacja prokuratora zazwyczaj jest konieczna, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie jednostki wyższego lub równorzędnego szczebla, która boryka się z brakami kadrowymi uniemożliwiającymi właściwe wykonywanie zadań. Może także polegać na wykorzystaniu szczególnej wiedzy i kompetencji prokuratora przydatnych w jednostce organizacyjnej prokuratury lub Ministerstwa Sprawiedliwości.

Delegacje powinny być wykorzystywane z rozwagą i równowagą na wszystkich szczeblach prokuratury. Niestety, brak tej rozwagi doprowadził do nadużywania delegacji.

Po uwzględnieniu wszystkich tych kwestii, Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował, że Prokurator Krajowy powinien odwołać prokuratorów okręgowych i rejonowych oraz delegowanych prokuratorów regionalnych prokuratur rejonowych, z zachowaniem odpowiednich okresów wypowiedzenia (jednomiesięcznych bądź trzymiesięcznych).

Przed podjęciem decyzji przeprowadzono dokładne konsultacje z prokuratorami z Prokuratury Krajowej oraz prokuratur regionalnych. Według danych Prokuratury Krajowej, na dzień 18 grudnia 2023 roku w służbie czynnej pozostawało 81 prokuratorów Prokuratury Krajowej, a do tej jednostki było oddelegowanych 169 prokuratorów wszystkich szczebli.

Aktualnie 80 prokuratorów prokuratur okręgowych i 14 prokuratorów prokuratur rejonowych zostało oddelegowanych na delegacje do różnych komórek jednostki najwyższego szczebla. Ta masowa skala delegacji, głównie bezterminowych, negatywnie wpływa na bieżące działanie prokuratur rejonowych i okręgowych, które prowadzą 99% postępowań przygotowawczych (ponad 1 mln. śledztw i dochodzeń w 2022 r.). Sytuacja w prokuraturach rejonowych jest najtrudniejsza, gdyż wiele jednostek ma obsadę sięgającą 60-70% prokuratorów. Konieczne jest systematyczne analizowanie ich sytuacji kadrowej i podejmowanie dalszych działań w zakresie delegacji.

Od 2016 r. nadużywanie delegacji spowodowało wzrost zaległości w prokuraturze oraz nierównomierne obciążenie prokuratorów prowadzących postępowania przygotowawcze, co skutkuje naruszeniem prawa obywateli do rozpoznania spraw w rozsądnym terminie. Konieczne jest rozważne i zrównoważone korzystanie z delegacji na wszystkich szczeblach organizacyjnych prokuratury.

Podjęta decyzja oznacza rozpoczęcie długiego procesu wdrażania nowych standardów funkcjonowania prokuratury.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest dotychczasowa polityka kadrowa, polegająca na masowym delegowaniu prokuratorów prokuratur okręgowych oraz rejonowych do wyższych jednostek. Decyzja Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego uwzględnia obowiązujące okresy wypowiedzenia, co pozwoli prokuratorom delegowanym na sfinalizowanie dotychczasowych zadań służbowych i spraw życiowych związanych z oddelegowaniem. Po upływie okresów wypowiedzenia, odwołani z delegacji prokuratorzy wrócą do wykonywania obowiązków w jednostkach niższego szczebla, co wzmocni te jednostki. Kierownictwo Prokuratury Krajowej będzie natomiast miało odpowiedni okres czasu, aby zadania dotychczas zlecone prokuratorom delegowanym, powierzyć prokuratorom Prokuratury Krajowej lub prokuratorom prokuratur regionalnych, którzy będą kontynuować delegacje do jednostki najwyższego szczebla.

Prokurator Generalny uwzględnia również konieczność zmniejszenia nadmiernych wydatków na zwroty kosztów zamieszkania, dojazdów i diet dla prokuratorów delegowanych.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości

Zalecamy zachować ostrożność przy korzystaniu z komunikatów opublikowanych w serwisie PAP, ponieważ nie są one poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM