Biznes i finanse

CIS: Spotkanie Marszałka Sejmu z Przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi (komunikat)

David Gold, prezes Hisense Americas, podkreślił zaangażowanie firmy w integrowanie technologii wyświetlania w życie codzienne użytkowników, podczas swojego przemówienia.

Spotkanie Marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przewodniczącą Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłaną Cichanouską było poświęcone kwestiom wsparcia demokratyzacji kraju, losu więźniów politycznych i współpracy parlamentarnej z przedstawicielami niezależnych instytucji białoruskich oraz odpowiedzialności prawnej reżimu Aleksandra Łukaszenki.

W rozmowie uczestniczyli również członkowie białoruskiego gabinetu przejściowego – informuje Centrum Informacyjne Sejmu.

Szymon Hołownia podkreślił, że wolna Białoruś jest kluczowym elementem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Zapewnił, że Polska zrobi wszystko, aby Białoruś była wolnym krajem, a Białorusini wybrali proeuropejską drogę. Przewodnicząca Cichanouska zwróciła się o wsparcie europejskich aspiracji jej rodaków, podczas gdy Marszałek Sejmu zadeklarował udział w akcji „adoptowania” białoruskich więźniów politycznych.

W trakcie spotkania z Marszałkiem Sejmu Swiatłana Cichanouska podziękowała Polsce za wsparcie dążeń niepodległościowych Białorusinów. Przewodnicząca podkreśliła, że Polska jest naszym najbliższym sąsiadem i strategicznym sojusznikiem, a my należymy do Europy i pragniemy do niej powrócić. Ważnym elementem walki z reżimem są kolejne sankcje oraz stały nacisk polityczny ze strony społeczności międzynarodowej, kluczowe jest też wsparcie dla białoruskich więźniów politycznych. Swietłana Cichanouska zwróciła także uwagę na znaczenie polskiej pomocy dla Białorusinów uciekających do naszego kraju przed represjami.

Podczas spotkania, strona białoruska zaznaczyła konieczność pociągnięcia Aleksandra Łukaszenki do odpowiedzialności prawnej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości za zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane na więźniach politycznych oraz za sprowadzanie dzieci z ukraińskich terenów okupowanych przez Rosję. Szacuje się, że około 2 tysięcy ukraińskich dzieci poddawanych jest indoktrynacji przez reżim Łukaszenki.

Tematem dyskusji podczas spotkania było również traktowanie mniejszości polskiej przez władze białoruskie. Podkreślono przypadki represji wobec polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który był przetrzymywany w więzieniu, oraz potępiono wykorzystywanie migrantów jako narzędzia w wojnie hybrydowej przez Białoruś.

Podczas spotkania omówiono różne sposoby, w jakie Sejm może wesprzeć dążenia narodu białoruskiego. Marszałek Hołownia zapewnił, że polscy parlamentarzyści mogą reprezentować interesy Białorusi w instytucjach międzyparlamentarnych, takich jak Zgromadzenie Parlamentarne NATO czy ZP Rady Europy. Ponadto omówiono możliwość dwustronnej współpracy. Marszałek Sejmu wyraził także poparcie dla organizacji nauki języka ojczystego przez dzieci Białorusinów mieszkających w Polsce.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w oryginalnej formie, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM