Nauka i technologie

Badanie wpływu przeprowadzone przez spółkę Cognizant przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja może przynieść amerykańskiej gospodarce bilion dolarów w perspektywie najbliższych 10 lat

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Oxford Economics i Cognizant, generatywna sztuczna inteligencja ma potencjał wpłynąć na aż 90% miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych. To wyraźnie podkreśla konieczność strategicznego przekwalifikowania się, aby utrzymać wzrost gospodarczy.

10 stycznia 2024 roku spółka Cognizant (NASDAQ: CTSH) ogłosiła wyniki nowego badania wpływu gospodarczego, które przewiduje, że generatywna sztuczna inteligencja (gen AI) wpłynie na 90% miejsc pracy, powodując głębokie zmiany w podejściu do pracy, produktywności i wzrostu gospodarczego. Badanie wykazało, że tempo wdrażania nowych technologii będzie kluczowe dla tego procesu, a dostosowanie się firm do nowych modeli pracy będzie decydujące dla ich sukcesu.

„Nasze badanie ma na celu ukazanie wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na globalną siłę roboczą – powiedział Adrian Cooper, dyrektor generalny Oxford Economics. – Wyniki badań pokazują, jak szybko ta technologia może oddziaływać na trajektorię amerykańskiej gospodarki, oferując liderom bezcenne informacje, które pozwolą im wykorzystać jej potencjał i sprawnie się dostosować”.

Generatywna sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał do poprawy wydajności operacyjnej, tworzenia nowych źródeł przychodów, wprowadzania innowacji w produktach i usługach oraz przedefiniowania przedsiębiorstw. Aby określić potencjalny wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na produktywność i przyszłość pracy, Cognizant nawiązał współpracę z Oxford Economics, aby stworzyć model ekonomiczny uwzględniający trzy scenariusze wdrażania generatywnej sztucznej inteligencji przez amerykańskie przedsiębiorstwa.

Model obejmuje 18 tysięcy zadań napędzających amerykańską gospodarkę i analizuje dokładnie wpływ, jaki generatywna sztuczna inteligencja może wywrzeć na miejsca pracy z nimi związane. Chociaż skupiono się na amerykańskiej sile roboczej, ogólne kwestie, które wyłoniły się podczas ustaleń, mogą mieć odniesienie globalne. Badanie ujawniło kluczowe spostrzeżenia, między innymi:

Prognozy wskazują na gwałtowny wzrost wdrożenia sztucznej inteligencji w ciągu najbliższej dekady, zanim osiągnie ona dojrzałość. Eksperymentalne wdrażanie możliwości sztucznej inteligencji przez przedsiębiorstwa może wzrosnąć z 13% do 31% w ciągu 4-8 lat, a następnie utrzymać tendencję wzrostową przez co najmniej kolejne 15 lat. Z drugiej strony, przewiduje się, że generatywna sztuczna inteligencja może znacznie przyspieszyć postęp gospodarczy, zwiększając produktywność i wartość PKB w USA. Jednakże, automatyzacja zadań może skutkować utratą pracy dla około 52% obecnej siły roboczej, a nawet dyrektorzy generalni mogą odczuć wpływ sztucznej inteligencji na swoje stanowiska.

„Generatywna sztuczna inteligencja zadziwia nas możliwościami, jakie oferuje różnym branżom, ale to dopiero początek, jeśli chodzi o wpływ, jaki wywrze zintegrowanie jej z naszymi codziennymi operacjami biznesowymi – powiedział Ravi Kumar S, dyrektor generalny Cognizant. – Aby wykorzystać potencjał technologii do zwiększenia naszej produktywności, musimy zrozumieć jej pełny wpływ na przyszłą pracę i połączyć siły, aby stworzyć najlepsze możliwości rozwoju dla ludzi”.

Adaptacja siły roboczej w erze sztucznej inteligencji

Badania przeprowadzone przez Cognizant obejmujące ponad dekadę pokazują, że liderzy we wszystkich sektorach społeczeństwa powinni już teraz rozpocząć współpracę w celu budowania zaufania, które umożliwi firmom, pracownikom i gospodarkom rozwój w nowej erze generatywnej sztucznej inteligencji. Wraz z powszechnością tej technologii, pojawi się zapotrzebowanie na nowe umiejętności pracowników, aby wspierać obszary takie jak strategia biznesowa i zarządzanie sztuczną inteligencją. Programy przekwalifikowania, które kiedyś były postrzegane jako taktyczne uzupełnienie ścieżki kariery pracownika, staną się istotną częścią codziennej pracy, a czas poświęcony na szkolenia i edukację będzie stopniowo wzrastał.

Spółka Cognizant niedawno uruchomiła inicjatywę Synapse, której celem jest zrewolucjonizowanie edukacji technologicznej i rozwoju siły roboczej poprzez zdefiniowanie możliwości dla ponad miliona osób na całym świecie. Dzięki bogatej wiedzy specjalistycznej i doświadczeniu w obszarze technologii, inicjatywa ta ma na celu stworzenie nowej, gotowej do zatrudnienia puli talentów na potrzeby rozwijającej się gospodarki cyfrowej do 2026 roku. Więcej informacji o Synapse można znaleźć tutaj.

Więcej szczegółowych informacji na temat badania oraz dodatkowych danych można znaleźć na stronie internetowej: https://www.cognizant.com/us/en/gen-ai-economic-model-oxford-economics.

Badanie: Cognizant New Work, New World

Firma Cognizant zleciła Oxford Economics ocenę i prognozę ekonomicznego wpływu technologii generatywnej sztucznej inteligencji na terenie Stanów Zjednoczonych w ciągu najbliższych 10 lat.

Realizacja projektu składała się z pięciu głównych faz, które umożliwiły opracowanie danych wejściowych dla globalnego modelu ekonomicznego Oxford (GEM). Ich celem było zbadanie wpływu wdrożenia technologii generatywnej sztucznej inteligencji przez firmy w Stanach Zjednoczonych na czynniki strukturalne napędzające działalność gospodarczą, w szczególności na wzrost całkowitej produktywności czynników produkcji (TFP). Aby uwzględnić niepewność związana z tym procesem, przyjęto trzy scenariusze, co pozwoliło na opracowanie szeregu wyników. Całą metodologię można znaleźć tutaj.

Cognizant

Cognizant (Nasdaq: CTSH) pomaga firmom dostosować się do dynamicznie zmieniającego się świata poprzez modernizację technologii, rekonceptualizację procesów i transformację usług. Wspólnie ułatwiają codzienne życie klientów. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.cognizant.com lub śledź profile społecznościowe @cognizant.

Ostrzeżenia dotyczące wypowiedzi prognozujących

Niniejszy komunikat prasowy zawiera wypowiedzi prognozujące, które podlegają ryzyku, niepewności i założeniom dotyczącym przyszłych zdarzeń. Wypowiedzi te obejmują prognozy dotyczące wdrożenia generatywnej sztucznej inteligencji, wpływu na siłę roboczą i gospodarkę oraz skuteczności nowej inicjatywy Synapse. Ostrzegamy inwestorów, że rzeczywiste wyniki mogą znacząco odbiegać od wypowiedzi prognozujących, ze względu na czynniki ryzyka i niepewności poza kontrolą spółki. Cognizant nie zobowiązuje się do aktualizacji wypowiedzi prognozujących z wyjątkiem sytuacji, gdy może to być wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM