12 stycznia 2024 r. TASZKENT, Uzbekistan — Arctech, firma specjalizująca się w systemach monitorowania energii słonecznej, poinformowała o zakończeniu pierwszej fazy projektu fotowoltaicznego China Energy Engineering Group (CEEC) o mocy 1 GW. Dzięki jednoosiowym modułom śledzącym SkyWings, podłączenie do sieci 400 MW odbyło się zgodnie z harmonogramem i zostało zrealizowane 27 grudnia 2023 r.
Uzbekistan wykorzystuje ogromne zasoby energii słonecznej, które stanowią 97% jego potencjału odnawialnych źródeł energii. W dążeniu do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, kraj ten jest pionierem ambitnej strategii transformacji energetycznej. Projekt CEEC, wart ponad 8,1 miliarda dolarów, jest głównym partnerem w rozwoju infrastruktury Uzbekistanu i inwestuje ekologicznie, zapoczątkowując nową erę rewolucyjnych osiągnięć w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
Projekt CEEC, wykorzystujący innowacyjne moduły śledzące Arctech, został dostosowany do często występujących w Uzbekistanie burz piaskowych i suchego klimatu. Jest to największa instalacja fotowoltaiczna w Azji Środkowej, generująca 2,4 miliarda kWh rocznie i tworząca 1600 nowych miejsc pracy. Całkowicie uruchomiony projekt o mocy 1 GW stanowi monumentalny przełom.
Nowa wersja:
Uroczystość podłączenia do sieci, w której uczestniczył prezydent Shavkat Mirziyoyev, potwierdziła zaangażowanie Uzbekistanu w rozwój transformacji energetycznej i wykorzystanie ogromnego potencjału energii słonecznej, przy jednoczesnym zastosowaniu rozwiązań partnerów, takich jak Arctech.
W 2023 roku spółka Arctech ugruntowała swoją pozycję jako niezastąpiony długoterminowy partner w Uzbekistanie, specjalizujący się w dostarczaniu rozwiązań w zakresie systemów monitorowania energii słonecznej i systemów regałowych na potrzeby podpisanych umów na inwestycje o łącznej mocy 3 GW. Dzięki potwierdzonej w praktyce technologii spółki, zoptymalizowanej pod kątem eksploatacji w niesprzyjających warunkach, Uzbekistan jest doskonale przygotowany do realizacji wyznaczonych sobie ambitnych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii.
W miarę otwierania się gospodarki tego kraju, chińskie spółki takie jak CEEC odgrywają coraz większą rolę w rozwoju potencjału energii odnawialnej. Dzięki obfitości zasobów energii słonecznej, współpraca w obszarach takich jak transfer technologii i szkolenie personelu otwiera drogę do bardziej zrównoważonej przyszłości w nadchodzących dziesięcioleciach.
Nowa inwestycyjna inicjatywa między Chinami a Azją Środkową ma na celu rozwój ekologicznej infrastruktury w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Chińskie przedsiębiorstwa zobowiązały się do przekazywania know-how, technologii i inwestycji, aby wesprzeć ambitne plany transformacji energetycznej Uzbekistanu.
Oto link do zdjęcia: https://mma.prnewswire.com/media/2312888/Arctech_Enables_Grid_Connection_400MW_CEEC_s_Solar_Flagship_Uzbekistan_s_Renewables.jpg
Dystrybucja: pap-mediaroom.pl