Nauka i technologie

Łowcy jeleni. W ekosystemach Europy ludzie grają większą rolę niż drapieżniki

Badacze z Niemiec, Włoch i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży przeprowadzili badania, aby sprawdzić, czy duże drapieżniki wciąż odgrywają istotną rolę w ekosystemach silnie zaburzonych przez działalność człowieka. Wyniki sugerują, że aktywność ludzi, takie jak polowania, może mieć większy wpływ na populacje zwierząt roślinożernych niż obecność drapieżników.

Badania nad rozległymi ekosystemami, które nie zostały znacząco zmienione przez człowieka, potwierdziły, że duże drapieżniki mogą wpływać na zagęszczenie zwierząt kopytnych poprzez polowanie.

W najnowszym artykule opublikowanym w „Journal of Applied Ecology”, badacze z Niemiec, Włoch i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży analizują rolę dużych drapieżników w ekosystemach silnie zmienionych przez człowieka.

Badania przeprowadzono w niemal 500 wybranych obszarach 28 krajów Europy, aby zbadać wpływ obecności dużych drapieżników (takich jak wilki, rysie i niedźwiedzie) na populację jeleni. Dodatkowo naukowcy badali, czy na tych obszarach występuje ingerencja ze strony człowieka.

Więcej informacji na temat roli ludzi w ekosystemach Europy można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100109%2Clowcy-jeleni-w-ekosystemach-europy-ludzie-graja-wieksza-role-niz


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM