Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MKiŚ: Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że decyzja o lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.

Zmiana lokalizacji elektrowni jądrowej byłaby równoznaczna z opóźnieniem całej inwestycji nawet o 10 lat, ze względu na konieczność rozpoczęcia procesu od nowa, włącznie z badaniami trwającymi od 2017 r.

Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozważa alternatywne lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej, zgodnie z decyzją podjętą przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Decyzja zasadnicza dotycząca pierwszej polskiej elektrowni jądrowej została wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 11 lipca 2023 roku. Jest to formalne potwierdzenie zgodności inwestycji z interesem publicznym oraz polityką energetyczną państwa.

Dokument ten uprawnia Spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o kolejne decyzje administracyjne i pozwolenie na budowę elektrowni w wskazanej lokalizacji.

Decyzję środowiskową dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej otrzymała spółka PEJ 19 września 2023 r., a decyzję lokalizacyjną wydał wojewoda pomorski 26 października 2023 r.

Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji, spółka PEJ ma teraz prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych, budowy i późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.

Proces uzyskiwania decyzji środowiskowej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpoczął się w 2017 roku, kiedy spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęła wielowymiarowe badania środowiskowe. Badania te obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym geologię, sejsmikę, hydrologię i demografię, a ich wyniki zostały zawarte w raporcie środowiskowym złożonym w 2022 roku. Decyzja środowiskowa została ostatecznie uzyskana we wrześniu 2023 roku po konsultacjach zarówno transgranicznych, z 14 krajami w ramach konwencji Espoo, jak i krajowych.

W trakcie całego procesu, dokumentacja dotycząca projektu była dostępna na stronach Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, a cały proces był zgodny z wymaganiami prawa dotyczącego realizacji projektów jądrowych.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania zmian w treści. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z przepisami prawa prasowego (PAP).


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version