Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla:
– Wsparcie Ukrainy jest jedynym sposobem na uniknięcie eskalacji i większego zagrożenia ze strony Rosji – powiedział szef MSZ podczas panelu „Russia: What next?” Podkreślił również konieczność unikania „kieszonkowych Chamberlainów”, którzy gotowi są poświęcić życie i ziemię innych dla własnego spokoju.
W 2024 roku odbyła się 54. edycja Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, Szwajcaria, pod hasłem „Odbudowy zaufania”. Główne tematy dyskusji koncentrowały się wokół kwestii bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie, skutecznego przywództwa oraz efektywnego wdrażania nowoczesnych technologii.
Minister Sikorski uczestniczył w debatach dotyczących polityki bezpieczeństwa, konfliktów zbrojnych (jak agresja Rosji na Ukrainie i wojna w Strefie Gazy) oraz innych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, kryzys energetyczny i migracyjny.
Podczas debaty „Stand With Ukraine?” i „Russia: What next?” z udziałem wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdisa Dombrovskisa, Minister spraw zagranicznych Rumunii Lumini?y-Teodory Odobescu i szefa dyplomacji Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, minister Sikorski podkreślił, że klęska Ukrainy i zwycięstwo Rosji miałyby konsekwencje globalne. Jak dodał, oznaczałoby to całkowity upadek architektury bezpieczeństwa i perspektywę rozpoczęcia konfliktów zbrojnych na większą skalę na całym świecie, a koszty ich przezwyciężenia będą znacznie wyższe niż dzisiejsze wydatki na wsparcie Ukrainy. Szef polskiej dyplomacji ocenił również, że agresja Rosji stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, w tym Polski. – Wynik tej wojny ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski, Unii Europejskiej i wszystkich krajów obszaru euroatlantyckiego. Powinniśmy być przygotowani na odpowiednią reakcję na te zagrożenia – powiedział minister Sikorski.
Podczas dyskusji nt. przyszłości Europy, Minister Spraw Zagranicznych wziął udział w spotkaniu z Premierem Belgii, Premierem Chorwacji oraz Dyrektorem Zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Minister Sikorski podkreślił konieczność dalszego wsparcia Ukrainy zarówno dwustronnie, jak i w ramach NATO, UE i innych struktur. Ponadto, apelował o większą skuteczność i determinację Unii w przeciwdziałaniu obchodzeniu sankcji gospodarczych przez Rosję, wzywając do ściślejszej współpracy z partnerami zewnętrznymi, takimi jak Stany Zjednoczone, Australia, Japonia i Republika Korei.
Minister Sikorski odbył szereg spotkań dwustronnych podczas wizyty w Davos, w tym rozmowę z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie. Ponadto omawiał wypracowywanie wspólnego stanowiska ws. wsparcia Ukrainy i działań sankcyjnych wobec Rosji z ministrami spraw zagranicznych Czech i Szwecji oraz z brytyjskim ministrem Davidem Cameronem podczas udziału w Światowym Forum Ekonomicznym.
Minister Sikorski podczas spotkania z Szefową Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Mirjaną Spoljaric-Egger, potwierdził zaangażowanie Polski w prace MKCK, zwłaszcza w ochronę ludności cywilnej, pomoc humanitarną i promocję międzynarodowego prawa humanitarnego. Polska wsparcie finansowe dla organizacji międzynarodowych w 2023 r. dla Palestyny i Strefy Gazy było rekordowe, a kraj wysłał również ponad 6 ton pomocy humanitarnej do Egiptu na rzecz palestyńskich pacjentów. Planowane jest kontynuowanie niesienia pomocy humanitarnej Ukrainie.
Minister Sikorski wyraził wdzięczność za długoletnią współpracę WEF z Polską i za rolę, jaką Forum odgrywa w kształtowaniu globalnego postrzegania rzeczywistości geopolitycznej od ponad pięćdziesięciu lat w rozmowie z Przewodniczącym Forum Borge Brende.
Podczas Forum minister Sikorski odwiedził Dom Ukrainy, gdzie spotkał się z ukraińskimi bohaterami wojennymi i obejrzał wystawę „671 dni decydowania o twojej przyszłości”.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są zamieszczane bez edycji treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl