Mimo że wielu właścicieli kotów i psów uważa je za członków swojej rodziny, to wciąż istnieje wiele mitów na temat opieki nad zwierzętami domowymi. Nieprawdziwe przekonania, takie jak to, że koty wolą być same, czy że psy można nauczyć spędzania całych dni w samotności, powinny zostać obalone, aby zapewnić naszym pupilom właściwą opiekę.
Polscy miłośnicy zwierząt połączyli siły, aby wesprzeć schronisko dla zwierząt podczas niedawnych mrozów, adoptując lub tymczasowo przygarniając psy. Dzięki wspólnym wysiłkom społeczności udało się uratować psy przed zimnem, a niektóre z nich nawet znalazły nowe, stałe domy.
Pomaganie zwierzętom w potrzebie wydaje się czymś oczywistym, ale istnieje wiele mitów dotyczących adopcji zwierząt, które mogą być szkodliwe dla ich samopoczucia. Warto wziąć pod uwagę te kwestie przed podjęciem decyzji o adopcji.
Mit numer 1: Zostawienie zwierzaka ze znajomą osobą jest równie dobre jak z opiekunem.
Kiedy decydujemy się na opiekę nad zwierzakiem podczas wyjazdu na wakacje, często sądząc, że członek rodziny lub przyjaciel będzie w stanie się nim zaopiekować, może się okazać, że profesjonalny opiekun mieszkający w pobliżu jest lepszym rozwiązaniem dla zwierzęcia.
„Członkowie rodziny lub znajomi nie zawsze wiedzą, jak właściwie opiekować się danym zwierzakiem – mogą dawać mu za dużo smakołyków lub karmy, do której zwierzę nie jest przyzwyczajone. Mogą też zakładać, że zwierzę będzie zachowywać się dokładnie tak, jak przy swoim właścicielu, ale zwykle tak nie jest – zwierzę może odczuwać lęk separacyjny, szczekać i oznaczać terytorium bardziej niż zwykle lub chować się” – mówi Dawid Celencewicz, współzałożyciel i szef Boop, aplikacji, która łączy właścicieli z opiekunami zwierząt w celu krótkoterminowej opieki nad zwierzętami.
Profesjonalny opiekun zwierząt może zapewnić bardziej wyspecjalizowaną opiekę, ponieważ jest to jego zawód, za który otrzymuje wynagrodzenie, a opieka nad zwierzętami jest jego pasją. Firmy takie jak Boop, które niedawno rozpoczęły działalność w Polsce, stosują dokładną rutynę karmienia i szkolenia zgodnie z wytycznymi właściciela, podają niezbędne leki i posiadają doświadczenie w opiece nad zestresowanymi zwierzętami.
Profesjonalny opiekun zwierząt może zapewnić bardziej wyspecjalizowaną opiekę, ponieważ jest to jego zawód, za który otrzymuje wynagrodzenie, a opieka nad zwierzętami jest jego pasją. Firmy takie jak Boop, które niedawno rozpoczęły działalność w Polsce, stosują dokładną rutynę karmienia i szkolenia zgodnie z wytycznymi właściciela, podają niezbędne leki i posiadają doświadczenie w opiece nad zestresowanymi zwierzętami.
Mit numer 2: koty potrzebują towarzystwa i uwagi swoich właścicieli.
Wbrew powszechnej opinii, koty nie lubią być pozostawione same. Badania wykazały, że koty przywiązują się do swoich właścicieli i odczuwają niepokój, gdy są opuszczane. Dlatego nie powinno się zostawiać kota samego dłużej niż 24 godziny, ponieważ może to prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak zanieczyszczanie, nadmierne miauczenie, czy niszczenie przedmiotów z nudów lub niepokoju.
Właściciele kotów często wierzą w mit, że mogą zostawić kota z miską karmy na całą swoją nieobecność. Jednak karma powinna być uzupełniana co 24 godziny, aby utrzymać rutynę karmienia, co jest korzystne dla zdrowia kota. Regularne karmienie pomaga uniknąć przejadania się i wspiera zdrowe nawyki żywieniowe zwierzęcia.
Podczas nieobecności właściciela, ważne jest, aby opiekun kotów regularnie odwiedzał dom, czyścił kuwetę, bawił się z kotem i sprawdzał, czy nie ma żadnych objawów choroby lub urazu. Wybór opiekuna powinien być starannie przemyślany, najlepiej kogoś bez dzieci, ponieważ koty nie lubią nieprzewidywalności, różnych zapachów i głośnych dźwięków, które mogą je stresować.
Mit numer 3: Można nauczyć pupila zostawania samemu w domu.
Choć zostawianie zwierzaka samego podczas pracy może być koniecznością, to nie oznacza, że zwierzę zdobywa umiejętność bycia samemu przez długie godziny. Psy szczególnie potrzebują więcej uwagi w ciągu dnia.
„Nasi pupile wymagają rutyny, ponieważ pozwala im ona przewidywać wydarzenia. Regularne karmienie, spacery i czas na zabawę sprawiają, że czują się bezpiecznie i komfortowo. Spójność w porach karmienia zapobiega również problemom z trawieniem. Dlatego właśnie nauczenie ich pozostawania samemu przez cały dzień nie powinno być dla rodziców zwierząt celem na 2024 rok” – twierdzi Dawid Celencewicz.
Znalezienie opiekuna, który mógłby wyjść z psem na spacer i pobawić się z nim trochę, może znacząco poprawić samopoczucie zwierzęcia i przynieść mu wiele radości. W Polsce istnieje wiele osób oferujących profesjonalne usługi wyprowadzania psów.
Mit numer 4: ilość ruchu potrzebna przez psy zależy od ich rasy.
W zależności od rasy, psy potrzebują co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie. Nawet mniej aktywne rasy potrzebują regularnego ruchu, dlatego przekonanie, że nie potrzebują dużo spacerów lub zabawy jest mitem, który należy obalić.
Aby zwiększyć więź z psem, należy zapewnić mu regularne spacery oraz aktywność fizyczną. Dzięki nim pies może wyładować nadmiar energii i uniknąć przygnębienia. Dodatkowo, aktywność fizyczna może zmniejszyć skłonność psa do niszczenia przedmiotów w domu.
Mit numer 5: Zwierzęta nie zawsze lubią być w otoczeniu obcych ludzi.
Niektóre zwierzęta mogą czuć się niekomfortowo w obecności nowych osób i głośnych dźwięków. Dlatego ważne jest, aby znaleźć profesjonalnego opiekuna, który może zająć się zwierzakiem, gdy jesteśmy w otoczeniu wielu obcych ludzi, co może być dla nich bardziej korzystne niż narażanie ich na stresujące sytuacje.
„Czasem właściciele nie mają obiektywnego poglądu na swoją opiekę nad zwierzakiem, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Specjalista może opracować rutynę, która będzie odpowiednia dla zwierzaka i właściciela, dać wgląd w kwestie behawioralne i podzielić się historiami o tym, jak inni właściciele radzili sobie z tymi samymi problemami – mówi Dawid Celencewicz. – Przekonanie, że zwierzęciu właściwą pielęgnację może zapewnić tylko jego właściciel, jest tak naprawdę głównym mitem, który należy raz na zawsze obalić”.
Boop to nowoczesny startup, który zrewolucjonizował branżę opieki nad zwierzętami. Obecnie liczy ponad 30000 członków na Litwie i dynamicznie rozwija się w Polsce. Aplikacja Boop umożliwia szybkie znalezienie tymczasowego domu dla zwierząt oraz rezerwację specjalistycznych usług związanych z ich opieką. Jest to kompleksowe i innowacyjne rozwiązanie, które wypełnia unikalną niszę na rynku.
Źródło: pap-mediaroom.pl