Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że zobowiązuje się do przywracania praworządności w Polsce. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wyraził nadzieję, że do 1 maja 2024 r., 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej nie będzie już obciążeniem dla kraju – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) w Brukseli.
Minister rozmawiał z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości i wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej na temat procedury z art. 7 TUE. Adam Bodnar zapewnił, że podejmie wszystkie możliwe działania, by uniknąć jej zastosowania wobec Polski, w tym zmian legislacyjnych i przedstawienia odpowiednich projektów ustaw.
W grudniu 2017 roku Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 TUE przeciwko Polsce. KE wyraziła obawy dotyczące poszanowania zasady praworządności przez Polskę w związku z rozpoczętym postępowaniem.
Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że wiceminister Dariusz Mazur jest zaangażowany w realizację kamieni milowych przez Polskę.
Podczas dyskusji Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych omawiano głównie dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła zwiększenia współpracy między sędziami i prokuratorami z państw unijnych w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości narkotykowej.
Minister Adam Bodnar omówił również plany otwarcia nowych zakładów karnych typu otwartego w Polsce, które będą przeznaczone dla 20-50 osób skazanych za drobne przestępstwa. Ich celem będzie szybsza integracja osadzonych ze społeczeństwem.
Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek wyraził swoje stanowisko w kwestii priorytetów polskiej prezydencji w UE, która rozpocznie się w styczniu 2025 r. Podkreślił, że Polska chce być eksporterem dobrych praktyk i będzie akcentować znaczenie społeczeństwa obywatelskiego w ochronie demokracji.
Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych stanowi doskonałą okazję do międzypaństwowych spotkań i rozmów dotyczących przyszłości UE. Jak podkreślił wiceminister Krzysztof Śmiszek, nasze działania w Brukseli mają na celu przywrócenie wiarygodności naszych kontaktów z instytucjami europejskimi oraz państwami członkowskimi UE. Chcemy pokazać Europie, że jesteśmy gotowi do dialogu i współpracy, oraz kontynuowania projektu europejskiego poprzez rozmowy ze wszystkimi zaangażowanymi w tworzenie wspólnoty europejskiej.
Podczas Rady, Minister Adam Bodnar i wiceminister Krzysztof Śmiszek przeprowadzili szereg rozmów z politykami unijnymi i swoimi odpowiednikami z innych państw, w tym z przewodniczącym Komisji LIBE przy Parlamencie Europejskim, Juanem Fernandem Lópezem Aguilarem, przewodniczącym Komisji Prawnej PE Adrianem Vázquezem Lazarem, Ministrem Sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmannem oraz Ministrem Sprawiedliwości Szwecji Gunnarem Strömmerem.
Dwudniowa sesja Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych rozpoczęła belgijską prezydencję w UE w czwartek, 25 stycznia br.
Ministrowie państw członkowskich UE i państw członkowskich obszaru Schengen uczestniczą w obradach, w których biorą udział także przedstawiciele instytucji unijnych i unijnych agencji, takich jak Europol, Frontex, Agencja UE ds. Azylu i Agencja Praw Podstawowych UE.
Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA i są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z ustawą prasową.
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl