Biznes i finanse

MI: Spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Litwy (komunikat)

W 2023 roku PGE Energetyka Kolejowa osiągnęła rekordową inwestycję w wysokości 1,3 mld złotych, co stanowi pierwszy przypadek w historii spółki, kiedy wartość nakładów przekroczyła miliard złotych.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o ostatnim spotkaniu ministra Dariusza Klimczaka z litewskim ministrem transportu i komunikacji, Mariusem Skuodisem. Omówiono tam bieżącą współpracę dwustronną oraz stan prac nad wspólnie realizowanymi projektami kolejowymi i drogowymi.

Podczas rozmów poruszono także kwestie związane z relacją obu państw z Ukrainą w kontekście transportowym, a głównym tematem dyskusji była umowa liberalizująca transport drogowy między Ukrainą a Unią Europejską, która wpłynęła na równowagę na rynku unijnych przewozów drogowych.

Ministrowie odpowiedzialni za transport Polski i Litwy odbyli swoje pierwsze spotkanie po utworzeniu nowego rządu 5 lutego 2024 r. w Warszawie.

Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, wyraził nadzieję, że współpraca między krajami otworzy nowy rozdział relacji i stworzy nowe możliwości we wzajemnych relacjach.

Przed omówieniem wspólnych transgranicznych projektów transportowych, szefowie resortów odpowiedzialnych za transport Polski i Litwy poruszyli kwestie skutków umowy liberalizującej transport towarów między Unią Europejską i Ukrainą, która została wprowadzona od połowy 2022 roku. Umowa ta spowodowała zaburzenia na rynku unijnych przewozów drogowych, co doprowadziło do niekontrolowanych strat polskich przewoźników i ich protestów na granicy polsko-ukraińskiej – poinformował minister Dariusz Klimczak.

Minister Dariusz Klimczak poinformował swojego litewskiego odpowiednika o przekazaniu przez stronę polską Komisji Europejskiej propozycji zmian, uwzględniających postulaty polskich przewoźników. Podkreślił, że strona polska utrzymuje stały kontakt w tej sprawie ze stroną ukraińską, która wyraziła gotowość do rozmów. Minister zaznaczył, że w przypadku przedłużenia umowy, należy dostosować jej warunki w taki sposób, aby zabezpieczyć interesy przewoźników UE, przywrócić równowagę na rynku oraz zapewnić stabilne wykonywanie przewozów kluczowych ładunków, co przyczyni się do dalszego wsparcia Ukrainy.

Szefowie resortów transportu Polski i Litwy omówili również postęp w realizacji wspólnych projektów transportowych, takich jak drogowy szlak Via Baltica, kolejowa linia Rail Baltica oraz pasażerskie połączenie kolejowe Warszawa–Kowno–Wilno na odcinku Białystok–Kowno.

Informujemy, że komunikaty publikowane na serwisie PAP są zamieszczane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM