Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że Premier Donald Tusk odwiedza Paryż i Berlin w ramach odbudowy Trójkąta Weimarskiego.
Ta wizyta jest pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia znaczenia Polski na arenie międzynarodowej i poprawy stosunków z innymi krajami. Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, dlatego premier rozmawiał z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem o kluczowych kwestiach dotyczących przyszłości Europy.
Potrzebna jedność w Unii Europejskiej
Słowa, które symbolizują solidarność – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – są fundamentem filozofii nowoczesnej Europy i kluczową wartością współczesnej Polski. Wymaga to zdecydowanych działań na rzecz wspólnoty europejskiej, zwłaszcza w obliczu różnych zagrożeń – powiedział szef polskiego rządu podczas wystąpienia w Paryżu.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że kwestie bezpieczeństwa mają wiele różnych aspektów, takich jak wsparcie Ukrainy w konflikcie z Rosją, wzmocnienie siły militarnych Europy jako całości, polityka energetyczna oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
Donald Tusk podkreślił, że historia nie wybaczyłaby nam, gdybyśmy nie potrafili dzisiaj zbudować Europy solidarnej i zjednoczonej. Jest przekonany, że wszyscy wyciągnęliśmy właściwe i adekwatne lekcje z historii.
W Paryżu odbyło się spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Francji i Niemiec, mające na celu nadać nowy impuls Trójkątowi Weimarskiemu. Polskę reprezentował Minister Radosław Sikorski.
Europa jako potęga militarna
Unia Europejska ma gospodarkę ośmiokrotnie większą niż Rosja i populację sześciokrotnie większą. Nie ma powodu, abyśmy byli militarnie słabsi od Rosji. Dlatego zwiększenie produkcji i intensyfikacja współpracy są absolutnymi priorytetami – przekonywał szef polskiego rządu.
Donald Tusk, premier, ogłosił zwiększoną współpracę w dziedzinie obrony powietrznej, aby szybko zwiększyć zdolności obronne. Europa powinna również rozbudować swoje zdolności produkcyjne w zakresie amunicji.
Prezes Rady Ministrów wyraził przekonanie, że Unia Europejska może zyskać szacunek we wszystkich głównych stolicach świata, jeśli będzie potęgą nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą i naukową, lecz także militarną.
Rozwój działalności rolniczej w Europie
Polityk zapowiada, że wystąpi o większą elastyczność w kwestii Zielonego Ładu i importu żywności z Ukrainy, aby wspierać europejskich rolników. Dotychczasowe problemy na rynkach rolnych dotyczyły głównie krajów graniczących z Ukrainą, takich jak Polska, jednak obecnie skutki nadmiernego importu odczuwane są także przez rolników z innych krajów UE.
Szef polskiego rządu zapewnił, że znajdzie rozwiązanie, które będzie równocześnie skutecznie chronić europejskich rolników oraz respektować interesy Ukrainy i ambicje dotyczące ochrony klimatu.
Donald Tusk odwiedził trzecią stolicę, Paryż, a następnie czwartą, Berlin. Wcześniej złożył wizyty w Brukseli i Kijowie.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są bez zmian wprowadzane przez PAP SA, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl