Polityka i społeczeństwo

SGWP: Posłowie sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Sztabie Generalnym WP (komunikat)

Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje, że podczas wizyty studyjnej posłów Sejmowej Komisji Obrony Narodowej omówiono ocenę sytuacji bezpieczeństwa, gotowość Sił Zbrojnych RP do obrony państwa, aktualny potencjał armii i priorytety procesu jej transformacji.

W trakcie wizyty omówiono także kwestie związane z modernizacją sprzętu wojskowego, szkoleniem i przygotowaniem żołnierzy do działań w różnych warunkach oraz współpracą z sojusznikami i innymi państwami w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Podczas spotkania z generałem Wiesławem Kukulą, szefem SGWP, jego zastępcami oraz szefami zarządów, parlamentarzyści zostali poinformowani o obecnym stanie Sił Zbrojnych RP oraz planach ich rozwoju. Zwrócono uwagę na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, spowodowane m.in. agresją Rosji na Ukrainę, które zostały uwzględnione w procesie transformacji SZ RP. Polska dąży do budowy jednolitej, efektywnej i zintegrowanej armii, dobrze wyszkolonej i wyposażonej.

Celem tych działań jest uniknięcie wybuchu wojny poprzez skuteczne odstraszanie, które stanowi wspólny wysiłek NATO. W razie niepowodzenia, siły zbrojne są gotowe do odparcia agresji przeciwnika, dlatego transformacja SZ RP jest tak istotna.

Transformacja jest jednym z czterech filarów działań, które zostały określone przez Sztab Generalny WP na przyszłe lata. Pozostałe to odstraszanie i gotowość bojowa, rozwijanie świadomości obronnej i odporności państwa oraz budowa dobrej wartości służby, wraz ze wsparciem rodzin żołnierzy i weteranów. Transformacja polega na budowaniu i utrzymywaniu stałej przewagi nad przeciwnikiem, nie tylko poprzez wymianę sprzętu i modernizację, ale także przez kompleksową, zrównoważoną budowę zdolności.

Posłowie Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji dotyczących struktury i planowanych zmian w Siłach Zbrojnych RP, dostosowanych do przyszłych wyzwań. Omówiono również system szkolenia żołnierzy, w tym zmiany w procesie szkolenia rezerw osobowych, a także mechanizm planowania operacyjnego oraz wpływ zrealizowanych i planowanych zakupów uzbrojenia na utrzymanie i rozwój potencjału bojowego.

Podczas spotkania omawiano ważne kwestie związane z obecnym i przyszłym funkcjonowaniem armii oraz planowaniem jej rozwoju w dalszej i bliższej perspektywie. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Andrzej Grzyb, wyraził wdzięczność za przyjęcie komisji w Sztabie Generalnym WP i podkreślił, że dzisiejsze spotkanie stanowi zachętę do kontynuacji wspólnego dialogu.

Generał Wiesław Kukuła podziękował przewodniczącemu oraz posłankom i posłom za przyjęcie zaproszenia i konstruktywną dyskusję. Docenił okazję do budowania wspólnej świadomości w zakresie sytuacji bezpieczeństwa oraz rozwoju polskich sił zbrojnych.

Podczas wizyty w SGWP politycy złożyli wieniec przy tablicy upamiętniającej śp. generała Franciszka Gągora, byłego szefa Sztabu Generalnego WP, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

Komisja Obrony Narodowej jest jedną z blisko 30 stałych komisji sejmowych. Jej zakres działania obejmuje sprawy dotyczące obrony państwa, w tym sił zbrojnych, obrony terytorialnej, obrony cywilnej i umacniania obronności. W obecnej X kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w SKON zasiada 42 osoby.

Wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są przedstawiane bez żadnych zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM