Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wrócił temat zniesienia dwukadencyjności samorządowców

Według korporacji samorządowych, ustawodawca wprowadzając dwukadencyjność nierówno potraktował wójtów, burmistrzów i prezydentów w porównaniu do pozostałych szczebli samorządu terytorialnego, a także parlamentarzystów. Zarząd powiatu i zarząd województwa nie podlegają takim samym ograniczeniom – donosi Prawo.pl.

Według artykułu na stronie Prawo.pl, organizacje samorządowe domagają się zniesienia limitu dwóch kadencji dla samorządowców. Jednakże niektórzy samorządowcy uważają, że dwie kadencje są wystarczające, aby wykazać się swoimi umiejętnościami. Serwis podaje, że argumentami za zniesieniem limitu są doświadczenie w pracy samorządowej, natomiast przeciwnicy twierdzą, że limit jest konieczny, aby zapobiec zakorzenieniu się lokalnych układów w gminach.

Zgodnie z informacją udostępnioną przez Prawo.pl, system dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów został zmieniony, a jedna kadencja została przedłużona do 5 lat. Zmiany weszły w życie wraz z ustawą z 11 stycznia 2018 r. dotyczącą zwiększenia udziału obywateli w wyborach, funkcjonowaniu i kontroli organów publicznych. Nowe przepisy obowiązują od kadencji 2018-2023, co oznacza, że obecni urzędnicy mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz.

Obecnie pojawiła się kwestia zniesienia dwukadencyjności, która spotkała się z poparciem największych korporacji samorządowych, takich jak Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP oraz Unia Miasteczek Polskich. Te organizacje wystosowały postulat w tej sprawie do nowego rządu i parlamentu.

„Jeżeli ktoś nabędzie doświadczenie w samorządzie, pozna ludzi, problemy, infrastrukturę, to żal, żeby to doświadczenie szło na marne, aby nie mógł kontynuować rozpoczętych działań – twierdzi Grzegorz Cichy, cytowany przez Prawo.pl. – W pierwszej kadencji trzeba było uporządkować pewne sprawy. Dopiero doświadczenie z pierwszej kadencji pozwoliło mi zaplanować rozwój, inwestycje, pozyskiwanie środków w drugiej kadencji” – dodaje.

Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic i prezes Unii Miasteczek Polskich, jest przeciwnikiem dwukadecyności od dwóch kadencji.

Według informacji Prawo.pl, rząd powołał pełnomocnika do zmiany Kodeksu Wyborczego, w tym zastanowienia się nad zmianą przepisu o dwukadecyjności. Nie wiadomo jednak, czy koalicji rządzącej uda się przeprowadzić zmiany przed wyborami w okresie tzw. ciszy legislacyjnej, czyli na 6 miesięcy przed terminem wyborów.

Więcej informacji na temat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów znajdziesz na stronie Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/dwukadencyjnosc-wojtow-burmistrzow-prezydentow,525436.html


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM