Polityka i społeczeństwo

MS: wystawa plenerowa „W imieniu Polski Walczącej. Zamach na Kutscherę 1 lutego 1944” (komunikat)

– Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wystawę plenerową przypominającą rocznicę wykonania przez żołnierzy AK wyroku na kacie Warszawy, Franzu Kutscherze. Członkowie oddziału „Pegaz” Kedywu przeprowadzili 1 lutego 1944 r. zamach na niemieckiego zbrodniarza tuż obok obecnej siedziby ministerstwa przy Alejach Ujazdowskich.

Franz Kutschera został szefem SS i policji w Warszawie we wrześniu 1943 roku. Robił wszystko, by zastraszyć mieszkańców okupowanego miasta. Przerażenie budziły zwłaszcza masowe egzekucje ludności cywilnej, dokonywane przez Niemców publicznie.

Pod obwieszczeniami o rozstrzeliwanych Polakach widniał jedynie podpis: „Dowódca SS i Policji na Dystrykt Warszawski”, ukrywający tożsamość wydającego rozkazy Kutschery. Polskiemu wywiadowi udało się jednak zidentyfikować bezwzględnego szefa SS, a dowódca Kedywu Komendy Głównej AK, płk Emil Fieldorf „Nil”, polecił likwidację kata Warszawy. Udało się to 1 lutego 1944 r., jednak sukces akcji został okupiony śmiercią kilku uczestników zamachu. Była to najważniejsza udana akcja bojowa wymierzona w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru przeprowadzona przez AK w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

O tej dramatycznej historii opowiada pierwszy zeszyt wydawanej przez Instytut Pamięci Narodowej serii „W imieniu Polski Walczącej”. Komiks, do którego scenariusz opracował Sławomir Zajączkowski, a rysunki stworzył Krzysztof Wyrzykowski, w interesujący sposób przedstawia najważniejszą akcję Polskiego Podziemia. Autorzy rekonstruują wydarzenia i przybliżają bohaterów biorących udział w zamachu na Kutscherę.

Obrazy z komiksu, które tworzą wystawę, można oglądać w galerii plenerowej Ministerstwa Sprawiedliwości przy Alejach Ujazdowskich 11. Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ksi/ pat/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM