Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: rząd i samorząd podzielą się kompetencjami ws. ochrony ludności

Według serwisu Prawo.pl, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) planuje przedstawić w marcu wstępny projekt zmiany ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Projekt zakłada decentralizację ochrony ludności oraz zwiększenie kompetencji samorządów w tym zakresie.

Od wiosny 2002 roku, kiedy weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny, nie ma podstaw prawnych dla funkcjonowania obrony cywilnej. Poprzedni rząd opracował projekt megaustawy o ochronie ludności, w której chciał połączyć kwestie obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i skutków likwidacji zdarzeń kryzysowych. Serwis Prawo.pl zauważa jednak, że projekt ten zawiera wiele kontrowersyjnych rozwiązań, takich jak nowe stany nadzwyczajne. Według serwisu, punktem zapalnym między samorządami a rządem był podział kompetencji, zadań oraz zabezpieczenie środków na ten cel.

Według informacji ze strony Prawo.pl, obecne kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ma inne podejście do uregulowania tych kwestii. Zamiast przygotowywać megaustawę i likwidować ustawę z 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, resort planuje jej znowelizowanie.

„Ustawa o zarządzaniu kryzysowym jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Moim zdaniem, można ją ewaluować, troszkę zmieniać, ale nie na zasadach, żeby ją kompletnie likwidować” – zaznaczył, cytowany przez serwis, Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na ostatnim posiedzeniu zespołu do spraw administracji i bezpieczeństwa obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Według informacji z Prawo.pl, proponowaną podstawą do nowelizacji jest projekt ustawy o ochronie ludności, który został złożony przez Koalicję Obywatelską w 2022 roku. Projekt uwzględnia również aspekt związany z obroną cywilną w stanie kwalifikowanym.

„Obronę cywilną postrzegamy jako zespół zadań, które należy realizować na rzecz ochrony ludności, w różnych sytuacjach zarówno czasu pokoju, jak i czasu kwalifikowanego. Przyjmujemy zasadę taką, że cała struktura państwa, która obowiązuje w stanie pokoju będzie realizowała różnie określone zadania, może w innym trybie, również w czasie stanu wojennego” – wyjaśnił wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przypisać konkretne obowiązki obrony terytorialnej kraju, szczególnie na początku stanu wojennego. Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej jest kluczowa dla określenia roli, jaką będą pełnić Wojska Obrony Terytorialnej w tym systemie.

Według informacji Prawo.pl, MSWiA prowadzi konsultacje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym budowli ochronnych, które ma określić warunki techniczne, jakie powinny spełniać te obiekty. Warunki będą zależały od kategorii obiektu, z którymi będą trzy: schrony, ukrycia oraz tymczasowe ukrycia. Według serwisu, resort nie wyklucza, że nowe obowiązki mogą zostać nałożone na deweloperów budujących nowe osiedla.

Więcej informacji na temat nowych założeń ustawy o ochronie ludności znajdziesz na stronie Prawo.pl: https://www.prawo.pl/samorzad/ustawa-o-ochronie-ludnosci-nowe-zalozenia,525482.html


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM