Polityka i społeczeństwo

MRiRW: list Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego do rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chciałoby poinformować:

Szanowni Państwo, Szanowni Rolnicy!

Protesty rolników już miały miejsce jesienią 2023 roku i były wynikiem błędów popełnionych przez poprzedni rząd.

Rolnicy mają słuszne powody do protestu, ponieważ produkcja rolno spożywcza ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Obecne kierownictwo resortu prowadziło oraz nadal prowadzi rozmowy z protestującymi rolnikami. Ich postulaty to:

– konieczność uproszczenia i zmniejszenia nieracjonalnych wymogów związanych z Zielonym Ładem;

– ograniczenie nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy;

– poprawa opłacalności produkcji rolnej.

W obszarze Zielonego Ładu, po naszych interwencjach, Komisja Europejska zrezygnowała z ograniczenia o 50% stosowania środków ochrony roślin. Dodatkowo, uprościła zasadę ugorowania 4% gruntów ornych, umożliwiając uprawę roślin motylkowatych i międzyplonów. Wnioskujemy do Komisji Europejskiej o zniesienie obowiązku wyłączenia ugorowania 4% gruntów ornych w tej trudnej sytuacji.

Szanowni Rolnicy!

Jednym z głównych celów resortu rolnictwa jest uregulowanie handlu rolnego z Ukrainą. W tym celu utrzymany został zakaz importu do Polski zbóż, rzepaku, słonecznika oraz wybranych produktów przetwórstwa, takich jak mąka pszeniczna, śrut, otręby i makuchy. Jednocześnie dążymy do negocjacji dwustronnego porozumienia z Ukrainą, które rozszerzyłoby ochronę rynku na inne wrażliwe produkty, takie jak cukier, drób, jaja, owoce miękkie, miód, sok jabłkowy i oleje.

W 2022 roku Polska zanotowała dodatni bilans handlowy z Ukrainą, osiągając kwotę około 3,5 mld euro. W przypadku handlu rolno-spożywczego, eksport z Polski do Ukrainy w 2023 roku wyniósł 1,033 mld euro, natomiast import z Ukrainy osiągnął wartość 1,69 mld euro, co oznacza deficyt w wysokości 656 mln euro. Zamykanie granic może skutkować wstrzymaniem polskiego eksportu towarów rolnych do Ukrainy, co z kolei może prowadzić do utraty miejsc pracy.

Od marca tego roku planowane jest wprowadzenie wsparcia dla producentów kukurydzy oraz wypłata środków na pomoc suszową. Dodatkowo, zostanie przywrócone udzielanie 2% kredytów płynnościowych.

Staramy się o zwiększenie dodatkowej pomocy finansowej dla rolników. Na forum rządu przedstawiliśmy potrzeby finansowe wynikające z programów pomocowych zgłaszanych przez rolników, takich jak dopłaty do zbóż, nawozów oraz podwyższenie dopłat do paliwa do 2 zł.

Szanowni Rolnicy!

Zachęcamy do wspólnego rozwiązywania bieżących i przyszłych problemów polskiego rolnictwa. Zapraszamy przedstawicieli protestujących rolników do dalszych rozmów w celu wypracowania porozumienia w kwestii obecnych problemów oraz opracowania programu na przyszłość.

Apelujemy do wszystkich rolników protestujących o minimalizację zakłóceń dla społeczeństwa podczas trwających i planowanych akcji.

UWAGA: PAP publikuje komunikaty bez wprowadzania zmian w ich treści, zgodnie z otrzymaną formą od nadawcy, który ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM