Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo CIS: Bruksela. Wspólne obrady komisji ZP NATO
Polityka i społeczeństwo

CIS: Bruksela. Wspólne obrady komisji ZP NATO

CIS informuje o głównych tematach dorocznego posiedzenia połączonych komisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Brukseli. Omawiano m.in. agendę polityczną NATO w perspektywie lipcowego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie, zwiększenie wydatków na obronę i rozwój przemysłu obronnego w państwach członkowskich, wsparcie dla Ukrainy, sytuację bezpieczeństwa oraz strategię NATO w rejonie Indo-Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści z Polski, w tym pos. Michał Szczerba – przewodniczący ZP NATO, pos. Mirosław Suchoń – wiceszef grupy polskich delegatów, pos. Ewa Kołodziej i pos. Andrzej Szewiński.

Zaplanowane na 19-21 lutego spotkanie Komisji Politycznej, Komisji Obrony i Bezpieczeństwa oraz Komisji Ekonomicznej i Bezpieczeństwa w Kwaterze Głównej Sojuszu, które będzie miało udział prezydiów Komisji Demokracji i Bezpieczeństwa oraz Komisji Nauki i Technologii ZP NATO, będzie okazją do wyrażenia solidarności sojuszników wobec Ukrainy, która jest zaatakowana przez Rosję. Spotkanie odbędzie się tuż przed drugą rocznicą agresji Rosji na Ukrainę i będzie wezwaniem do zakończenia wojny przez agresora.

Podczas wspólnego posiedzenia komisji ZP NATO w Brukseli odbyło się spotkanie szefów delegacji parlamentarnych państw członkowskich z Radą Północnoatlantycką. Przewodniczący Zgromadzenia pos. Michał Szczerba oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poprowadzili obrady. Polskę reprezentował także wiceszef polskiej delegacji pos. Mirosław Suchoń.

Podczas spotkania z Radą Północnoatlantycką głównym tematem były wydatki członków NATO na obronność, a Polska jako lider przeznacza około 4 proc. PKB na ten cel. Przewodniczący ZP NATO zachęcał innych członków do naśladowania Polski, apelując jednocześnie o zwiększenie inwestycji w bezpieczeństwo i rozbudowę przemysłów obronnych. Celem jest nie tylko wzmocnienie Sojuszu, ale również przyniesienie korzyści gospodarkom krajów członkowskich. Podkreślił również konieczność przygotowania NATO dla przyszłych pokoleń i utrzymania artykułu 5 jako fundamentu wspólnego bezpieczeństwa.

Podczas obrad parlamentarzystów NATO z Radą Północnoatlantycką omawiano także konieczność kontynuacji pomocy militarnej i wsparcia dla Ukrainy, priorytety lipcowego Szczytu Sojuszu w Waszyngtonie, potencjalną akcesję Szwecji do NATO oraz plany rozwoju przemysłu obronnego, w tym zwiększenie produkcji amunicji.

Dodatkowo, w Brukseli odbyły się dwustronne rozmowy między przewodniczącym Szczerbą a sekretarzem generalnym Stoltenbergiem.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version