Biznes i finanse

Skuteczna realizacja decyzji środowiskowej przez Kopalnię Turów

Kopalnia Turów aktywnie spełnia postanowienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, poprzez realizację szeregu inwestycji i działań proekologicznych mających na celu zmniejszenie jej wpływu na tereny Polski, Czech i Niemiec. Dotychczas na te działania przeznaczono około 56,6 mln zł.

Kopalnia Turów intensywnie współpracowała z Czechami i Niemcami w zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko, podczas starań o decyzję środowiskową do 2044 r. W ramach uzgodnień treści raportu odbyły się liczne spotkania ze stroną czeską i niemiecką, także z udziałem mieszkańców rejonów przygranicznych. Kopalnia odpowiedziała na kilka tysięcy pytań głównie od organizacji ekologicznych. Protokoły z uzgodnień transgranicznych, podpisane w 2019 r. zarówno przez Czechy jak i Niemcy, zostały na wprost przeniesione do decyzji środowiskowej, minimalizując oddziaływanie Kopalni Turów na pobliskie tereny.

Kopalnia Turów regularnie wypełnia wymogi decyzji środowiskowej poprzez realizację inwestycji i działań proekologicznych mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na tereny sąsiadujące. Wśród tych działań znajdują się ochrona wód, powietrza, walka z hałasem, rekultywacja oraz stosowanie nowoczesnych technologii ochrony środowiska. Dotychczas Kopalnia Turów przeznaczyła około 56,6 mln zł na realizację decyzji środowiskowej. Jedną z ukończonych inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny, który ma zminimalizować wpływ kopalni na czeskie zasoby wodne. Testy skuteczności tej bariery potwierdzają, że jest w pełni funkcjonalna i skuteczna. Obserwuje się wzrost poziomu wód podziemnych nawet o 4,64 metra w otworach kontrolnych na południe od kopalni, czyli od strony polsko-czeskiej granicy.

Kopalnia Turów nie jest jedynym obiektem, który może mieć wpływ na poziom wód w górotworze na czeskich terenach przygranicznych. Wrażliwość ujęcia wody w czeskiej wsi Uhelna zależy m.in. od zasilania atmosferycznego, utrzymania reżimu eksploatacji, czyli ilości wypompowywanej wody w stosunku do zasobności ujęcia, a także drenażu jego zasobów przez czeską żwirownię Grabstejn, sąsiadującą z ujęciem. Dane z tego obiektu, tak ważne do aktualizacji modelu hydrogeologicznego tego rejonu, mimo licznych próśb nie zostały w pełni przekazane stronie polskiej. Wspomniane zasilanie atmosferyczne, a mówiąc ściślej jego brak spowodowany suszą, jest kluczową kwestią w niezależnym opracowaniu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 2020 r., przygotowanym na podstawie trzydziestoletniego okresu obserwacji obszaru granicznego z Republiką Czeską, w tym Kopalni Turów.

W Gminie Bogatynia dodatkowo montowane są ekrany akustyczne i przeciwpyłowe, instalowane są nowoczesne systemy monitoringu środowiskowego, a krążniki na taśmach są wymieniane na cichobieżne. Ponadto regularnie prowadzone są nowe nasadzenia, co skutkuje wzrostem wskaźnika lesistości z 27 do 30 proc.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestycjach i działaniach Kopalni Turów w poszczególnych obszarach środowiska zgodnie z decyzją środowiskową, odwiedź stronę internetową: https://kwbturow.pgegiek.pl/decyzja-srodowiskowa.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM