Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier Donald Tusk: polscy rolnicy mogą na mnie liczyć (komunikat)

Premier Donald Tusk wyraził swoje wsparcie dla polskich rolników, zapewniając ich o swoim zaangażowaniu i działaniach na rzecz zabezpieczenia ich interesów. Jednocześnie podkreślił, że mimo wspierania Ukrainy w walce z Rosją, rząd nie zapomina o potrzebach krajowych producentów rolnych.

Od ponad dwóch lat Polska udziela wsparcia Ukrainie w konflikcie z Rosją, jednak premier Donald Tusk nie zapomina o potrzebach polskich rolników. Zapewnił, że rząd podejmuje intensywne działania zarówno na arenie międzynarodowej, jak i krajowej, aby zabezpieczyć interesy producentów rolnych.

Podczas konferencji prasowej, Premier Donald Tusk zapewnił, że nie ustaje w wysiłkach, aby zabezpieczyć potrzeby polskiej wsi oraz interesy polskich rolników.

Tusk obiecał, że rząd będzie szukał rozwiązań ochronnych dla polskich rolników poprzez użycie środków krajowych oraz dalsze negocjacje z Ukrainą i instytucjami europejskimi, aby zniwelować negatywne konsekwencje liberalizacji handlu z Ukrainą.

Szef rządu wyraził zamiar dążenia do zrozumienia i akceptacji polskiego stanowiska zarówno przez Kijów, jak i Brukselę.

Premier wyraził nadzieję, że protestujący zrozumieją konieczność budowania przestrzeni do porozumienia, a nie tylko protestowania. Zapewnił, że Polska jest gotowa do dialogu i jest bardzo zaangażowana w rozwiązanie sytuacji.

Wsparcie Ukrainy i polskich rolników powinno iść w parze, aby zagwarantować stabilność i rozwój w regionie.

Polska od samego początku angażuje się w pomoc Ukrainie, wykazując niezwykłą solidarność wobec naszego wschodniego sąsiada. Jednocześnie, w tej szczególnej sytuacji, nie możemy zapominać o potrzebach polskich rolników.

Szef rządu podkreślił, że w debatach wewnętrznych i międzynarodowych należy rozdzielić dwie kwestie. Po pierwsze, należy bezwzględnie wspierać Ukrainę w jej wysiłkach zbrojnych, co jest nienegocjowalne. Po drugie, ważne jest znalezienie sposobów ochrony polskich rolników i rynku przed negatywnymi skutkami liberalizacji handlu, czyli otwarcia granicy na bezcłowy obrót produktami rolnymi.

Premier Donald Tusk wyraził zdecydowane potępienie zachowań, które wspierają Putina i rosyjską agresję.

„Nie możemy pozwolić, aby ci, którzy otwarcie wspierają Putina, szerzą rosyjską propagandę i kompromitują nasze państwo i protestujących, byli aktywni przy granicy polsko-ukraińskiej pod pretekstem protestów rolników” – oświadczył szef rządu.

Bezpieczny i niezakłócony transport sprzętu wojskowego na Ukrainę jest kluczowym priorytetem.

Zapewnienie swobodnego przepływu transportów wojskowych i pomocy humanitarnej na granicy polsko-ukraińskiej jest obecnie jednym z najważniejszych zadań naszego kraju.

W celu zapewnienia natychmiastowej pomocy dla Ukrainy, planujemy wprowadzić przejścia graniczne z Ukrainą oraz kluczowe odcinki dróg i torów kolejowych na listę infrastruktury krytycznej. Naszym celem jest eliminacja opóźnień i zapewnienie bezpośredniego dostępu do wojskowej pomocy, sprzętu, amunicji oraz pomocy humanitarnej i medycznej. Będziemy podejmować praktyczne kroki, aby zapewnić płynny przepływ tych środków w najbliższych godzinach.

W praktyce oznacza to, że na przejściach granicznych, drogach dojazdowych i torach granicznych z Ukrainą będzie obowiązywać inny system organizacyjny. Premier podkreślił jednak, że dotychczas nie wystąpiły żadne poważne problemy z transportem wojskowym i humanitarnym przeznaczonym dla Ukrainy.

Spotkanie między Polską a Ukrainą

Prezydent Ukrainy zaprosił Premiera na spotkanie na granicy między Polską a Ukrainą.

W obliczu trudnych czasów wojny, Premier podkreślił, że solidarność między Polską a Ukrainą nie wymaga udowadniania i pozostanie niezmieniona.

Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas wizyty polskiego Premiera w Kijowie, 28 marca odbędzie się spotkanie rządów Polski i Ukrainy w Warszawie.

Rozmowy techniczne i polityczne z Ukrainą, również dotyczące sytuacji na granicy i handlu, toczą się nieustannie – poinformował Premier.

Mobilizacja państw Zachodu w związku z wojną na Ukrainie

Premier Donald Tusk podkreślił, że ostatnie tygodnie były czasem narastającego napięcia zarówno w polskiej, jak i międzynarodowej polityce związanej z sytuacją na froncie w Ukrainie.

„Jestem po całej serii spotkań z liderami politycznymi państw i instytucji europejskich. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną amerykańską. (…) Wszystkie te spotkania to głównie rozmowy o wojnie” – powiedział Premier.

Szef polskiego rządu, Premier Donald Tusk, aktywnie działa na arenie międzynarodowej na rzecz wsparcia naszego wschodniego sąsiada. W ostatnim czasie spotkał się z szeregiem prominentnych polityków:

12 lutego z Prezydentem E. Macronem (Paryż) i Kanclerzem O. Scholzem (Berlin)

15 lutego z Przewodniczącą PE R. Metsolą (Warszawa)

16 lutego z Premierem Finlandii P. Orpo (Warszawa)

19 lutego z Premierem Szwecji U. Kristerssonem (Warszawa)

W najbliższych dniach Premier będzie kontynuował rozmowy z liderami państw i instytucji europejskich. Planowane jest spotkanie z Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, Premierem Belgii, Premierem Kanady, a także wizyta w Pradze.

Zaradna kooperacja rządu z prezydentem w obliczu agresji Rosji

W obliczu trudności Premier Donald Tusk utrzymuje stały kontakt roboczy z Prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowy i współpraca są w pełni zgodne w tej delikatnej kwestii.

Polityka i dyplomacja stały się nieustanną dyskusją nad reakcją na rosnące zagrożenie ze strony Rosji. Wczoraj i dziś omawialiśmy tę kwestię z Prezydentem Andrzejem Dudą – powiedział premier.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień ustawy prawo prasowe.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM