Zdrowie i styl życia

Polacy nie dbają o higienę jamy ustnej. Czy wyręczy nas sztuczna inteligencja?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zwraca uwagę na alarmujące statystyki dotyczące higieny jamy ustnej wśród Polaków. Według raportu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia, aż 99% dorosłych osób boryka się z problemem próchnicy. W odpowiedzi na to wyzwanie, najnowsze technologie higieny jamy ustnej korzystają z zaawansowanej sztucznej inteligencji, co daje nadzieję na znaczną poprawę stanu zdrowia zębów.

Badania wykazały, że wiele osób w Polsce cierpi na próchnicę w wielu zębach, a 16% ma zaawansowane zapalenie przyzębia. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są zaniedbania higieniczne, nieprawidłowe mycie zębów oraz brak regularnych wizyt u specjalistów stomatologicznych, częściowo spowodowany ograniczonym dostępem do opieki dentystycznej.

„Faktycznie stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest zatrważający pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego gabinetów, a co za tym idzie praktycznie bezbolesnego leczenia. Zakorzeniona przez lata świadomość bólu podczas leczenia stomatologicznego powoduje to, że z pokolenia na pokolenia przekazywana jest fobia strachu w postaci prostego przekazu w stylu: >>nie boj się, nie będzie bolało<<. Nasza podświadomość jako przyszłego pacjenta, wytwarza obrazy związane z bólem, których należy się obawiać. Które dziecko w takiej sytuacji usiądzie spokojnie na fotel? Nie pomoże tu nawet zawansowana technologia, bo strach jest tak duży, że jest górą nad rozsądkiem” – mówi profesor dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, członkini Komitetu Edukacyjnego Światowej Federacji Dentystycznej FDI. – Poza tym złe nawyki w postaci spożywania dużej ilości cukru, nawet jako przekąski pomiędzy posiłkami, słodkie i gazowane napoje oraz oczywiście zastąpienie wieczornego szczotkowania zębów zjedzeniem jabłka. To wszystko z niewłaściwymi nawykami higienicznymi, ograniczeniem dostępu do lekarza powoduje taki wysoki odsetek zębów z próchnicą w naszej populacji” – dodaje.

Prewencja jest zawsze bardziej opłacalna niż leczenie. Inwestycja w profilaktykę to oszczędność na przyszłość.

Wraz z upływem lat, oferta produktów do higieny jamy ustnej stale się poszerza. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest coraz dokładniejsze oczyszczanie jamy ustnej, a profesjonalne szczoteczki i urządzenia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pozwalają osiągnąć efekty zbliżone do tych uzyskiwanych u higienistów. Co więcej, producenci coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI).

Nowa technologia sprawia, że czyszczenie jamy ustnej staje się bardziej atrakcyjne, a przede wszystkim pozwala na dokładne eliminowanie bakterii przy każdym szczotkowaniu, co pomaga w zapobieganiu chorobom jamy ustnej. Wyświetlacze na korpusie szczoteczek skanują jamę ustną podczas higieny i pokazują, czy żadne obszary nie zostały pominięte. Dodatkowo, nowe urządzenia mogą być wyposażone w voice-boty, które pomagają w prawidłowej technice mycia zębów oraz posiadają timery, które dbają o dokładne czyszczenie przez 2 minuty, zgodnie z zaleceniami stomatologicznymi. Technologia może także działać jak personalizowany asystent, analizując jamę ustną danej osoby i dostosowując program mycia do jej potrzeb.

„Rozwijając portfolio produktowe, szczególnie przyglądamy się temu, w jaki sposób technologia może poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Polacy właściwie od lat borykają się z podobnymi problemami, a przyczyną wielu z nich jest niedostateczna higiena bądź niepoprawne mycie. Zauważyliśmy, że nie wystarczy już mówić i przekonywać ich argumentami o dokładnym czyszczeniu. Zainwestowaliśmy więc w technologię opartą m.in. na AI, która na bieżąco daje informację zwrotną na temat stanu czystości jamy ustnej i prowadzi konsumenta przez cały proces czyszczenia za pomocą wskazówek głosowych oraz inteligentny ekran, który daje bieżący feedback o stanie czystości zębów. Liczymy, że skorzystanie z dobrodziejstwa technologii zachęci Polaków do regularnego szczotkowania zębów, co przełoży się na ogólną poprawę stanu zdrowia jamy ustnej” – podsumowuje Roger Yu, President, Oclean European Region.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM