Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia E-papierosy andndash; plaga w polskich szkołach. Wapuje blisko połowa uczniów
Zdrowie i styl życia

E-papierosy andndash; plaga w polskich szkołach. Wapuje blisko połowa uczniów

E-papierosy są obecnie najbardziej popularną formą używki nikotynowej wśród młodzieży szkolnej. Blisko połowa uczniów (47,6%) przyznaje się do codziennego używania e-papierosów, a co piąty (21,3%) sięga po e-papierosy jednorazowe, głównie ze względu na ich łatwą dostępność oraz atrakcyjne, słodkie smaki. Głównym powodem sięgania przez młodych ludzi po produkty zawierające nikotynę jest chęć rozładowania stresu (34%), co wyraźnie przewyższa inne powody, takie jak ciekawość (tylko 13%).

Według wyników badania „Palenie papierosów i wapowanie wśród młodzieży szkolnej”, przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Wdychasz czy oddychasz?” przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin, celem było zbadanie poziomu świadomości oraz wzorców użytkowania produktów zawierających nikotynę wśród młodzieży. Badanie zostało przeprowadzone w okresie grudzień 2023 – styczeń 2024 r. na podstawie anonimowej ankiety wręczanej uczniom po wykładzie edukacyjnym na temat szkodliwości produktów z nikotyną. W badaniu wzięło udział 342 uczniów w przedziale wiekowym 13-19 lat, przy czym 80,1% ankietowanych to młodzież niepełnoletnia.

Według badania, 76,7% uczniów szkół podstawowych i średnich przeszło już inicjację nikotynową. Obecnie, 64,9% przyznaje się do palenia lub używania wyrobów nikotynowych codziennie lub okresowo. Ponadto, 47,6% uczniów deklaruje codzienne używanie e-papierosów, które stanowią główny produkt inicjujący kontakt z nikotyną wśród nieletnich – wskazało to 42,4% uczniów. Dla większości z nich, inicjacja związana była ze smakowym, jednorazowym e-papierosem.

„Z zebranych przez nas ankiet wynika, że e-papierosy na dobre zajęły miejsce tradycyjnych papierosów w polskiej szkole. Coraz częściej są to e-papierosy jednorazowego użytku, o słodkich, deserowych lub owocowych smakach, które ładnie pachną i dobrze smakują. 7 na 10 uczniów, którzy używają e-papierosów, wskazało smak i zapach jako dwa główne powody popularności e-papierosów. Nie śmierdzą jak dym papierosowy, mają nowoczesne i kolorowe opakowania, a na dodatek są łatwo dostępne w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, czy specjalnych sklepach dla wapujących” – mówi Rafał Molenda, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

Analiza wyników badań wykazała, że mimo zakazu sprzedaży wyrobów z nikotyną osobom poniżej 18 roku życia, większość nieletnich uczniów (57%) wciąż dokonuje zakupów w sklepach stacjonarnych. Co więcej, co dziewiąty uczeń (11%) deklaruje zakup takich produktów w Internecie, pomimo zakazu sprzedaży na odległość. Wyraźnie wskazuje to na nieskuteczność obecnych regulacji i konieczność ich rewizji.

„Niezwykle niepokojące są dane z badania wskazujące, że co trzeci uczeń (30%) używający jednorazowego e-papierosa deklaruje, że zużywa go całkowicie zaledwie w dobę lub nawet krócej. Jeżeli dodam, że jeden jednorazowy e-papieros jest odpowiednikiem trzech paczek papierosów, okaże się, że niektóre dzieciaki przyjmują ilość nikotyny odpowiadającą trzem paczkom tradycyjnych papierosów dziennie! Biorąc pod uwagę, że polska młodzież dorasta w warunkach silnej presji środowiskowo-szkolnej, wysoce stresujących wymagań i tempa życia, nie dziwi mnie, że dominującym czynnikiem wskazywanym jako powód sięgania po wyroby z nikotyną jest rozładowanie stresu (34%). W prowadzonych działaniach dotyczących reformy psychiatrii dziecięcej koniecznie należy uwzględnić temat uzależnień wynikających właśnie z obciążania psychicznego młodych ludzi” – dodaje Agata Nowicka, członek zarządu Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version