Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Europarlament za zaostrzeniem zasad transportu odpadów
Polityka i społeczeństwo

Europarlament za zaostrzeniem zasad transportu odpadów

Nowe przepisy UE ograniczają transport odpadów pomiędzy krajami członkowskimi i całkowicie zakazują eksportu tworzyw sztucznych do krajów spoza OECD, z wyjątkiem sytuacji nadzwyczajnych.

Wtorkowe głosowanie w Parlamencie Europejskim przyniosło zatwierdzenie zaktualizowanych unijnych procedur i instrumentów kontroli dotyczących przemieszczania odpadów.

Nowe porozumienie wprowadza bardziej rygorystyczne zasady eksportu odpadów z UE do krajów trzecich. Eksport odpadów z tworzyw sztucznych do krajów nienależących do OECD zostanie zakazany w ciągu dwóch i pół roku od wejścia w życie rozporządzenia, podczas gdy eksport do krajów OECD będzie podlegał bardziej rygorystycznym warunkom.

Wspólnie ustalono, że w celu poprawy sprawozdawczości i przejrzystości, wymiana informacji i danych dotyczących przemieszczania odpadów w UE będzie zdigitalizowana za pośrednictwem centralnego rejestru elektronicznego. Przemieszczanie odpadów do celów utylizacji w innym kraju unijnym będzie dozwolone jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Nowe przepisy wprowadzają grupę ds. egzekwowania prawa, które mają poprawić współpracę między krajami UE w zapobieganiu i wykrywaniu nielegalnego przemieszczania odpadów. Według europosłanki Pernille Weiss (EPL), zmiana prawa zapewni Europejczykom większe bezpieczeństwo w zarządzaniu odpadami, niezależnie od ich docelowego miejsca.

„UE w końcu weźmie odpowiedzialność za swoje odpady z tworzyw sztucznych, zakazując ich eksportu do krajów spoza OECD. Odpady są zasobem, jeśli są odpowiednio zarządzane, ale nie powinny w żadnym wypadku szkodzić środowisku ani zdrowiu ludzkiemu” – zaznaczyła duńska eurodeputowana.

Po zatwierdzeniu ostatecznego tekstu przez posiedzenie plenarne, Rada będzie musiała formalnie zatwierdzić tekst przed jego publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.

Wniosek w sprawie reformy unijnych przepisów dotyczących przemieszczania odpadów określa procedury i środki kontroli w zależności od pochodzenia, miejsca przeznaczenia i trasy transportu odpadów, a także rodzaju odpadów i przetwarzania, któremu zostaną poddane w miejscu przeznaczenia. Eksport odpadów z UE do krajów spoza UE osiągnął w 2020 roku 32,7 mln ton, co stanowi około 16% światowego handlu odpadami. Dodatkowo, między krajami UE przemieszcza się rocznie około 67 mln ton odpadów.

Poprzez przyjęcie tego sprawozdania, Parlament reaguje na oczekiwania obywateli dotyczące zaostrzenia norm środowiskowych związanych z przemieszczaniem odpadów zarówno w UE, jak i do państw trzecich. Ponadto, wzywa do bardziej rygorystycznych kontroli i sankcji w celu powstrzymania nielegalnego wywozu odpadów, zgodnie z propozycjami 5(11) i 20(2) konkluzji Konferencji w sprawie przyszłości Europy.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version