Polityka i społeczeństwo

KPRM: premier po Szczycie Rolniczym: uwierzyliśmy, że jesteśmy po jednej stronie (komunikat)

– Kancelaria Premiera poinformowała, że Premier Donald Tusk uczestniczył w Szczycie Rolniczym w Warszawie, gdzie zobowiązał się do ochrony polskiego rolnictwa. Zadeklarował, że rząd podejmie działania w celu zawieszenia lub wycofania zapisów Zielonego Ładu dotyczących rolnictwa. Ponadto rząd planuje wprowadzenie embarga na rosyjskie i białoruskie produkty rolnicze. Premier zapowiedział również kolejne spotkanie w tej sprawie.

Potrzebne poprawki w ramach Zielonego Ładu

Donald Tusk podkreślił, że głównym celem jest ochrona polskiego rolnictwa i europejskiego rynku przed negatywnymi konsekwencjami całkowitej liberalizacji handlu z Ukrainą podczas spotkania z rolnikami.

Podczas konferencji prasowej szef rządu wyraził stanowczy sprzeciw wobec zapisów Zielonego Ładu i zaapelował do Brukseli o ich zawieszenie lub wycofanie, argumentując, że nie są one odpowiednie dla polskiego rolnictwa.

Donald Tusk zapowiedział przygotowanie postulatów polskiej strony dotyczących wymiany w Zielonym Ładzie. Podkreślił, że chodzi o zawieszenie lub wycofanie zapisów dotyczących rolnictwa, które są szczególnie dotkliwe w obecnym okresie wojny i bezcłowego obrotu.

Wprowadzenie embarga na produkty rolne z Rosji i Białorusi

W trakcie konfliktu z Ukrainą, unijne obostrzenia dotyczące importu rosyjskich i białoruskich produktów rolno-żywnościowych są znacząco obniżane, co przyczynia się do gwałtownego wzrostu cen m.in. zbóż w całej Europie.

Premier podkreślił, że oczekuje presji ze strony polskiego parlamentu w sprawie embarga na rosyjską i białoruską żywność oraz zboże. Planuje także przedstawić precyzyjne postulaty w tej kwestii przed Komisją Europejską w Brukseli, aby móc posunąć się do przodu.

Jednak, po spotkaniu z rolnikami, Donald Tusk podkreślił, że popiera postulat, aby Unia Europejska sfinansowała zakup i transport zboża z rynków europejskich dla państw potrzebujących, jako formę pomocy humanitarnej.

Dodatkowo, Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że taka inicjatywa pomoże uwolnić Europę od nadwyżki zboża, która obecnie wynosi około 30 milionów ton, z czego 9 milionów ton pochodzi z Polski.

Wobec tego, propozycja zakupu nadwyżki zbóż z rynków europejskich przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, staje się istotnym krokiem zarówno dla państw potrzebujących pomocy humanitarnej, jak i dla rolników z państw produkujących nadwyżkę zboża.

Potencjalne zamknięcie granicy ukraińskiej

Ukraina rozważa zamknięcie granicy dla handlu towarowego, przy jednoczesnym uwzględnieniu konsekwencji tej decyzji dla obu stron.

„Premier Szmyhal zasugerował, że Ukraina mogłaby zamknąć granicę dla handlu, o ile nie zostanie znalezione rozwiązanie na poziomie europejskim i w rozmowach dwustronnych. Taka ewentualna decyzja będzie miała konsekwencje dla obu stron. To nie jest optymalna sytuacja, ale niestety musimy wziąć ją pod uwagę” – zaznaczył Premier Donald Tusk.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane bez żadnych zmian w treści, zgodnie z przekazem nadawcy. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM