Polityka i społeczeństwo

MS: Polska częścią Prokuratury Europejskiej (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza, że Polska została zaakceptowana do udziału w Prokuraturze Europejskiej (EPPO) przez Komisję Europejską w dniu 29 lutego br. Prokuratura Europejska będzie zajmować się badaniem przestępstw finansowych popełnionych w Polsce po 1 czerwca 2021 roku, które naruszają interesy Unii Europejskiej.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w pierwszym dniu urzędowania złożył wniosek do Premiera Rzeczypospolitej o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej już 13 grudnia 2023 r.

Z dniem wejścia w życie decyzji Komisji, Polska stanie się członkiem EPPO. Prokuratura Europejska będzie miała możliwość rozpoczęcia dochodzeń na terenie Polski 20 dni po mianowaniu przez Radę Prokuratora Europejskiego prokuratorów pochodzących z Polski. W kraju będzie działać 24 prokuratorów europejskich, którzy będą pełnić funkcję prokuratorów okręgowych. Biura Prokuratury Europejskiej będą działać w trzech lub czterech miastach, w tym w Warszawie.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar wydał zarządzenie, zgodnie z którym powołany zostanie Zespół ds. wyłonienia kandydatów na urząd Prokuratora Europejskiego.

Prokuratura Europejska (EPPO) jest organem Unii Europejskiej, który ma za zadanie ściganie przestępstw finansowych na szkodę interesów Unii Europejskiej. EPPO prowadzi dochodzenia, wnosi akty oskarżenia i reprezentuje oskarżenie przed sądami państw członkowskich UE.

Udział polskich prokuratorów w Prokuraturze Europejskiej umożliwi skuteczniejsze ściganie przestępstw finansowych w Polsce i innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki efektywnemu zwalczaniu nadużyć pieniężnych, będzie można ograniczyć zmniejszanie budżetu Unii, co z kolei pozwoli Wspólnocie na lepsze realizowanie swoich celów. Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej przyczyni się do poprawy współpracy między wymiarem sprawiedliwości Polski a państwami UE.

Europejska Prokurator Generalna Laura Kovesi podkreśliła, że Polska będzie odgrywać kluczową rolę w Prokuraturze Europejskiej, która rozpoczęła działalność w czerwcu 2021 roku. Prokuratura Europejska zajmuje się ściganiem przestępstw takich jak oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcja, a obecnie skupia 22 z 27 państw członkowskich UE. Polskie organy ścigania już aktywnie współpracują z Prokuraturą Europejską, udzielając pomocy prawnej sądom i prokuratorom innych państw oraz współpracując w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.

Informujemy, że komunikaty publikowane na naszym serwisie są prezentowane w formie oryginalnej, bez dokonywania zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, z zastrzeżeniem postanowień ustawy Prawo prasowe.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM