Polityka i społeczeństwo

Senat: Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy z udziałem marszałek Senatu (komunikat)

Według Centrum Informacyjnego Senatu, w dniu 29 lutego br. w Pradze odbył się Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw V4 i Ukrainy, w którym uczestniczyła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Uczestnicy spotkania przyjęli wspólne oświadczenie potępiające wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie i wyrażające pełne wsparcie dla walki Ukrainy o niepodległość. Zaznaczyli konieczność utrzymania kontroli nad zewnętrzną granicą Unii Europejskiej oraz potępienie użycia migracji jako narzędzia wojny hybrydowej. Ponadto podkreślili potrzebę niskoemisyjnych źródeł energii, w tym energii jądrowej, aby zapewnić przystępną cenowo energię elektryczną zgodną z celami klimatycznymi i uniezależnienie się od dostaw energii z Rosji.

Na spotkaniu w Pradze omawiano kwestie współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, takie jak gospodarka, bezpieczeństwo energetyczne i migracje. Marszałek Senatu RP, Małgorzata Kidawa-Błońska, wyraziła przekonanie, że mimo różnic, Grupa Wyszehradzka przetrwa. Zachęcała także do aktywnego współdziałania w komisjach parlamentarnych oraz podkreśliła rolę kultury w poszukiwaniu porozumienia.

Marszałek Senatu podkreśliła, że państwa V4 osiągają większy sukces na arenie europejskiej i światowej, gdy współpracują. Zauważyła, że bezpieczeństwo energetyczne poszczególnych krajów ma wpływ na cały region. Ponadto, podkreśliła konieczność rozwiązania problemu migracji w miejscach zamieszkania osób decydujących się na opuszczenie Afryki czy krajów azjatyckich w kierunku Europy. Zaproponowała stworzenie mądrej i nowoczesnej polityki migracyjnej.

Podczas drugiej części szczytu omówiono rosyjską agresję wobec Ukrainy. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polska wspiera Ukrainę od samego początku wojny. W swoim przemówieniu zaapelowała o nazwanie rzeczy po imieniu i mówienie prawdy o rosyjskich zbrodniach, aby dać jasny sygnał Putinowi, że nie zatrzyma integracji państw europejskich. Polska zadeklarowała także pomoc w przeprowadzeniu reform i dostosowaniu instytucji ukraińskich do unijnych wymogów w celu uzyskania członkostwa w UE. Marszałek wyraziła wiarę w sukces, wierząc że silna Europa, działająca wspólnie, będzie mogła zatrzymać Putina, który jest zdecydowany na najgorsze i nie cofnie się przed żadną zbrodnią.

Marszałek Kidawa-Błońska podkreśliła, że ta wojna to walka o wartości, człowieczeństwo, uczciwość i bezpieczeństwo całego kontynentu. Wyraziła potrzebę udzielenia Ukrainie wsparcia, nie tylko moralnego, politycznego i finansowego, ale także w postaci broni i amunicji. Z zadowoleniem przyjęła informację o skierowaniu przez UE 50 mld euro na pomoc dla Ukrainy i zaapelowała o wspólną pomoc dla kraju.

Marszałek Senatu zaznaczyła, że skala destrukcji spowodowana wojną jest tak potężna, że Ukraina nie będzie w stanie sama się odbudować. Zapowiedziała, że Polska będzie dążyć do wykorzystania zdeponowanych w światowych bankach rosyjskich środków na odbudowę. „Będziemy jeszcze dyskutować, jak to zrealizować, ale (…) jeśli ktoś zdecydował się zaatakować inny kraj, musi ponieść pełne konsekwencje”.

Na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu, marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wyraziła nadzieję, że mimo różnic, uczestnicy szczytu widzą możliwość dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Dodatkowo, wyraziła nadzieję, że prezydencja Polski w Grupie V4, rozpoczynająca się w lipcu br., przyczyni się do rozwoju bezpieczeństwa regionu i Europy.

UWAGA: Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawione w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP w likwidacji SA jakichkolwiek zmian w treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM