Biznes i finanse

Japończycy gospodarzami konferencji wspierającej rozwój gospodarczy i odbudowę Ukrainy

Trzystu urzędników państwowych i przedstawicieli biznesu spotkało się, by wyrazić solidarność Japonii z Ukrainą i jej odbudową.

19 lutego w Tokio odbyła się japońsko-koreańska konferencja poświęcona rozwojowi gospodarczemu i odbudowie Ukrainy, w której wzięli udział przedstawiciele rządów Japonii i Ukrainy oraz organizacji biznesowych.

Więcej materiałów multimedialnych dotyczących tej informacji prasowej można znaleźć pod tym linkiem: https://www.businesswire.com/news/home/20240229542414/pl/.

Podczas spotkania delegacja rządu japońskiego z premierem Kishidą Fumio na czele zobowiązała się do długoterminowego wsparcia odbudowy Ukrainy poprzez partnerstwo publiczno-prywatne. Premier Denys Szmyhal i delegacja ukraińska podziękowali Japonii za pomoc i zachęcili firmy z tego kraju do inwestycji w odbudowę Ukrainy. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób i 130 firm, reprezentujących rządy oraz korporacje. Obie delegacje uzgodniły współpracę w siedmiu kluczowych obszarach: rozminowanie i usuwanie zniszczeń, pomoc humanitarna, rozwój rolnictwa, biotechnologia, technologie cyfrowe, infrastruktura transportowa i energetyczna oraz działania na rzecz zwalczania korupcji i umacniania praworządności.

W swoim przemówieniu premier Kishida określił wsparcie dla odbudowy Ukrainy po wojnie jako „inwestycję w przyszłość” i wezwał międzynarodową społeczność do udziału. Podkreślił, że sektory publiczny i prywatny w Japonii będą współpracować w ramach ogólnokrajowej strategii, korzystając z doświadczeń płynących z powojennej odbudowy Japonii i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Premier przedstawił perspektywy nowych inicjatyw wsparcia Ukrainy przez sektory publiczny i prywatny w Japonii oraz zapowiedział złagodzenie wymogów wizowych dla obywateli Ukrainy zaangażowanych we współpracę między dwoma krajami.

Premier Szmyhal wyraził wdzięczność Japonii za trwające wsparcie oraz premierowi Kishidzie za wizytę na Ukrainie w 2023 roku. Podkreślił znaczenie konferencji jako kolejnego kroku w rozwoju relacji między oboma krajami. Premier Szmyhal także zauważył doskonałe wyniki finansowe japońskich firm na Ukrainie i zachęcił je do dalszych inwestycji, wierząc w nadchodzący „ukraiński cud gospodarczy”. Ponadto, podkreślił znaczenie kluczowych sektorów, takich jak energetyka, rolnictwo i infrastruktura, które oferują doskonałe okazje do inwestycji i mają ogromny potencjał rozwojowy.

Obaj liderzy podkreślili swoje zaangażowanie w promowanie współpracy oraz rolę sektora prywatnego w odbudowie Ukrainy.

W wyniku konferencji ogłoszono 56 dokumentów, w tym umów międzyrządowych. Rządy podpisały konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania, która ma sprzyjać inwestycjom japońskich firm na Ukrainie. Dodatkowo podpisano umowę o dwustronnym kredytowaniu, wymianie not dotyczących dotowania napraw nadzwyczajnych oraz zobowiązania do współpracy w dziedzinach edukacji i technologii.

W innych dokumentach omawiano umowy zawarte pomiędzy agencjami rządowymi a poszczególnymi firmami oraz organizacjami biznesowymi. Japońskie przedsiębiorstwa podpisały umowy z ukraińskimi firmami i agencjami rządowymi dotyczące budowy obiektów energetycznych, odbudowy infrastruktury, rozminowywania i innych działań.

Od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w 2022 roku, Japonia nieustannie udziela Ukrainie pomocy humanitarnej oraz innych form wsparcia. Poprzez ogłoszone na konferencji partnerstwo publiczno-prywatne, Japonia planuje wykorzystać swoją zaawansowaną wiedzę technologiczną oraz doświadczenia w odbudowie i usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, aby zwiększyć wsparcie dla Ukrainy.

Niniejsze zawiadomienie jest obowiązujące w języku źródłowym. Tłumaczenie ma charakter wyłącznie orientacyjny i służy do ułatwienia zrozumienia treści oryginalnego tekstu. W przypadku wątpliwości, decydujący jest tekst oryginalny, który ma najwyższą moc prawną.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM