Biznes i finanse

Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata

85 proc. biznesów założonych przez kobiety przetrwa pierwsze 2 lata działalności, a 2/3 z nich nadal działa aktywnie po 3 latach. Sukces Pisany Szminką, inicjatywa wspierająca przedsiębiorczość Polek od 15 lat, wyróżnia liderki i liderów, którzy są wzorem włączania i równości w biznesie. Oto laureatki i laureaci jubileuszowej, XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką.

Badanie przeprowadzone przez Wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland na zlecenie Sukcesu Pisanego Szminką skoncentrowało się na analizie długości funkcjonowania firm założonych i prowadzonych przez kobiety w Polsce. Dane ponad 67 tys. firm zarejestrowanych w ciągu ostatnich 8 lat, których 100-procentową właścicielką jest kobieta, zostały poddane analizie.

Najnowsza analiza wykazała, że aż 96,7 proc. firm prowadzonych przez kobiety nadal działa po roku od ich powstania, a po 2 latach odsetek ten wynosi blisko 85 proc. Dane pokazują, że co roku liczba firm prowadzonych przez kobiety maleje o 5 proc., a najwięcej z nich upada w okresie od 12 do 24 miesięcy od rejestracji. W tym czasie z rynku znika powyżej 10 proc. firm. Po 3 latach od założenia, nadal aktywnie działa 2/3 podmiotów.

„W świecie VUCA* zmienność stała się normą. Nierzadko strategię zmieniamy w trakcie realizacji. Grunt to wyciągać wnioski z lekcji, które daje nam los, i weryfikować swoje pomysły w praktyce. Polskie przedsiębiorczynie doskonale zdają sobie z tego sprawę i nie obawiają się ryzyka. Odważnie sięgają po marzenia i próbują swoich sił w różnych dziedzinach. Nie poddają się w przedbiegach i śmiało dążą do sukcesu – tego możemy się od nich uczyć. Bez względu, czym ten sukces dla nas jest, bo to już bardzo indywidualna sprawa” – mówi Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką.

Laureaci XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką w kategorii Biznes Roku – przychód powyżej 10 mln zł:

Małgorzata Miśkiewicz, prezeska Abedik, firmy drukarskiej, która od 30 lat jest liderem na rynku i współpracuje z największymi wydawnictwami w Polsce i Europie. W ciągu ostatniego roku firma wyprodukowała 26 mln książek i odnotowała wzrosty o 20% rok do roku dzięki dywersyfikacji produkcji, rynków i wdrażaniu nowych technologii.

Kategoria: Biznes Roku – przychód poniżej 10 mln zł

Katarzyna Zasiadły jest CEO firmy Ul&Ka, która w ciągu kilku lat rozwinęła się z jednoosobowej działalności gospodarczej w pożądaną markę. Rozpoczynając od uszycia opaski na włosy dla swojej córki, dziś prowadzi kilkusetmetrową pracownię, a zamówienia w jej sklepie online sięgają dziesiątek tysięcy. Jej autorskie produkty są dostępne w kilkudziesięciu sklepach stacjonarnych w Polsce, a także za granicą, w krajach takich jak Japonia, Chiny czy Tajwan.

Kategoria: Mikrobiznes

Martyna Brzozowska jest właścicielką Zrób mi mamo. Rozpoczęła od stworzenia prostego zestawu do nauki szydełkowania, a teraz z jej platformy korzysta kilka tysięcy kobiet. Ucząc je sztuki dziergania, chroni tradycyjne rękodzieło i wzmacnia kobiecą sprawczość. Jej firma rokrocznie generuje niemal 100-procentowe wzrosty sprzedaży.

Kategoria: Start-up roku

Katarzyna Goch, CEO firmy LIFEBITE Sp. z o.o., została wyróżniona za stworzenie iYoni, wirtualnej kliniki leczenia problemów z płodnością, która wykorzystuje technologię, sztuczną inteligencję i wiedzę medyczną. Aplikacja jest obecnie dostępna w 13 językach i została pobrana przez setki tysięcy osób ze 176 krajów, pomagając już ponad 20 tysiącom par.

Kategoria: Innowacyjne technologie sejsmiczne

Noemi Zabari, założycielka i dyrektor generalna firmy Astrotectonic Sp. z o.o., jest pionierką w dziedzinie wykorzystania danych kosmicznych do prognozowania trzęsień ziemi. Jej system ostrzegania o nadchodzących trzęsieniach ziemi umożliwia społecznościom i instytucjom skuteczne przygotowanie i ochronę ludzkiego życia, co stanowi przełom na światową skalę.

Kategoria: Organizacja wspierająca rodziców

Ekoenergetyka Polska S.A. – firma, która angażuje się w pomoc pracownikom w różnych sferach życia osobistego, takich jak zawieranie związku małżeńskiego, narodziny dziecka czy równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym. Firma zapewnia pełne dofinansowanie dla żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników oraz kompleksowe wsparcie dla osób powracających z urlopów rodzicielskich.

Kategoria: Inkluzywny pracodawca

Fundacja Znacznie Więcej to firma, która dostosowuje stanowiska pracy, formę i wymiar pracy do umiejętności i możliwości każdej osoby. Zatrudnia osoby po kryzysie psychicznym, osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, neuroatypowe oraz osoby pochodzące z dysfunkcyjnych rodzin. Finansuje zatrudnienie ze wspólnie wygenerowanego przez zespół przychodu, który z roku na rok rośnie.

Kategoria: Kobiecy Mistrz Zmiany

Aleksandra Włodarczyk to starszy handlowiec ds. długu stałego CEE w ING oraz współzałożycielka 30% Club Poland. W ramach swojej kampanii wprowadziła pierwsze regularne pomiary udziału kobiet we władzach w Polsce. Zamiast podążać za trendami na rynku pracy, sama je tworzy, a działania na rzecz równych szans są jej osobistą misją.

Kategoria: Male Champion of Change

Paweł Jakubik, były dyrektor ds. transformacji cyfrowej w chmurze Microsoft i obecnie Technology Sales Leader w EY, jest uznawanym liderem transformacji cyfrowej w Polsce. Zajmuje się promowaniem równości płci i wspieraniem kobiet w biznesie od ponad 20 lat. Przeprowadził ponad 40 procesów mentoringowych pro bono i aktywnie angażuje się w akcję „Wspieram Feminatywy”, mającą na celu walkę ze stereotypami i wyrównanie szans między płciami. Jako naturalny lider, twierdzi, że swoje równościowe podejście do świata zawdzięcza dorastaniu przy mamie i siostrach.

„Wyróżnikami dobrego lidera i liderki są wizja i umiejętność wdrożenia jej w życie. Są nimi także empatia w stosunku do współpracowników i klientów oraz elastyczność w działaniu. W tej jubileuszowej edycji konkursu po raz kolejny możemy z dumą wyróżniać takich właśnie liderów i liderki” – mówi Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, partnera kategorii Male Champion of Change.

Kategoria: Edukatorka Młodego Pokolenia

prof. Marlena Plebańska jest prezeską Fundacji STEAM, która od lat zajmuje się podnoszeniem kompetencji nauczycieli i implementowaniem innowacyjnych metod nauczania w szkołach. Jej celem jest tworzenie Laboratoriów Przyszłości, w których uczniowie mogą rozwijać nowe umiejętności. Jest ekspertką w kształceniu na odległość i wykorzystaniu nowych mediów w edukacji. Jest także liderką w polskiej e-edukacji, edukując nauczycieli przez 17 lat, aby przygotowali tysiące polskich uczniów na wyzwania współczesnego świata.

Kategoria: Liderka w branży HoReCa

Monika Walecka jest właścicielką rzemieślniczej piekarni Cała w mące, cukierni Tonka oraz kanapkowni Focca. Zaczęła swoją profesjonalną przygodę z kulinariami jako blogerka, stylistka jedzenia i fotografka. Odbyła szkolenie z pieczenia chleba w San Francisco Baking Insitute. W 2003 roku jej jagodzianki znalazły się na liście najlepszych dań świata według dziennikarzy magazynu „The Observer”.

Kategoria: Wpływowy Głos

Anna Wiatrowska jest psychoterapeutką systemową, trenerką grupową i aktywistką, która specjalizuje się w pracy z osobami LGBTQIA+. Jej profil Queerowy Feminizm na Instagramie służy jako platforma do dzielenia się najnowszą wiedzą z obszarów psychologii, queeru i feminizmu. Anna prowadzi również grupy wsparcia dla osób queerowych i w spektrum aseksualności, oraz organizuje warsztaty dla psychologów i psychoterapeutów, skupiając się na edukacji antydyskryminacyjnej i budowaniu otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa.

„W biznesie nie ma miejsca na nietolerancję, uprzedzenia czy dyskryminację. Każdy, bez względu na orientację i przynależność, zasługuje na równość, sprawiedliwość i akceptację. Bardzo ważna jest ciągła edukacja, uświadamianie w tej materii zarówno w przestrzeni publicznej, jak i mediach społecznościowych, które współcześnie zajmują bardzo ważne miejsce” – mówi Beata Czyrko, członkini jury głównego konkursu i dyrektorka marketingu Salveo Poland, dystrybutora pastylek na gardło marki Isla, która patronuje kategorii Wpływowy Głos.

Kategoria: Inspiratorka Roku

Agnieszka Święch jest współzałożycielką i członkinią zarządu Fundacji OFF School. Jako inicjatorka Domu Spokojnej Młodości, prowadzi projekt dla uczniów szkół średnich w całej Polsce, mający na celu uzupełnienie wiedzy o zagadnienia nieobecne w programach szkolnych. Jej celem jest zachęcanie młodych do samodzielnego myślenia, kreatywności i podejmowania inicjatyw, co stanowi fundament dla rozwoju niezależnych i świadomych obywateli. Poprzez promowanie idei edukacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb, Agnieszka Święch dąży do niezbędnych zmian w polskim systemie edukacji.

Nagroda Specjalna

Małgorzata Rozenek-Majdan zosta nagrodzona za jej działalność jako prezeska Fundacji MRM, której celem jest wspieranie leczenia niepłodności i wyrównywanie dostępu do specjalistycznych usług medycznych. Jest również ambasadorką inicjatywy Tak dla in vitro, wykorzystując swoje doświadczenie medialne i rozpoznawalność do podnoszenia ważnych społecznie tematów, takich jak niepłodność i in vitro, w debacie publicznej.

Obchody 15-lecia

Olga Adamkiewicz, Katarzyna Rozenfeld i Magdalena Sobkowiak-Czarnecka – założycielki kampanii Kobiety na Wybory – innowacyjnego projektu edukacyjnego, który zachęca kobiety do aktywnego uczestnictwa w wyborach. W kampanię zaangażowały się osoby z ponad kilkudziesięciu organizacji z całej Polski. Jako pierwsza inicjatywa w historii współczesnej Polski połączyła ponad 100 kobiecych organizacji, zyskując 3 tysiące ambasadorów kampanii oraz 60 wolontariuszy.

VUCA to skrót opisujący świat zmienności, złożoności, niepewności i niejednoznaczności.

Rocket Science (2)

O konkursie Sukces Pisany Szminką

Konkurs Sukces Pisany Szminką od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności oraz włączania. Przystąpić do konkursu można poprzez wypełnienie formularza online na stronie bizneswomanroku.pl w jednej z wybranych kategorii otwartych: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych, Mikrobiznes, Start-up Roku, Liderka w Nowych Technologiach, Organizacja Przyjazna Rodzicom, Pracodawca Równych Szans.

Organizator konkursu: Sukces Pisany Szminką

Partner strategiczny: Mastercard

Partner merytoryczny: Accenture

Partnerzy kategorii: Altkom Akademia, BNP Paribas, DPD Polska, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Google Cloud, home.pl, IGT Poland, Isla, NatWest Group w Polsce, Orange, Smakki Gastrotargi

Partnerzy konkursu: Vital Voices, Humanites, Perspektywy Women in Tech

Patronat Honorowy Konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Partner gali: W. KRUK, Lipton

Patroni medialni: Kobieta RP, TVN Discovery, Forbes Woman, WP Kobieta, money.pl, Twój Styl, PANI, PulsHR, MamStartup, NaTemat, MamaDu, MyCompany, ITwiz, ISBtech, Radio Kolor, Polskie Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Głos Mordoru, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Europejski Klub Kobiet Biznesu.

Organizacja Sukces Pisany Szminką została założona przez Olgę Kozierowską w 2008 roku. Jest najstarszą i największą organizacją w Polsce, której celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet, promowanie równych szans na rynku pracy, edukacji i finansowania firm, oraz dostarczanie fachowej wiedzy niezbędnej do osobistego rozwoju zgodnego z indywidualnymi potrzebami.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM