Nauka i technologie

MC: Załatwiaj sprawy urzędowe online! (komunikat)

Wraz z rosnącym rozwojem technologii sztucznej inteligencji, pojawiają się coraz większe problemy prawne. Obecne przepisy nie są w stanie nadążyć za dynamicznym procesem tworzenia algorytmów, które często są trudne do zrozumienia i utajnione. W rezultacie, regulacje dotyczące odpowiedzialności, praw autorskich i kwestii etycznych są niewystarczające i prowadzą do różnych interpretacji na całym świecie. Naszym zadaniem jest zrozumienie, przewidywanie, projektowanie i regulowanie tej nowej rzeczywistości, w tym również w kontekście prawnym.

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online, zamiast tracenia czasu na stanie w kolejce. Dzięki profilowi zaufanemu, można to zrobić nawet w nocy i w weekendy, z wygody własnego domu.

Przeczytaj więcej o możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Posiadając PESEL oraz dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu), możesz założyć profil zaufany, który umożliwia identyfikację elektroniczną oraz podpisanie dokumentów elektronicznie – wszystko w jednym.

Profil zaufany (PZ) to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwala nie tylko potwierdzić tożsamość w internecie, ale także składać podpisy elektroniczne (podpis zaufany).

Dzięki podpisowi zaufanemu, możesz składać wszelkiego rodzaju dokumenty, wnioski, odwołania czy skargi bez konieczności drukowania, ręcznego podpisywania i wysyłania pocztą. Podpis zaufany ma taką samą moc prawną jak tradycyjny podpis odręczny wobec instytucji publicznych.

Profil zaufany to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i papier, upraszczając proces składania dokumentów elektronicznych.

Utworzenie profilu jest również konieczne podczas instalacji aplikacji mObywatel, który służy do potwierdzenia tożsamości podczas pierwszego logowania. Dzięki profilowi zaufanemu, możesz również zalogować się do różnych systemów administracji publicznej, takich jak: portal mObywatel, portal GOV.pl, Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy, portal Empatia, Biznes.gov.pl, Praca.gov.pl i inne. Lista serwisów publicznych jest regularnie aktualizowana.

Klucz do e-administracji

Sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet to e-usługi. A ponieważ e-administracja wciąż się rozwija, to jest ich coraz więcej. Oto kilka najpopularniejszych:

• Wyślij pismo ogólne

Chcesz załatwić nietypową sprawę przez internet? Złożyć podanie, wniosek, skargę lub zgłoszenie? Wypełnij formularz pisma ogólnego i wyślij go do wybranego urzędu lub podmiotu publicznego.

Zgłoszenie urodzenia dziecka

Jeśli urodzi ci się dziecko, musisz je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje.

Zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu

Na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

Uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego

Gdy kierownik urzędu stanu cywilnego (USC) zarejestruje urodzenie, małżeństwo lub zgon, dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny odpis aktu zazwyczaj trzeba zapłacić opłatę skarbową. Odpis możesz dostać w formie papierowej lub elektronicznej.

Chcesz sprawdzić swoje punkty karne jako kierowca? Możesz zrobić to w komisariacie policji lub skorzystać z usługi systemu CEPiK 2.0, aby uzyskać aktualne dane z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Wystarczy zapytać o swoje punkty karnych, aby mieć pewność, że jesteś świadomy swojej sytuacji jako kierowca.

Aktualizacja statusu zameldowania

Jeśli zmieniasz miejsce stałego zamieszkania, musisz się wymeldować. Jeśli planujesz od razu zameldować się w nowym miejscu, załatw obie sprawy jednym zgłoszeniem. Zameldowanie dotyczy pobytu stałego lub czasowego dłuższego niż 3 miesiące.

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy. Niezależnie od powodu zmiany miejsca zamieszkania, pamiętaj o obowiązku zameldowania się.

Podpisz dokument elektronicznie. Skorzystaj z naszej usługi, aby wysłać podpisany elektronicznie dokument w formacie PAdES (PDF) lub XAdES (XML) zgodnie z wymaganiami odbiorcy.

Jeśli posiadasz profil zaufany, możesz załatwić znacznie więcej spraw:

• Rozliczyć e-PIT

• Zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta

• Złożyć wniosek o 800+

• Zapisać dziecko do żłobka lub przedszkola

• Założyć działalność gospodarczą

• Zmienić stały obwód głosowania

• Założyć profil zaufany krok po kroku

• Zastrzec numer PESEL lub odwołać takie zastrzeżenie

I wiele więcej, a wszystko to bez wychodzenia z domu – przez internet.

Chcesz założyć profil zaufany? Sprawdź, jak to zrobić.

Aby założyć profil zaufany, możesz skorzystać z czterech różnych sposobów:

1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, ponieważ nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

2. Istnieje możliwość wypełnienia internetowego wniosku oraz umówienia się na wideospotkanie z urzędnikiem.

3. Można potwierdzić profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

4. Można wypełnić internetowy wniosek, a następnie potwierdzić PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

Niezależnie od wybranej opcji, proces założenia profilu zaufanego jest prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ znajdziesz na stronie GOV.pl.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli instrukcje nie pomogły, nie martw się! Skontaktuj się z centrum pomocy:

• Dzwonimy: + 48 (42) 253 54 50 – jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00.

• Pisemnie: pz-pomoc@coi.gov.pl

Do zobaczenia online!

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM