Polityka i społeczeństwo

MS: Komisja Europejska odblokowała dla Polski środki z Krajowego Planu Odbudowy (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że w czwartek 29.02.2024 r. Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatności z Funduszu Odbudowy. To oznacza, że Polska otrzyma pierwszą transzę w wysokości 6,3 mld euro (ok. 28,8 mld złotych) w ramach KPO w nadchodzących tygodniach.

Według informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, środki z Funduszu Odbudowy mają zostać wypłacone Polsce w najbliższych tygodniach, co zostało potwierdzone pozytywną oceną pierwszego wniosku Polski przez Komisję Europejską w dniu 29.02.2024 r. Oznacza to, że kraj otrzyma 6,3 mld euro (ok. 28,8 mld złotych) w pierwszej transzy.

KE uzasadniła swoją decyzję poprzez stwierdzenie, że Polska spełniła w stopniu zadowalającym dwa kluczowe warunki, które mają wzmocnić niezależność polskiego sądownictwa poprzez reformę systemu dyscyplinarnego sędziów.

Minister Sprawiedliwości opracował plan działań, który obejmuje zarówno zmiany legislacyjne, jak i wykonawcze. Wierzymy, że te zmiany zostaną rzeczywiście wprowadzone, dlatego uważamy, że teraz jest odpowiedni moment, aby odblokować te środki – powiedziała dziś Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.

20 lutego Adam Bodnar przedstawił Plan Działań Polski dotyczący przywracania praworządności na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych. Plan zakłada rozwiązanie problemów z Krajową Radą Sądownictwa, Sądem Najwyższym i Trybunałem Konstytucyjnym, a także oddzielenie urzędu Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego oraz wprowadzenie systemu instytucjonalnego wykonywania wyroków ETPC. Jest to kluczowy element przeciwdziałania procedurze z art. 7 Traktatu o UE skierowanej przeciwko Polsce.

Minister Sprawiedliwości podjął szereg działań mających na celu przywrócenie praworządności, w tym:

– opracowanie projektu ustawy o KRS, który został zaakceptowany przez Radę Ministrów i wkrótce będzie rozpatrywany przez Sejm;

– zakończenie represjonowania sędziów poprzez jasne przekazanie sądom, że pierwszeństwo mają przepisy prawa UE, co stanowiło istotny punkt sporu w relacjach z UE;

– przeprowadzenie transparentnego i pozbawionego polityki konkursu na stanowisko Prokuratora Krajowego;

– prace nad ustawą rozdzielającą funkcję Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości;

– ogłoszenie konkursu na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;

– wyznaczenie rzeczników ad hoc Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia spraw dyscyplinarnych innych sędziów, zapewniając, że procesy te są prowadzone rzetelnie, przez osoby z odpowiednim doświadczeniem i bez skazy;

– Minister Sprawiedliwości rozpoczął procedurę przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej, pomimo wcześniejszego wstrzymania przez PiS. Dziś Komisja Europejska potwierdziła udział Polski w EPPO;

– Zadeklarował, że prokuratura przeanalizuje wszystkie zaniedbane sprawy ze względów politycznych;

– Wspólnie z rządem Minister Sprawiedliwości rozpoczął rewizję polskich stanowisk w toczących się przed TSUE i ETPCz sprawach dotyczących praworządności i praw człowieka;

– Prowadzi przegląd stanowisk, zaleceń i zastrzeżeń wyrażanych przez instytucje UE;

– Wszystkie działania Ministra Sprawiedliwości są podejmowane w dialogu z społeczeństwem obywatelskim i organizacjami sędziowskimi, m.in. poprzez Międzyresortowy Zespół ds. Przywracania Praworządności i Ładu Konstytucyjnego, który spotyka się regularnie.

Plan Działań przywracających w Polsce zasady państwa prawa oraz dotychczasowe decyzje rządu i resortu sprawiedliwości zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską. Dzięki temu Polska uzyskała dostęp do około 60 mld euro z KPO oraz 76 mld euro (łącznie prawie 600 mld złotych) dla polskich regionów z polityki spójności.

Pierwsze środki z KPO zostaną przeznaczone na różne cele, w tym inwestycje, rozwój infrastruktury, wsparcie dla przedsiębiorstw, ochronę środowiska oraz programy społeczne. Z pierwszej płatności nasz kraj otrzyma ponad 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki.

Nasza propozycja obejmuje program „Czyste powietrze” z dopłatami do wymiany starych pieców i docieplenia jednorodzinnych budynków mieszkalnych, poprawę bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez modernizację przejazdów kolejowych, budowę obwodnic oraz instalację urządzeń nadzoru ruchu drogowego, a także wyposażenie i modernizację infrastruktury w sektorze rolno-spożywczym. Ponadto, nasza inicjatywa obejmuje dalszy rozwój programu „Maluch”, który wspiera rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, takich jak żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, oraz zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego Internetu na obszarach tzw. białych plam.

Warszawa będzie otrzymywać środki z funduszy spójności (z budżetu UE na lata 2021-2027) od razu, gdyż Komisja Europejska zacznie zwracać pieniądze za faktury wysłane przez Polskę, np. za wybudowanie odcinka drogi czy modernizację szpitala. Od października 2022 r. zwroty były niemożliwe z powodu niespełnienia warunku związanego z niezależnością sądownictwa (otrzymywaliśmy tylko zaliczki) wpisanego w Kartę Praw Podstawowych.

Z ponad 340 mld zł (76 mld euro), to największy budżet z polityki spójności w całej Unii Europejskiej. Środki te zostaną przeznaczone na realizację programów inwestycyjnych na poziomie krajowym i regionalnym.

Samorządy otrzymają około 150 mld zł (33,5 mld euro) na inwestycje w polskich regionach.

Decyzja KE w sprawie odblokowania środków musi jeszcze być zatwierdzona przez Komitet Ekonomiczno-Finansowy, ale jest to formalność i fundusze mogą zostać przekazane do Polski już w marcu lub kwietniu.

Przekazywane komunikaty są publikowane w serwisie PAP bez żadnych zmian w ich treści, zgodnie z dostarczoną formą przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, z zastrzeżeniem postanowień ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM