Polityka i społeczeństwo

MS: Spotkanie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego z zastępcą sekretarza generalnego Rady Europy (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o dzisiejszym (4.03.2024) spotkaniu Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Omawiano różne aspekty bieżącej oraz przyszłej współpracy nowego rządu RP z Radą Europy oraz budowanie mechanizmów przywracających praworządność w Polsce. Tematem rozmowy była również rosyjska agresja na Ukrainę.

Przywracamy praworządność

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że praworządność jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej, Rady Europy i zrzeszonych w UE Państw. Dlatego rząd oraz Ministerstwo Sprawiedliwości planują zmiany, zarówno legislacyjne, jak i poza legislacyjne, mające na celu przywrócenie dbałości o prawa i wolności obywatelskie w naszym kraju.

Rząd podjął już kilka działań w celu przywrócenia praworządności i porządku konstytucyjnego, takich jak powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przywrócenia Praworządności i Porządku Konstytucyjnego, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej, projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS oraz projekt, który zakłada rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Minister Adam Bodnar przedstawił Plan Działania ws. przywracania praworządności podczas lutowego posiedzenia ogólnego Rady Unii Europejskiej. Plan składa się z fundamentalnych zmian legislacyjnych, które mają na celu rozwiązanie problemów z Krajową Radą Sądownictwa, Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym oraz stworzenie instytucjonalnego systemu wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Reforma ma objąć nie tylko kwestie ustrojowe, ale także dotyczyć ochrony praw człowieka, w tym skarg osób ze środowisk LGBT+, uchodźców oraz kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Minister Bodnar zaprezentował dziś pakiet rozwiązań legislacyjnych mających na celu przywrócenie ładu prawnego poprzez uzdrowienie Trybunału Konstytucyjnego. Nowe przepisy pozwolą na przywrócenie systemu kontroli prawa zgodnie z polską Konstytucją i przywrócą poczucie bezpieczeństwa prawnego obywatelom.

Wsparcie dla Ukrainy

Rozmawiano również o agresji Rosji na Ukrainę. Polska od początku wojny udziela Ukrainie wsparcia na różnych frontach. Minister Bodnar podkreśla konieczność powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji, której ofiarą padł naród ukraiński.

Polska dążyła do poszerzenia definicji „zbrodni” o zbrodnie przeciwko ludzkości i inne okrucieństwa dokonywane przez rosyjskiego agresora na narodzie i państwie ukraińskim, nie tylko zbrodnie wojenne. Jednym z kluczowych osiągnięć jest utworzenie Rejestru Szkód na rzecz Ukrainy pod egidą Rady Europy, który ma zbierać informacje o szkodach wyrządzonych przez agresję Federacji Rosyjskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o tym.

Prokuratorzy z Polski aktywnie uczestniczą w międzynarodowym zespole śledczym do spraw zbrodni wojennych (JIT), współpracując z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy oraz wykorzystując swoją wiedzę w metodach kryminalistycznych. Ponadto, Polska jest zaangażowana w prace Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie (ICPA), które zostało powołane przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Organizacja ta umożliwia niezależnym prokuratorom z różnych krajów wymianę dowodów i ustalanie wspólnej strategii.

Ministerstwo Sprawiedliwości oraz polskie organy ścigania podjęły działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców przestępstw i ich dokumentowanie. Prokuratura w Polsce wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy. Minister Bodnar potwierdził determinację Rządu Polskiego w procesie wspierania walczącej Ukrainy, zarówno w stosunkach bilateralnych jak i na forum międzynarodowym.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszym serwisie pochodzą od nadawców i nie są poddawane żadnym zmianom przez PAP SA. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami prawa prasowego (art. 42 ust. 2). (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM