Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Minister Paulina Hennig-Kloska na Radzie UE ds. Energii (komunikat)

– Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska brało udział w Radzie UE ds. Energii w Brukseli 4 marca 2024 r. Główne omawiane kwestie to bezpieczeństwo energetyczne, regulacje dot. gazu oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego. Paulina Hennig-Kloska reprezentowała ministerstwo podczas tego wydarzenia.

Przed posiedzeniem Rady minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że rząd jest zdecydowany na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polsce.

Niewątpliwie największy kryzys za nami, ale współpraca, dobry monitoring cen na rynku europejskim oraz wypełnienie magazynów przed kolejnym sezonem to kierunki, które jako Polska będziemy wspierać – powiedziała.

Minister Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że priorytetem na nadchodzący sezon zimowy będzie zapełnienie magazynów. Ponadto, planowane odtworzenie zapasów paliw na rok 2024, które zostały obniżone w 2023 roku, będzie pozytywnym sygnałem dla zabezpieczenia w okresie zimowym.

Minister podkreśliła, że wprowadzenie embarga na ropę i paliwa z Rosji w VI pakiecie sankcyjnym oraz jego rozszerzenie na LPG w Polsce spowodowało znaczny wzrost znaczenia terminali morskich. Konieczne jest zapewnienie ich sprawnego funkcjonowania zarówno w aspekcie fizycznym, jak i cyberzagrożeń. Widać tu możliwość istotnej koordynacji działań na poziomie UE.

Minister Paulina Hennig-Kloska zaapelowała do Komisji Europejskiej o analizę planowanych dostaw paliw do Ukrainy w nadchodzącej zimie oraz potencjalnego wpływu embarga na LPG na państwa członkowskie UE i sprzedaż wymaganych wolumenów paliw do tego kraju.

W kontekście rekomendacji Rady ws. ograniczenia zużycia gazu ziemnego, Polska uważa, że państwa członkowskie powinny ponosić odpowiedzialność za działania w tym zakresie. Rekomendacje Komisji mogą być pomocne jako wskazówka, jak to zrobić efektywnie. Polska nie ma jednak zastrzeżeń co do przyjęcia tych rekomendacji.

Podczas dyskusji Rady poruszono również kwestię dostosowalności systemu elektroenergetycznego, w którym coraz większą rolę odgrywają odnawialne źródła energii.

To ogromne wyzwanie, które stoi przed wszystkimi państwami członkowskimi. Jednak elastyczność nie jest celem samym w sobie – ma służyć zapewnieniu zrównoważonej i efektywnej kosztowo transformacji energetycznej – podkreśliła minister.

Podczas rozmów na temat sytuacji w Ukrainie, Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że Polska konsekwentnie wspierała Ukrainę od samego początku konfliktu i planuje nadal udzielać wsparcia, zwłaszcza w dziedzinie energii.

Jesteśmy świadomi, że Rosja nadal prowadzi ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaobserwowaliśmy, że te ataki stały się intensywniejsze i mają znacznie większy zasięg niż wcześniej – zaznaczyła.

Minister klimatu i Środowiska miała również spotkanie z komisarzem Unii Europejskiej ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem oraz z francuskim ministrem gospodarki, finansów, suwerenności przemysłowej i cyfrowej Bruno Le Marie.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM