Biznes i finanse

Edenred Polska – firma, w której 85 proc. kadry zarządzającej stanowią kobiety

W Edenred Polska kobiety stanowią 85% kadry zarządzającej, a zarząd składa się z samych kobiet. Firma zatrudnia 80 osób w Polsce i specjalizuje się w obszarze benefitów pracowniczych. Sylwia Bilska, prezeska Edenred Polska, podkreśla, że firma stawia na kobiety i stara się przekonać kolegów z zachodnich oddziałów o możliwości znalezienia kompetentnych pracowniczek na stanowiska kierownicze.

Edenred to firma fintechowa notowana na paryskiej giełdzie, działająca w 45 krajach i zatrudniająca 12 tysięcy pracowników, w tym 80 w Polsce. Specjalizuje się w digitalizacji i innowacjach benefitów pracowniczych, współpracując z największymi pracodawcami na polskim rynku. Dzięki strategicznemu partnerstwu z Mastercard, ich flagowy produkt – karta lunchowa – w ciągu dwóch lat stała się liderem na polskim rynku.

„W czteroosobowym zarządzie mamy 100 proc. kobiet, a na stanowiskach zarządczych – 85 proc. Globalnie mamy wyznaczana krótko i długoterminowe cele, jeśli chodzi o ESG. Jednym z nich jest dbanie o różnorodność i inkluzywność” – mówi Sylwia Bilska.

W polskim oddziale firmy, kobiety stanowią większość zarządzających, co odróżnia go od innych oddziałów.

Globalnie, proporcja płci w Edenred wynosi 50/50, ale im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet na nim zajmuje. Menedżerki stanowią 41 proc. kierowników, ale są rzadko spotykane na stanowiskach dyrektorskich i wyższych.

„W całym Edenredzie postawiliśmy sobie za cel, że do roku 2030 będziemy mieli na stanowiskach zarządczych 40 proc. kobiet. Dziś to już 37 proc.” – dodaje Sylwia Bilska.

Firma ma jasno określoną politykę zatrudnienia, która promuje równouprawnienie płci. W Edenred Polska kobiety zajmują większość stanowisk kierowniczych, co stanowi wyprzedzenie nawet dla krajów zachodnich, gdzie zazwyczaj dominują mężczyźni. Obecnie stanowią one aż 85% zespołu zarządzającego.

„W procesie rekrutacji na ostatnim etapie zawsze mamy kobietę i mężczyznę. Szukamy najlepszych kompetencji, ale z założeniem, że jeżeli będą one w kobiecie i mężczyźnie – wybierzemy kobietę i na rodzimym rynku to się udaje” – mówi Sylwia Bilska.

„Rozmawiałam kiedyś z prezesem naszej spółki – Francuzem, który zapytał, co jest takiego w Polsce, że kobiety tak świetnie sobie radzą i są nadreprezentatywne w biznesie. Powiedziałam mu, że gdybym subiektywnie miała to ocenić, to dlatego, że w czasach komuny, kiedy mężczyźni brali udział w konspiracji, kobiety zarządzały domem, a w czasach gdy wielu rzeczy brakowało, to nie było proste zadanie. Stąd nasza zaradność w zarządzaniu na każdym poziomie – od domu po biznes” – wskazuje Sylwia Bilska.

Prezeska Edenred Polska zauważa, że kobiety są niezwykle kompetentne i przedsiębiorcze.

Kadra zarządzająca Edenred Polska stawia na współpracę i dzielenie się wiedzą, zapewniając informację zwrotną i wsparcie dla tych, którzy tego potrzebują. To jednak nie oznacza braku zdecydowania.

„To jak w rodzinie. Jeżeli wszystko jest OK – jesteśmy bardzo zadowoleni i robimy sobie wspólne zdjęcia. Ale jeśli nie jest OK, to nie jest OK. Wtedy nie jest już miło, a pragmatycznie” – podkreśla Sylwia Bilska.

„Zmieniło to, w jaki sposób te zespoły pracują. Po pierwsze nadrabiają, jeśli ktoś jest chory, ale też wskazują osobę, która nie pracuje tak jak powinna – nie pasuje do zespołu, bo go nie wspiera. To samoregulujący się organizm” – wyjaśnia prezeska Edenred Polska.

Firma oferuje swoim pracownikom bonusy i nagrody za osiągnięcia zespołowe.

Kobiety na stanowiskach kierowniczych mają wiele obowiązków, ale potrafią skutecznie organizować i priorytetyzować zadania.

„To, co je gubi – w większości przypadków – to fakt, że nie lubią mówić o swoich sukcesach. Często nie są pewne, czy się nadają na dane stanowisko. I potrzebują, by dodawać im skrzydeł. A trzecia bardzo ważna rzecz – kobiety odchodzą po cichu. Nie walczą o podwyżki, awans, nagle znikają z organizacji” – zauważa Sylwia Bilska.

Prezeska Edenred Polska zauważa, że Polacy mają wiele do zaoferowania naszym zachodnim partnerom. Różnice w wynagrodzeniach między płciami w Polsce są również mniejsze niż w innych krajach Europy. Według danych OECD i Eurostatu za rok 2021, które przeanalizowała firma PwC, mężczyźni w Polsce zarabiają średnio tylko o 4,5 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wynosi to 14,3 proc., a we Francji 15,5 proc.

„Sprawdzają się na różnych stanowiskach, tu możemy być przykładem dla innych krajów i firm. Pokazujemy, że można zrobić transformację cyfrową i osiągnąć bardzo duże wzrosty w biznesie z kobiecym zarządem” – mówi Sylwia Bilska.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM