Wiadomości Polska Biznes i finanse Firma Saber skarży się do CBA i prokuratury na działania Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Biznes i finanse

Firma Saber skarży się do CBA i prokuratury na działania Centrum Projektów Polska Cyfrowa

Firma Saber wygrała konkurs na zagospodarowanie 20 z 39 obszarów Polski określanych jako wykluczone internetowo, jednak nie może zawrzeć umów na dofinansowanie. Saber oskarża Centrum Projektów Polska Cyfrowa o winę za ten stan rzeczy i zawiadomiła w tej sprawie CBA oraz prokuraturę.

Saber sp. z o.o. została zwycięzcą ubiegłorocznego konkursu (FERC.01.01), mającego na celu poprawę dostępu do ultrazszybkiego internetu szerokopasmowego w obszarach, gdzie obecna sieć działa słabo lub w ogóle nie działa.

Chodzi o 150 tys. nowych przyłączy, a według przedstawicieli firmy Saber, mimo wygranej w konkursie, spółce zostało niesłusznie odmówione zawarcie umów o dofinansowanie o wartości 427 mln zł z Unią Europejską, która współfinansuje ten konkurs.

„Firma skierowała do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) wezwanie do uchylenia naruszeń, jednocześnie informując o zaistniałych nieprawidłowościach Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministra Cyfryzacji i Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, p. Krzysztofa Gawkowskiego” – przekazała Anna Garwolińska z firmy „Glaubicz Garwolińska Consultans” sp. z o.o., dodając, iż działania w tym zakresie podjęło już CBA, które zaangażowało do sprawy Departament Rozwoju Cyfrowego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Firma Saber wygrała konkurs FERC.01.01 na zagospodarowanie 20 (z 39) obszarów wykluczonych internetowo, głównie na Mazowszu i Pomorzu. Niestety, mimo pozytywnej oceny formalnej i merytorycznej oraz otrzymania zawiadomienia o wyborze sposobu dofinansowania, spółce odmówiono zawarcia umów o dofinansowanie.

Spółka Saber odniosła sukces w konkursie FERC.01.01, zdobywając możliwość zagospodarowania 20 z 39 obszarów wykluczonych internetowo, głównie na Mazowszu i Pomorzu. Pomimo uzyskania pozytywnej oceny formalnej i merytorycznej oraz otrzymania zawiadomienia o wyborze sposobu dofinansowania, firma została pozbawiona możliwości zawarcia umów o dofinansowanie.

„W związku z niezrozumiałą decyzją CPPC spółka złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa urzędniczego” – oświadczył Dariusz Płatek, prezes zarządu Saber.

„W naszej ocenie, jak również ekspertyzy kancelarii prawniczej Dubois i Wspólnicy, działanie CPPC rażąco łamie prawo, a to w konsekwencji, w przypadku udowodnienia naszej racji, narazi Skarb Państwa na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki” – powiedział Dariusz Płatek.

„Zamiast prowadzić procedurę na podstawie art. 61 ust. 8 ustawy, organ niezasadnie wydał rozstrzygnięcia na podstawie art. 61 ust. 4. pomimo, że wobec spółki czy członków jej organów nie zaistniały absolutnie żadne okoliczności faktyczne opisane i wymienione w tym przepisie” – skomentował Jacek Dubois z kancelarii Dubois i Wspólnicy, reprezentującej SABER.

Firma została zmuszona podjąć radykalne kroki po decyzji CPPC, co spowodowało straty finansowe – jak dodał prezes.

Prezes Płatek zapowiedział, że Saber będzie bronić swoich praw we wszystkie możliwe sposoby.

Mecenas Jacek Dubois wyjaśnił, że zapisy ustawy „O zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027” mogły zostać naruszone.

Według przedstawicieli Sabera, arbitralne działania CPPC całkowicie pozbawiły spółkę możliwości prowadzenia procedury odwoławczej. Urzędnicy z CPPC nie dopełnili obowiązków, co spowodowało, że spółka utraciła możliwość zakwestionowania działań CPPC, a ich działania zostały wyłączone spod kontroli administracyjnej.

W trakcie postępowania karnego, SABER sp. z o.o. zdecydowała się na dalszą analizę możliwości zweryfikowania działań urzędników z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version