Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: Służby podległe ministerstwu to prawie 26 tys. funkcjonariuszek oraz ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Służby podległe ministerstwu to prawie 26 tys. funkcjonariuszek oraz ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych (komunikat)

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że kobiety stanowią już 20% wszystkich funkcjonariuszy Policji, co stanowi blisko 19,4 tys. służących w tej formacji. W Straży Granicznej służbę pełni ponad 4,7 tys. kobiet przy ogólnej liczbie prawie 15 tys. funkcjonariuszy, a w Państwowej Straży Pożarnej służy na co dzień 1,3 tys. funkcjonariuszek. Ponadto, w SOP pracuje 250 kobiet, a w czterech formacjach podległych MSWiA pracuje ponad 21 tys. kobiet na stanowiskach cywilnych.

W Policji aktualnie służy ponad 96 tys. osób, z czego prawie 19,4 tys. to kobiety, co stanowi ponad 20 proc. ogółu. Najwięcej pań pełni służbę w pionach prewencyjnych i kryminalnych, a także w oddziałach kontr terrorystycznych.

Liczba funkcjonariuszek w Policji przekracza 19 tysięcy, co stanowi znaczną część ogółu służących. Kobiety odgrywają istotną rolę w różnych obszarach działalności policyjnej, zarówno w pracy prewencyjnej, kryminalnej, jak i w działaniach antyterrorystycznych.

Coraz więcej kobiet zainteresowanych jest służbą w Policji, co potwierdzają dane z poprzedniego naboru – ponad 40 proc. aplikujących stanowiły kobiety. Liczba funkcjonariuszek w Policji wzrasta z każdym rokiem, z 12,8 tys. w 2010 r. do 16,7 tys. w 2020 r.

W Straży Granicznej, 30 procent stanowią kobiety. W sumie, służbę pełni tam blisko 15 tysięcy osób, z czego ponad 4,7 tysiąca to kobiety. W porównaniu do 2010 roku, liczba kobiet w SG wzrosła o ponad 1,7 tysiąca.

Kobiety w SG zajmują stanowiska komendantów i zastępców komendantów placówek, naczelników i zastępców naczelników wydziałów. Ponad 100 kobiet pełni również służbę na wyższych stanowiskach służbowych, takich jak m.in. zastępca komendanta głównego SG.

Dodatkowo, kobiety w Straży Granicznej pełnią role pilotów śmigłowców i samolotów, a także służą na jednostkach pływających. Wielu kobiet zajmuje również stanowiska przewodników psów służbowych oraz ekspertów i techników kryminalistyki.

W zeszłym roku spośród ponad tysiąca nowo przyjętych do Straży Granicznej funkcjonariuszy, 42 proc. stanowiły kobiety.

W Państwowej Straży Pożarnej służy ponad 30 tysięcy funkcjonariuszy, w tym 1,3 tysiąca kobiet. Dodatkowo prawie 1,4 tysiąca pań pracuje na stanowiskach cywilnych w PSP.

Najwięcej kobiet funkcjonariuszek PSP pełni służbę w pionach logistycznych, operacyjnych, szkoleniowych i prewencyjnych. W systemie zmianowym służy 171 kobiet, natomiast w systemie codziennym blisko 1,2 tysiąca kobiet.

Funkcjonariuszki w PSP, dzięki swoim umiejętnościom organizacyjnym i profesjonalizmowi, zajmują stanowiska dowódcze, takie jak komendant i zastępca komendanta powiatowego, dowódca zastępu, dowódca sekcji czy dowódca zmiany.

W roku ubiegłym do PSP dołączyło 94 nowych funkcjonariuszek.

Obecnie w Służbie Ochrony Państwa służy 250 kobiet.

Liczba kobiet w SOP wzrosła do 250, podczas gdy w 2010 r. w Biurze Ochrony Rządu było ich 142.

W SOP 58 kobiet pełni funkcje oficerów, a 9 z nich zajmuje stanowiska kierownicze.

W minionym roku 104 kobiety złożyły podanie o przyjęcie do służby w SOP.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o kobietach w służbach podległych MSWiA – https://we.tl/t-PJNhIpbybc

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version