Polityka i społeczeństwo

KPRM: Premier zapowiada zmiany dotyczące aborcji (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłasza, że zdrowie i życie kobiet są najwyższym priorytetem. Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie konkretnych decyzji mających na celu zmianę praktyki postępowania w sprawie aborcji, w tym konsekwencje dla szpitali, które odmawiają uzasadnionych zabiegów przerwania ciąży.

Lekarze i szpitale zostaną zobowiązani do przestrzegania prawa dotyczącego terminacji ciąży, aby zapewnić kobietom odpowiednią opiekę medyczną w tej kwestii.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego nie wprowadziła zmiany w obowiązującym prawie w Polsce, co wywołało kontrowersje społeczne.

Pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie, które ograniczyło możliwość terminacji ciąży w sytuacjach ciężkiego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co spotkało się z protestami społecznymi.

Ważne jest, abyśmy natychmiast zmienili praktykę postępowania, aby wyrok Julii Przyłębskiej nie oddziaływał na życie i bezpieczeństwo polskich kobiet, mimo niezadowalającego stanu prawnego – powiedział premier.

Premier Donald Tusk podkreślił, że wyrok z 2020 r. nie zmienił prawa w Polsce. Zgodnie z prawem można przerwać ciążę jedynie w trzech przypadkach:

– gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,

Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem przestępstwa, obowiązują te przepisy.

Obecne przepisy nadal obowiązują, jednak po wyroku Trybunału Przyłębskiej widoczna jest tendencja do unikania odpowiedzialności. Prokuratura wydaje się skupiać na budowaniu niepewności i lęku wśród lekarzy, którzy obawiają się konsekwencji karnych za ratowanie życia i zdrowia kobiet – powiedział szef rządu.

Szpital będzie pociągnięty do odpowiedzialności za odmowę uzasadnionej terminacji ciąży.

Premier Donald Tusk nakazał Ministrowi Sprawiedliwości, Prokuratorowi Generalnemu oraz Ministrze Zdrowia opracowanie konkretnych wytycznych dotyczących konsekwencji dla szpitali, które odmawiają uzasadnionej terminacji ciąży, co stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, włącznie z utratą kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie ginekologii.

Szef rządu podkreślił, że klauzula sumienia nie może zwalniać lekarzy z obowiązku ratowania życia i zdrowia kobiet. W związku z tym, oczekuje się, że konsultanci krajowi do spraw ginekologii i konsultanci wojewódzcy przeprowadzą kontrolę wszystkich klauzul sumienia.

Nie będzie możliwości uniknięcia konsekwencji

Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk, oznajmił, że każdy odmówiony uzasadniony zabieg będzie automatycznie zgłoszony do prokuratury.

Prezes Rady Ministrów ogłosił, że od teraz prokuratura będzie zobowiązana do śledzenia sytuacji, w której czyjeś działania zagrażają życiu i zdrowiu kobiety, a ta osoba nie podejmuje działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia.

Donald Tusk podkreślił potrzebę zwiększenia zaangażowania Rzecznika Praw Pacjenta, zarówno w działaniach informacyjnych w szpitalach, jak i w samych placówkach medycznych. Premier zauważył, że praktyki poprzedniego rządu nauczyły tysiące ludzi unikania odpowiedzialności.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że opinia publiczna i zainteresowane osoby powinny być informowane o jakości i bezpieczeństwie opieki w szpitalach, aby przynieść ulgę cierpiącym kobietom i tym, którzy się boją. Wskazał, że te najbardziej tragicznie doświadczone przez praktyki rządzącej partii zasługują na pewność co do swojego losu.

Decyzje o wprowadzeniu tych rozwiązań zostaną podjęte przez Premiera, odpowiednich ministrów i instytucje. Szef rządu oświadczył, że nie jest to działanie zastępcze i podejmie wszelkie dostępne kroki w celu zmiany prawa w Polsce.

Zauważ: Komunikaty publikowane na stronie PAP są prezentowane w formie oryginalnej bez ingerencji ze strony PAP SA. Załączniki do komunikatów można znaleźć na nowej Platformie Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM