Wiadomości Polska Nauka i technologie Forum Gospodarcze TIME `Cyfrowa Dekada 2030 – Nowe Rozdanie`: stare problemy, otwartość i współpraca
Nauka i technologie

Forum Gospodarcze TIME `Cyfrowa Dekada 2030 – Nowe Rozdanie`: stare problemy, otwartość i współpraca

Firma ONDE SA., lider w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce, ogłasza kolejny nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zachęca młodych naukowców do udziału. Program nagradza pomysły, które mogą przyczynić się do rzeczywistej transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój, oferując granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych projektów w zeszłym roku przerosła najśmielsze oczekiwania. Co przyniesie kolejna odsłona programu i dlaczego jest tak istotna?

W dniach 11-12 marca br. odbyło się 16. Forum Gospodarcze TIME (fgtime.pl), które jest miejscem ważnej debaty oraz konsultacji społecznych przedstawicieli rządu, Komisji Europejskiej, a także regulatorów z przedsiębiorcami związany z technologiami ICT. Udział wzięło kilkudziesięciu prelegentów i panelistów oraz 600 uczestników stacjonarnie i ponad 500 online reprezentujących instytucje centralne, izby i samorząd gospodarczy, uczelnie, fundacje i stowarzyszenia. Tematem przewodnim Forum były wyzwania „Cyfrowej Dekady 2030” i dochodzenie do jej celów w nowych realiach politycznych kraju. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił strategiczny obszar tego wyzwania i środki do jego osiągnięcia na rozpoczęciu Forum, wskazując na cyfryzację kraju jako:

„(…) konieczne zmiany horyzontalne i proces, którego autorami są zarówno nasi poprzednicy, jak i ich obecni i przyszli kontynuatorzy, Ważne, by były to działania prowadzone transparentnie i we współpracy wszystkich środowisk działających dla osiągnięcia uzgodnionych, społecznie akceptowanych w kraju i Unii Europejskiej celów”. 

Podczas kolejnych sesji poruszano kwestie regulacyjne, inwestycyjne, technologiczne, telekomunikacyjne, energetyczne, klimatyczne, finansowe, medialne, cyberbezpieczeństwa, cyfrowych kompetencji i cyfrowej higieny, a nawet kosmicznych. Współpraca i otwartość na konsultacje były tematem przewodnim, z optymistycznym przekonaniem, że kluczem do zdynamizowania cyfryzacji w naszym kraju jest partnerstwo wszystkich stron. Zapowiedziane przez wicepremiera, ministra cyfryzacji przygotowanie zaktualizowanej strategii cyfryzacji Polski do końca pierwszego półrocza powinno być pierwszym sprawdzianem tych działań.

Nowe – polityczne – rozdanie w zakresie informatyzacji kraju, wsparte merytorycznym wkładem tegorocznego Forum Gospodarczego TIME, ma szansę stać się faktem, a także przyczynić się do rozwiązania starych problemów, takich jak opóźnienie w akceptacji niektórych regulacji prawnych oraz dysponowanie odpowiednio dużymi środkami finansowymi. W otwartości do współpracy leży klucz do sukcesu w dziedzinie cyfryzacji.

Organizatorzy FGTIME 2024 to zrzeszenie wielu ważnych instytucji, takich jak Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Związek Cyfrowa Polska, Fundacja Digital Poland, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Niemieckie Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ZVEI.

Obraz przedstawia logo Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version