Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MRiRW: Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu (komunikat)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisja Europejska opublikowała dziś projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem.

Minister Czesław Siekierski wyraził pozytywną ocenę zmian, zaznaczając, że usuwają one i znacznie upraszczają elementy Zielonego Ładu zgodnie z oczekiwaniami rolników.

Zapoznawszy się z opublikowanymi dokumentami, minister podkreślił korzystny wpływ proponowanych zmian na sektor rolniczy.

Komisja Europejska proponuje szereg zmian, takich jak zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych, możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem, uproszczenia dotyczące okrywy glebowej oraz zmiany w zakresie sankcji związanych z warunkowością.

Od 2024 r. nie będzie już wymogu ugorowania 4 proc. gruntów ornych zgodnie z normą Gaec 8 (Good Agricultural Environmental Conditions). Zamiast tego, państwo członkowskie będzie musiało ustanowić ekoschemat, za który rolnicy otrzymają dodatkową płatność.

Zmiana ta stanowi zniesienie obowiązku ugorowania gruntów ornych, pod warunkiem wprowadzenia ekoschematu przez państwo członkowskie do końca bieżącego roku. Rolnicy będą mogli uniknąć ugorowania poprzez uczestnictwo w ekoschemacie i otrzymywać dodatkową płatność za dbałość o środowisko.

Komisja proponuje, aby rolnicy mieli możliwość wyboru między dywersyfikacją a zmianowaniem, zgodnie z normą Gaec 7, od 1 stycznia 2024 r.

Jeśli rolnicy wybiorą dywersyfikację upraw, będą mieli możliwość sadzenia różnych rodzajów roślin na swoich gospodarstwach, zgodnie z ich preferencjami i warunkami glebowymi.

– Posiadanie od 10 do 30 ha gruntów ornych wymaga posiadania co najmniej 2 upraw, z tym że największa uprawa nie może przekraczać 75% powierzchni,

– Na powierzchni powyżej 30 ha gruntów ornych konieczne jest posiadanie co najmniej 3 upraw, z tym że największa uprawa nie może przekraczać 75% powierzchni, a dwie główne uprawy nie mogą przekraczać 95% powierzchni.

Proponowane uproszczenia w normie dotyczące utrzymania okrywy glebowej (tj. okrywa roślinna, ściernisko, resztki pożniwne, mulcz) – tzw. norma Gaec 6

Państwo członkowskie będzie miało swobodę w określeniu obowiązku utrzymania okrywy glebowej w dowolnym okresie roku, co ułatwi rolnikom wykonywanie określonych zabiegów agrotechnicznych w dogodnym czasie. Ta propozycja jest oczekiwana przez rolników.

Gospodarstwa o powierzchni do 10 hektarów nie będą karane za niezrealizowanie norm środowiskowych (tzw. warunkowości).

W praktyce oznacza to zwolnienie małych gospodarstw rolnych z tych wymogów.

„Zaproponowane przez Komisję Europejską zmiany odpowiadają postulatom Polski dotyczącym uproszczenia oraz spełniają potrzeby rolników wyrażane podczas protestów, ponieważ dotyczą one wymagań, które mogą wpłynąć na ograniczenie produkcji i wzrost kosztów” – powiedział minister Czesław Siekierski.

Komisja Europejska wcześniej poinformowała o rezygnacji z planowanego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version