Zdrowie i styl życia

Otyłość i brak ruchu to główne przyczyny cukrzycy typu II

Senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor podczas debaty „Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?” zorganizowanej 15 marca br. przez Centrum Medyczne WUM podkreśliła, że najważniejsza w przeciwdziałaniu cukrzycy typu II jest profilaktyka, czyli walka z otyłością, dobra dieta oraz aktywność fizyczna. Zaznaczyła również, że Polacy z powodu chorób cywilizacyjnych żyją o dziesięć lat krócej niż Włosi czy Hiszpanie.

Według danych, w Polsce żyje 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego 2 150 000 osób cierpi na cukrzycę typu II, a 180 000 osób na cukrzycę typu I. Niestety, wiele osób z cukrzycą typu 2 nie jest świadoma swojej choroby i nie poddaje się odpowiedniemu leczeniu, co może prowadzić do powikłań. Prognozy wskazują, że do 2030 roku liczba chorych na cukrzycę w Polsce może wzrosnąć do 4,2 mln. Na debacie z udziałem ekspertów z medycyny, zorganizowanej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, omawiano strategie walki z cukrzycą oraz sposoby zwiększenia świadomości społecznej na temat tej choroby.

„Edukacja to podstawa i powinna zacząć się już od etapu przedszkolnego, ponieważ dom nie zawsze się pod tym względem sprawdza. Ze względu na liczbę osób niezdiagnozowanych jestem zwolenniczką, by do katalogu badań medycyny pracy wprowadzić obowiązkowe badania wykrywające cukrzycę” – powiedziała dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, senator, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Według niej, skuteczne zarządzanie cukrzycą, wczesne wykrywanie i profilaktyka mogą zmniejszyć ryzyko powikłań narządowych, takich jak problemy sercowe czy nerkowe, co wpływa pozytywnie na prognozę choroby oraz na jakość i długość życia pacjenta.

„Jeśli oboje rodzice mieli cukrzycę, mamy prawie sto procent szans, że my też zachorujemy. Dlatego najważniejsze jest działanie profilaktyczne, a nie tylko farmakologiczne. Czyli dobra dieta, aktywność fizyczna, walka z otyłością” – tłumaczyła dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor.

Cukrzycę można przewidzieć z dużym prawdopodobieństwem, podkreśliła ekspertka.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że otyłość i brak aktywności fizycznej są kluczowymi czynnikami cukrzycy typu II. W Polsce, prawie 60% społeczeństwa boryka się z nadmierną masą ciała, co stanowi epidemię otyłości.

Według rektora WUM, prof. hab. n. med. Zbigniewa Gacionga, problem otyłości nie można rozwiązać wyłącznie za pomocą preparatów zmniejszających masę ciała.

Zbigniew Gaciong zacytował badanie oceniające sprawność fizyczną uczniów szkół podstawowych, które wykazało, że tylko 6 proc. z 25 tys. badanych dzieci potrafiło wykonać proste ćwiczenia, takie jak skoki ze skakanką czy fikołek w przód.

„Epidemia wystawiania zwolnień z lekcji wf niestety jest powszechna. Można przewidywać, że te dzieci nie zaangażują się w przyszłości w uprawianie sportu. A to może przełożyć się na pogłębianie problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, na wystąpienie nadwagi, a potem otyłości. A to już prosta droga do cukrzycy typu 2” – powiedział prof. Zbigniew Gaciong.

Rektor WUM uważa, że problem cukrzycy wymaga zaangażowania nie tylko lekarzy, ale także polityków. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań edukacyjnych i polityki fiskalnej w celu rozwiązania tego problemu.

Według rektora WUM, cukrzyca to nie tylko problem medyczny, dlatego konieczne jest zaangażowanie polityków w podejmowanie działań edukacyjnych i polityki fiskalnej w celu jego rozwiązania.

„Celem wprowadzenia w Polsce podatku cukrowego miało być dofinansowanie badań nad cukrzycą, a więc  metody, które można wykorzystać do walki z tą chorobą. Niestety nie wiemy, jak środki te są wykorzystywane” – podsumował prof. Zbigniew Gaciong.

„Kultura jedzenia poszła w złym kierunku. Budowanie kultu jedzenia, np. przez programy kulinarne powoduje, że przypisujemy jedzeniu zbyt wielką rolę: że to takie ważne, że służy budowaniu relacji. Tymczasem można radość życia czerpać także z innych obszarów aktywności, z innych rzeczy” – podkreślił prof. Leszek Czupryniak.

Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, zwrócił uwagę na problem niewłaściwego odżywiania.

Według niego, w walce z cukrzycą od kilku lat dysponujemy systemami, które ciągle informują pacjenta o stężeniu cukru we krwi, co pozwala na naukę wpływu poszczególnych posiłków na poziom glikemii i modyfikację diety w celu efektywnej kontroli cukrzycy.

„Dzięki temu, że stosujemy nowoczesne systemy monitorowania glikemii coraz szerzej, przekonaliśmy się, że każdy pacjent z cukrzycą odnosi korzyści z ich stosowania. Dostęp do nich jest coraz szerszy, a ja mam nadzieję, że będzie się dalej rozszerzał, bo nowoczesne systemy do monitorowania glikemii to potężne narzędzie edukacyjne, również dla chorych nowo diagnozowanych” – powiedział prof. Leszek Czupryniak.

Cukrzyca to choroba, która powoduje zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, co może prowadzić do poważnych powikłań i pogorszenia zdrowia. Ważne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, aby uniknąć tych konsekwencji.

Niezdiagnozowana lub niekontrolowana cukrzyca może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi i skróceniem życia. Dlatego ważne jest, aby osoby z cukrzycą regularnie monitorowały swój poziom glukozy i dbały o utrzymanie go na właściwym poziomie.

W zależności od etapu rozwoju cukrzycy typu 2, stosowane są różne leki. W początkowej fazie choroby wykorzystuje się inne leki niż w zaawansowanym stadium, kiedy pojawiają się powikłania. Ważne jest utrzymywanie cukru na stabilnym poziomie bliskim normom, co stanowi duże wyzwanie, ponieważ wpływ na poziom cukru mają nie tylko leki, ale także dieta i aktywność fizyczna pacjenta.

Od niedawna istnieją systemy, które ciągle monitorują poziom cukru we krwi pacjenta. Sensor umieszczony w tylnej części ramienia zbiera dane, a następnie przekazuje je do aplikacji na telefonie, umożliwiając pacjentowi ciągłe monitorowanie poziomu glikemii.

Nowoczesne systemy monitorowania glikemii są niezwykle przydatne dla osób z cukrzycą, umożliwiając im śledzenie wpływu pokarmów, insuliny i aktywności fizycznej na poziom glukozy we krwi. Dzięki nim można w prosty, bezpieczny i bezbolesny sposób kontrolować glikemię i wyciągać wnioski dotyczące codziennego zarządzania cukrzycą.

W debacie zatytułowanej „Jak powstrzymać epidemię cukrzycy?” zorganizowanej przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wzięli udział:

  • senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych;
  • prof. hab. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor WUM;
  • prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM;
  • dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen, diabetolog, Zakład Dietetyki Klinicznej WUM;
  • dr n. o zdr. Grzegorz Juszczyk, Zakład Zdrowia Publicznego WUM;
  • dr hab. n. med. Filip Raciborski, specjalista zdrowia publicznego WUM.

Debatę prowadzili: Justyna Mieszalska, prezes Centrum Medycznego WUM oraz mgr Małgorzata Perl, prezes Fundacji Exercise is Medicine.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM