Według najnowszego raportu cyfrowej kliniki zdrowia metabolicznego Holi, Polacy mają tendencję do postrzegania otyłości jako wynik słabości, wyboru lub zaniedbań. Ta percepcja obowiązuje zarówno osoby zmagające się z chorobą otyłościową, jak i te z BMI w zakresie normy.
Choroba otyłościowa często skutkuje podejmowaniem samodzielnych prób leczenia ze względu na społeczne postrzeganie. Większość osób zmagających się z tą chorobą przyznała, że obecnie lub w przeszłości podejmowała próby odchudzania. Niestety, te próby często były nieskuteczne, co prowadziło do błędnego koła działań. Pomimo że wielu pacjentów chciałoby zredukować wagę o ponad 20 kg, skuteczne leki nie są powszechnie dostępne, a diagnoza otyłości w ramach NFZ dotyczy zaledwie 0,2% pacjentów.
„Otyłość to choroba przewlekła, złożona, wieloczynnikowa, mająca skłonność do nawrotów. Negatywnie wpływa na zdrowie metaboliczne, nie ma też tendencji do samoistnego ustępowania oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 innych chorób” – zaznacza prof. dr hab. Alina Kuryłowicz, członek rady medycznej kliniki Holi. „Biorąc pod uwagę najnowsze prognozy Światowej Federacji Otyłości, które wskazują, że do 2025 roku na otyłość zachoruje co trzeci Polak, już teraz trzeba skupić się na jej kompleksowym leczeniu. To skomplikowana jednostka chorobowa, która wymaga skutecznej interwencji medycznej” – dodaje.
Skutki stygmatyzacji osób z otyłością
Osoby z otyłością często doświadczają stygmatyzacji społecznej, co prowadzi do różnych negatywnych konsekwencji. Badania pokazują, że wiele z nich preferuje pracę zdalną ze względu na swoją masę ciała, a także otrzymują niższe wynagrodzenia, rzadziej awansują i mają trudności ze znalezieniem pracy. Te stereotypy i zachowania dyskryminacyjne mają poważny wpływ na życie tych osób, aż 3 na 4 badanych Polaków z otyłością zgadza się, że zwiększa ona ryzyko depresji.
Związek między otyłością a depresją
Badania wykazują, że osoby z otyłością mają zwiększone ryzyko depresji, co może być częściowo spowodowane stygmatyzacją społeczną, z którą się spotykają. Takie osoby częściej odczuwają dyskryminację w miejscu pracy, co prowadzi do niższych zarobków, trudności w awansie i znalezieniu pracy. Ta sytuacja ma poważny wpływ na ich zdrowie psychiczne, stąd też istnieje potrzeba zrozumienia i przeciwdziałania temu problemowi.
„Społeczna akceptacja, wsparcie i zrozumienie są konieczne dla polepszenia się globalnej sytuacji związanej z chorobą otyłościową. Spojrzenie na pacjentów zmagających się z otyłością bez uprzedzeń jest kluczem do wprowadzenia skutecznego leczenia i osiągnięcia trwałej zmiany – zarówno z perspektywy indywidualnych osób, jak i z perspektywy systemu” – zaznacza dr Zuzanna Przekop, Head of R&D w klinice Holi. „Warto pamiętać, że kluczowa w walce z chorobą otyłościową jest szeroko pojęta motywacja, zarówno pacjentów, jak i zespołu terapeutycznego. Żeby utrzymać ją na wysokim poziomie, a co za tym idzie – efektywnie i holistycznie leczyć, należy zmienić wizerunek choroby otyłościowej i edukować o jej przyczynach, a także sposobach skutecznego leczenia” – podsumowuje.
Aktualny raport „Holistycznie o problemie otyłości w Polsce” jest dostępny do pobrania na stronie internetowej kliniki Holi. Zainteresowani mogą znaleźć go pod adresem: www.klinikaholi.pl/raport .
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl